פינוי העיתונאים והתדרוך של ביידן: הדרמה שעברה על פמליית רה"מ

לפי גורם בפמליה, ראש הממשלה בנט ראה בפגישה הזדמנות לפתוח פרק עם "רוח חדשה" ביחסים בין המדינות שיתמקדו במה שאפשר להסכים

פינוי העיתונאים והתדרוך של ביידן: הדרמה שעברה על פמליית רה"מ ראש הממשלה נפתלי בנט

גם מי שחשב שהדרמה בקאבול בשבועות האחרונים תגזול קשב יקר מהממשל בכל הנוגע למגעים מול ישראל ולשיחות עם ראש הממשלה בנט במהלך ביקורו, לא יכל לחזות שפיגוע כפול ורצחני בקצה השני של העולם יוביל לביטול האירוע המדיני החשוב ביותר עד כה בכהונתו של ראש הממשלה הישראלי החדש נפתלי בנט.

הפגישה עם הנשיא האמריקני ג'ו ביידן בחדר הסגלגל, שאמורה להיות גולת הכותרת של ביקורו בארה"ב, ביקור שבו האמריקנים יצאו מגדרם כדי לשווק אותו כהצלחה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', האירועים הקשים בשדה התעופה בקאבול, שככל הנראה כללו שני פיצוצי תופת של מפגעי דאעש נגד חיילים אמריקנים ואזרחים אפגנים שעמדו להתפנות. הפיצוצים התרחשו בדיוק כשהנשיא כבר היה בעיצומו של עדכון בחדר המצב שנקבע מראש על אודות אפגניסטן, כך לפי מספר דיווחים מהימנים. מן הסתם, ככל שהתבהרו ממדי הקטל בקאבול, נגררה הפגישה בחדר המצב, שהוא למעשה מעין בונקר בבית הלבן.

המשך ההתייעצויות של ביידן, שכללו גם את מזכיר ההגנה והמדינה (לויד אוסטין ואנתוני בלינקן) שאיתם נפגש בנט אך יום לפני, נמשכו במשך שעות והובילו להכרזה של הבית הלבן וצוות ראש הממשלה על כך שהפסגה בין המנהיגים תיאלץ להתעכב, ואז גם להידחות עד להודעה חדשה.

"לנוכח האירועים באפגניסטן, פגישת ראש הממשלה, נפתלי בנט, ונשיא ארה"ב, ג׳ו ביידן, נדחתה בשלב זה. טרם נקבע מועד עדכני לקיום הפגישה", נמסר מלשכת ראש הממשלה. במקביל כמעט, הבית הלבן מסר כי "יהיו עדכונים לסדר היום של הנשיא" והודיע על ביטול פגישה חשובה עם מושלים בענייני קליטת פליטים מאפגניסטן.

כך או כך, לאור המצב הוחלט על פינוי העיתונאים שמלווים את ראש הממשלה בנט, ונכון ליום חמישי בצהריים, שעון וושינגטון, גורל הפגישה נותר לוט בערפל. ביידן סיים אמנם בצהריים את ההתייעצויות בחדר המצב וחזר לבית הלבן, אך נראה כי מדובר באחד הימים הקשים ביותר שידע הנשיא ביידן מאז הושבע, אפילו בהקשר של המשבר המתמשך באפגניסטן, במיוחד אם יתברר שנפגעו מספר רב של אמריקנים.

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

עבור נפתלי בנט, הביקור היה חשוב מעצם קיומו: להראות שהממשל מתפנה מעיסוקו באפגניסטן והקורונה כדי להרעיף חום על בת הברית החשובה ביותר של ארה"ב במזרח התיכון ועל הממשלה החדשה, שלפי כל ההערכות, המפלגה הדמוקרטית בראשות ביידן יותר מעוניינת שתאריך ימים.

בנט, לפי גורם בפמליה, ראה בפגישה הזדמנות לפתוח פרק עם "רוח חדשה" בין ארה"ב לבין ישראל, שתישען על המודל שבאמצעותו הוקמה הממשלה: התמקדות במה שאפשר להסכים, והתדיינות בכל הנוגע ל"אי הסכמות רכות", כפי שניסח הגורם.

בנט היה אמור להציג לביידן שורה של רעיונות להתמודד במשותף עם האתגר האיראני, בין היתר על-ידי יצירת שותפויות עם מדינות האזור, צוותי עבודה משותפים וראייה רחבה יותר של הסכם הגרעין (אם יהיה כזה). כל זאת כדי למנוע כניסה להסכם גרעין עם איראן שפוסח על הסוגיות שאינן קשורות ישירות לגרעין, כמו טילים, טרור ותוקפנות איזורית. הסכמה שניתנה על ידי אובמה בהסכם הקודם.

גורם בפמליה אמר כי כבר לפני הביקור, בנט רשם הצלחה כשנודע לו על התקדמות משמעותית באישור בקשתה של ישראל למלא את מלאי כיפות הברזל שהידלל במבצע האחרון בעזה (האישור הסופי יהיה בקונגרס), וגם הצלחה בשכנוע האמריקנים שענייני ההסלמה בעזה אינם באשמת ישראל משום שיש "רק צד אחד שאחראי לפרובוקציות".

אם לא די בכך, מסתבר שלפחות ברמה ההצהרתית - יש דירקטיבה של הממשל לזרז את הכנסתה של ישראל לתוכנית היוקרתית שמאפשרת לאזרחים להיכנס לארה"ב ללא הנפקת ויזת תייר.

תוכנית הפטור מהוויזה הייתה עד כה יעד של מספר ממשלות ישראליות, אך לאחרונה - בין היתר לאור פועלו של השגריר גלעד ארדן בארה"ב - חלה התקדמות בסוגיה כאשר התגברו על פערים שהיו בעיקר תולדה של אי הבנה בכל הנוגע לסיבות שבגינן ישראלים מגיעים לארה"ב.

ההכרזה של מחלקת המדינה, שנחשפה אתמול מיד לאחר הפגישה של בלינקן עם בנט, היא ההוראה המפורשת ביותר עד כה לקדם את הסוגיה. אפשר להעריך בזהירות (וללא כל אישור מאף צד) שאם הייתה מתקיימת הפגישה כמתוכנן, גם ביידן היה מתייחס לסוגיה ואולי אף מצהיר בקולו על זירוז כניסתה של ישראל לתוכנית.

"יש למצוא פתרון למנוע הלנת המת ללא יהודים בלי לגרום לחילולי שבת"
קארה לכסיף: "צריך להעיף אותך מפה, אני מגייס חתימות לשם כך"
"מכרו את נשמתם לשטן": קרעי על הנהגת המדינה
פרוש בפנייה דחופה לבנט: "ישנה תחושה שאין בעל הבית"
ליברמן: "להחרים פגישות עם אבו מאזן, אסור להפוך אותו ללגיטימי"
"שוב באת להבטיח הבטחות?": ראש מועצת בית אל על ביקור בנט באלקנה
כהנא על הילולת רשב''י: "לא כל אחד יוכל לחגוג בדיוק כפי שהיה חולם"
הוגשה עתירה לבג״ץ על הפיכת ביתו הפרטי של בנט למעון רשמי
סגן השר קארה מחתים ח"כים על מנת להדיח את ח"כ כסיף
האזהרה של גנץ: "מדינה יהודית - בין גדרה לחדרה"