המפכ"ל לשעבר: "לא איימתי בפירוק מח"ש; סעדה שקרן, נקודה"

מפכ"ל המשטרה לשעבר דוחה את טענותיו של סגן מנהל מח"ש סעדה • "לא הטלתי מורא על הארגון ולא שיבשתי שום חקירה - מטעים את הציבור"

המפכ"ל לשעבר: "לא איימתי בפירוק מח"ש; סעדה שקרן, נקודה" נתניהו בטקס הענקת דרגות רב-ניצב למפכ''ל לשעבר רוני אלשיך

שבוע חלף מאז אמירתו של סגן מנהל מח"ש לשעבר משה סעדה, כי רוני אלשיך ביקש לפרק את מח"ש. כעת, בראיון ל"ישראל היום", מפכ"ל המשטרה לשעבר עונה לטענות. "מעולם לא התבטאתי ביחס אליו, גם לא בספר שכתבתי, כדי שלא ישתמע שמשטרת ישראל לא צריכה מח"ש חזקה", מבהיר אלשיך.

מדוע אלשיך בוחר לדבר דווקא עכשיו? "משה סעדה הולך לפוליטיקה - וזו ההזדמנות שהציבור יידע במי מדובר ולא יגיד 'לא ידענו'", אומר אלשיך, ומוסיף: "חשוב שהציבור יעמיק את ההיכרות איתו ועם תפיסת עולמו, שהם בעיניי רמה מוסרית מאוד מעוותת".

עימות על ערכים

"העימות עם מח"ש היה עימות על ערכים, על תפיסת עולם", מסביר אלשיך. "כשסעדה אומר 'המשטרה זה ארגון פשע' - זה לא מסקנה, זו תפיסת עולם. זאת הנחת העבודה איתה הוא בא כל בוקר לעבודה. קח לדוגמה את פסק דין אורן סבג מ־2016, בסמוך למועד כניסתי לתפקיד. השופט עדן מבית המשפט המחוזי בבאר שבע קובע בכתב אישום שהגישה מח"ש נגד ארבעה שוטרים, בטענה שאחד מהם שפך מים רותחים על נחקר, כשאין שום בדל ראיה לכך. השופט קבע שמי שהוביל את חקירת מח"ש - עדותו לא מהימנה. השופט שאל מי השוטר של מח"ש ומדוע אין אחד כזה, וביקש להעביר את פסה"ד לעיון היועץ המשפטי לממשלה - בהחלטה כזאת כלפי המשטרה ישר ננקטים צעדים, אבל מה קרה במח"ש? נאדה, שום דבר".

אלשיך ממשיך לספר: "שוטר שהושאל למח"ש הגיע למשאבי אנוש וביקש לעזוב מהר ככל שניתן כי הוא לא מסוגל לשאת את מה שקורה שם. מה הוא מספר? אנשי מח"ש מסתערבים באתר בנייה כאילו הם שוהים בלתי חוקיים, אז מתקשרים למוקד 100 על מנת שמג"ב יוקפצו למקום ובכך לייצר תיק הפעלת כוח. מה ה"סטייט אוף מיינד"? מה עובר בראש של מי שיוזם כזה מהלך? שהוא נלחם בארגון פשע ולא חלילה שזה ארגון שאולי יש בו תפוחים רקובים. תפיסת עולם מעוותת ולצערי זה הקו שהוביל סעדה. בעיניי כשל מוסרי שעשיתי מאמץ גדול לשנות אותו". לדבריו, "בכל ארגון גדול יש כשלים כי אין ל"ו צדיקים, ועכשיו צריך לעזור למשטרה לשמור על טוהר המידות".

"מי השוטר של השוטר?"

המאמצים של אלשיך לשנות את מח"ש של סעדה וכרמל התפוצצו בשיחה קשה בלשכת היועמ"ש, אותה לדברי אלשיך יזם הוא עצמו. "אני תבעתי תביעה סופר לגיטימית, להפריד בין החקירות ובין התביעה במח"ש ולברר פעם אחת מה התפקיד של מח"ש. בסוף היועמ"ש קיבל את עמדתי".

כרמל וסעדה אומרים שצעקת.

"באותו בוקר יוצאים דיווחים תקשורתיים עם ציטוטים של מח"ש לגבי אום חיראן. ראש מח"ש אומר לי 'זה לא אנחנו'. אמרתי לו 'אז תכחיש'. אחרי 3 שעות הייתי בטקס, כל התקשורת התנפלה עלינו כי מסתבר שהוא לא הכחיש. אמרתי לו שזה לא הגון וזה חמור ביותר. לכן ביקשתי דיון דחוף אצל היועמ"ש כדי לשים את כל הדברים על השולחן. ואכן, זו הייתה שיחה בטונים מאד גבוהים. מדוע? מפני שבסופו של דבר כל הפניות של משטרת ישראל כלפי מח"ש לא טופלו. מח"ש היא השוטר של המשטרה, אבל מי השוטר של השוטר הזה? למי מפנים תלונות? לכל מחבל יש כתובת לתלונות ורק לשוטרים אין. העברתי להם וידאו עם מעשים מאוד חמורים של חוקר שלהם ולא נעשה דבר".

כרמל כותב בתצהיר לביהמ"ש שניסית להטיל מורא על מח"ש. הם החוקרים ואתה הנחקר.

"איפה הטלתי מורא על מח"ש? אין אפילו ציטוט אחד שלי שאמרתי בציבור. אני הכנסתי למשטרה מבחנים תעסוקתיים כמו שנעשים בשב"כ, זה ייצר נורמות במשטרה ולמח"ש פחות תיקים. פתאום אין הטרדות מיניות של בכירים, זה הוציא אותם מדעתם, הם היו חסרי אונים שארגון הפשיעה לא מייצר בשבילם פרסנה. זה בער בי".

וזה מה שהביא אותך להופיע בבית של מנהל מח"ש ולומר: "אני מומחה לפירוק ארגונים עוינים"?

"ממש לא, לא אמרתי את זה בשום פנים ואופן. זה הזוי. משפט שלא יצא מפי. סעדה בכלל לא שמע את השיחה, הוא היה במרפסת".

אולי נפלט לך בלהט השיחה?

"לא היה להט, זו הייתה שיחה נינוחה, יותר פגישת נימוסים על רקע שהוא חולה. סעדה שקרן, נקודה. הדבר היחיד שאמרתי שלא יכול להיות שפרקליטים של מח"ש מסתובבים בתוך חדר החקירות של מח"ש, זה לא דמוקרטי".

רוני, אתה קבעת שאבו אלקיעאן מחבל ולכן אתה בעל עניין, ואחרי זה אתה מתערב בחקירה?

"לא התערבתי, מטעים את הציבור בצורה שערורייתית. אני עסקתי בחומר רק כאשר זה היה בחקירת משטרה בשאלה אם הנהג מחבל, ברגע שפנה אלי שי ניצן שנפתחה חקירת מח"ש בנוגע לירי השוטרים מרגע זה לקחתי צעד אחורה. יצאנו מהתמונה. איזה חקירה שיבשתי? ממח"ש יצאו הדלפות מרושעות לתקשורת. גם בפרקליטות יודעים שמח"ש הדליפו. מח"ש תדרכו את השר לשעבר גלעד ארדן ואז כשהיועמ"ש שאל אותם על ההדלפות טענו שארדן זה שהדליף".

כאשר אלשיך נשאל האם קיבל הצעות להצטרף לפוליטיקה הוא לא מכחיש. "היו הרבה הצעות כרגע החלטתי שאני לא שוקל את זה ולכן זה לא רלוונטי", אומר.

תרגיל החקירה של חפץ, מוזמנת מקורבת שלו, שקשורה לעניין משפחתי. אומרים שאתה הבאת לתוך להב 443 נהגים של שב"כ קטן?

"מי שאומר עלי זה אותם אנשים שכרגע נלחמים במערכת אכיפת החוק. בתקופתי התנהלה חקירת ראש הממשלה, בה כל דבר היה כשר על מנת לנגח במשטרה. לא אתייחס לתרגיל כיוון שבית המשפט דן בו, אם בית משפט יחליט שזה היה תרגיל בלתי חוקי אז זה היה בלתי חוקי וצריך לעמוד לדין בגינו. יש אין ספור החלטות בית משפט שלא תמיד מוצאות חן בעיני ואני מקבל אותם".

בקרוב יפורסם "דוח מררי", בנושא השימוש ברוגלות. הוא יקבע כי היו חריגות מצווי בית משפט.

"בדקו עשר שנים אחורה ולא מצאו שימוש אחד ללא צו, אז ברור שהיה פה קמפיין מרושע נגד משטרת ישראל".

נתניהו מסר עדות פתוחה בפרשת הצוללות, אתה חשבת שצריך היה לחקור אותו באזהרה? "כדי לחקור באזהרה צריך ראיות, אלא שמראש ראש הממשלה הוגדר כגורם שאיננו חשוד עוד בתהליך הבדיקה. אני מניח שליועמ"ש ופרקליט המדינה היו שיקולים שהם יותר אינטרסים ציבוריים. בסופו של דבר, כאשר כל אחד יודע מראש מה התוצאה זה בוודאי לא מקל על הבדיקה של המשטרה. לא עשיתי פייט בתוך מערכת אכיפת החוק כי הבנתי שיש כאן כנראה אינטרסים שאולי אני לא ער להם".

השב"כ קרס בשומר חומות כי לא היה מפכ"ל?

"יחידה שלמה שטיפלה בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בשיתוף השב"כ נעלמה, התאדתה". דו"ח המבקר קבע שהשב"כ לא אסף מודיעין בקרב ערביי ישראל בערים מוערבות. "אלה דברים שהתרופפו. התנועה האיסלמית והעבריינים מנסים לעצור את מגמת העמקת השיטור במגזר הערבי. נלחמנו במגמה הזאת. בשומר החומות משטרת ישראל הייתה מפורקת. זה מה שקורה כאשר מקצצים מאות מיליונים מהתוכנית לשיטור במגזר הערבי".

תגובת משה סעדה

מטעמו של משה סעדה נמסר: "מצער לראות את האיש שהיה אמון על משטרת ישראל משקר ביודעין ומאשים בעקיפין את מנהל מח"ש אורי כרמל בשקר. הדברים הקשים שאמר אלשיך לכרמל במיטת חוליו, בעיצומה של חקירת אירוע אום אל-חיראן שהוא עצמו אחד ממושאיה, על פירוק מח"ש כגורם עוין, נאמרו מיידית בתום האירוע למשה סעדה. ולאחר מכן הופיעו בתלונה של כרמל על אלשיך לפרקליט המדינה ניצן ובחלופת מסרונים בין אלשיך לכרמל, שבה חזר אלשיך על המלצתו לפרק את מח"ש – כזכור, מחלקה בלתי תלויה שתפקידה לחקור אותו ואת פקודיו. הכול נמצא בכתובים וייחשף לציבור. פרקליט המדינה לא טרח אפילו לברר את תלונתו של עו"ד כרמל נגד איומיו של אלשיך. אולי באמת הגיעה העת".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח