עכשיו זה רשמי: גנץ מקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות

גנץ החליט להקים ועדת בדיקה ממשלתית לחקר רכש הצוללות וכלי השיט • שר הביטחון מינה את השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב לעמוד בראשות הוועדה • כל הפרטים

עכשיו זה רשמי: גנץ מקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות בני גנץבני גנץ עם אמנון סטרשנובאברהם בן שושן עם בני גנץ

שר הביטחון בני גנץ הודיע היום (א') כי קיבל החלטה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לחקר רכש הצוללות וכלי השיט. זאת, לאחר שבועות של עבודת מטה שהתקיימה בשבועות האחרונים במשרד הביטחון ובהתאם לסמכותו על פי סעיף 8א לחוק הממשלה.


בשבועות האחרונים, קיים שר הביטחון התייעצויות רבות עם בכירים לשעבר במערכת המשפטית והביטחונית. לאור התייעצויות אלו והמידע העדכני שאליו נחשף, הגיע גנץ למסקנה, כי ועדת בדיקה של משרד הביטחון תוכל לשפוך אור על חלק מהתהליכים שהביאו לרכש הצוללות וכלי השיט, לבחון את הנהלים ואופן ביצוע ההתקשרויות.


גנץ החליט למנות את השופט בדימוס אמנון סטרשנוב לעמוד בראש הוועדה.


סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת"א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. סטרשנוב אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.


לצידו, מינה השר חברים נוספים לוועדה: יעל גריל, לשעבר מנהלת הרכש במשרד ראש הממשלה ומנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון, ואלוף (במיל') אברהם בן שושן, מפקד חיל הים ונספח משרד הביטחון בוושינגטון לשעבר.


גנץ קצב לחברי הוועדה לוח זמנים של ארבעה חודשים להגשת הדו"ח הסופי. שר הביטחון הנחה את חברי הוועדה לעבוד מול הדרג המקצועי במשרד הביטחון והדגיש בפניהם, כי הם נדרשים לבצע את עבודתם באופן עצמאי, ללא מעורבות הדרגים הפוליטיים. כמו כן, הדגיש גנץ כי מסקנות הוועדה, לאחר ביצוע עבודת ביטחון המידע הנדרשת, יפורסמו באופן שקוף לציבור.


בכתב המינוי שהכין גנץ לוועדה, מפורטים הנושאים הבאים שייחקרו:


- הפרוצדורה בהליכי הרכש של מערכת הביטחון בנוגע לספינת המגן סער 6 והצוללות.


- ממשקי העבודה בין כל הגורמים העוסקים ברכש ובהם, מערכת הביטחון, משרד ראש הממשלה והמועצה לביטחון לאומי.


- תחומי האחריות של צה"ל בהליכי הרכש של מערכת הביטחון.


- מעמדם של מתווכים בעסקאות רכש ובעסקאות ייצוא של מערכת הביטחון.


אודות חברי הוועדה:


השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת"א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. סטרשנוב אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.


אלוף (במיל') אברהם בן שושן כיהן כמפקד חיל הים ובמהלך תקופת כהונתו, נוהל פרויקט הרכש של ספינת הסער 5 והדולפין. בן שושן כיהן גם כנספח משרד הביטחון בוושינגטון וכמנכ"ל משרד העבודה והרווחה. עוד מילא בן שושן שורה של תפקידים במערכת הביטחון.


יעל גריל, כיהנה עד לאחרונה כמנהלת מחלקת הרכש במשרד ראש הממשלה. בעברה מילאה שורה של תפקידים בנושאי רכש במערכת הביטחון, ביניהם: מנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון ומנהלת היחידה הכלכלית של משלחת הרכש של משרד הביטחון בניו-יורק.

התנועה לאיכות השלטון פנתה לגנץ: "ועדת בדיקה משרדית לא יכולה להחליף ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות, קיים התחייבותך"


התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ראשון) לראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בבקשה להקים ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות, כפי שהתחייב שיעשה. בתנועה פנו לגנץ עוד טרם הודעתו על הקמת ועדת הבדיקה והתייחסו לדיווחים בנושא: "ועדה זו, חשובה ככל שתהיה, לא יכולה להוות תחליף להקמת ועדת חקירה ממלכתית ובעלת סמכויות חקירה רחבות".


"כזכור, סעיף 8 א' לחוק הממשלה קובע כי פעם 'מינה שר ועדה לבדיקת נושא או אירוע מסוים המצוי בתחום אחריותו, ובראש הועדה עומד שופט בדימוס, *רשאי שר המשפטים, לבקשת השר הממנה ובאישור הממשלה, לקבוע כי לאותה ועדה יהיו הסמכויות של ועדת חקירה*.


"לאור חומרתה של פרשת הצוללות, ולאור הצורך בסמכויות חקירה נרחבות על מנת לרדת לעומקה של הפרשה ולזהות את כלל המחדלים בה, נבקש כי תפעלו כפי סמכותכם בחוק, ותקדמו בהקדם את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית, אשר תובא לאישור הממשלה ככזו".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) שיבחה את ההחלטה והודתה לשר הביטחון בני גנץ: "החלטה הכרחית וחשובה. השאלות והספקות באזורים שאסור שיהיו בהם חשדות וספקות מכרסמים אותנו מבפנים. הבדיקה חיונית. 

תודה לחברי הועדה שהעמיסו על כתפם את המשימה למרות המחירים האישיים שאני מניחה, לצערי, שישלמו על זה. 

ותודה לבני גנץ שר הביטחון".


ח"כ בוגי יעלון (יש עתיד - תל"ם) כתב: "מברך את שהב״ט בני גנץ על ההחלטה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת רכש הצוללות וכלי השייט. אם הועדה לא תוכל לחייב את נתניהו ואחרים להעיד בפניה, לא יהיה מנוס ממיצוי החקירה הפלילית ו/או הקמת ועדת חקירה ממלכתית. רק חקירה מקיפה ויסודית, בלי הנחות וללא תנאים מוקדמים תחשוף את האמת לאור".


יו״ר הקואליציה ויו״ר סיעת הליכוד מיקי זוהר תקף כעת בטוויטר:

"החלטת גנץ להקים ועדת בדיקה בעניין הצוללות היא התרסה כנגד הליכוד.

גנץ יודע שאין לנתניהו יד ורגל בסיפור, ועדיין הוא פועל כדי להכפיש את שמו תוך כדי סיכון הקואליציה.

זו עוד הוכחה לכך שגנץ גורר את ישראל בכוח לבחירות בעיצומו של משבר במקום לסייע לרה"מ במאמצים להביא חיסונים לאזרחי ישראל".


חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד הגיב: "בני גנץ הוא כמו פלסטלינה. מעוצב כל יום על ידי מישהו אחר. פעם ניסנקורן פעם יועמ"שים ופעם תקשורת. שום עמדות. שום עמוד שדרה. עבד של האליטה הנעלמת" אמר הח"כ ועקץ "אני קורא לשר לבטחון פנים להקים לאלתר ועדת חקירה על פרשת השחיתות במשטרה, פרשת המימד החמישי".


כמו כן כתבה חה"כ אוסנת מארק בחשבון הטוויטר שלה: "‏אחרי התרגיל שלו עם מינוי המנכ"ל במשרד הרזרבי, גנץ היה צריך לשלם לניסקורן במזומן". וחתמה "ניסקורן רוצה להטביע את כולנו לבחירות וגנץ צולל אחריו".


חכ"ל יואל חסון הגיב לעומת זאת: "אם ראש הממשלה בטוח שעשה הכל באופן תקין, אין לו שום סיבה לחשוש מהועדה לבדיקת עסקת הצוללות שהקים גנץ. אפילו ההיפך".

רבני הציונות הדתית פוסקים: לא להצביע לבנט
דרעי: "לא היה שום יחסי חברות ביניהם"
הפרקליטות מגיבה לטענות נתניהו: לא נפל כל פגם בהליכי הגשת כתב האישום
הולכים לפשרה? כץ יפגש עם גנץ ביום ראשון
יו"ר הכנסת יריב לוין בביקור באפרת "לפעול מהר למען ההתיישבות"
כחול לבן זורקים: "לפיד - לא אלטרנטיבה לראשות הממשלה"
השוו את נתניהו להיטלר ולא ייענשו - מדובר בסאטירה
אריה דרעי בסיור בבאר שבע
השר עמיר פרץ: "אתמודד על נשיאות המדינה"
גנץ לנתניהו: כולנו יודעים את האמת • צפו