הישג לח''כ מעוז: אבו-כביר יפעל בשבת רק בעת הצורך

במענה לפניית ח"כ מעוז, המשנה ליועמ"ש השיב כי בשל קשיים משפטיים המכון לרפואה משפטית לא יפעל באופן קבוע בשבת אלא רק "בהתעורר צורך" בניגוד להצהרת שר הבריאות

הישג לח''כ מעוז: אבו-כביר יפעל בשבת רק בעת הצורך ח''כ אבי מעוז

במענה לפניית חה"כ אבי מעוז אומר המשנה ליועמ"ש רז ניזרי כי בשל קשיים משפטיים המכון לרפואה משפטית לא יפעל באופן קבוע בשבת אלא רק "בהתעורר צורך" וזאת בניגוד להצהרת השר הורביץ. חה"כ מעוז "נמשיך לפעול למען שמירת השבת הציבורית ולמען זהותה היהודית של המדינה"

המכון לרפואה משפטית באבו כביר לא יפתח בשבת באופן קבוע אלא רק בעת צורך חריג, וגם זאת מתעכב לאור קשיים שונים, כך קבע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, ‏במכתב תגובה לפניית יו"ר מפלגת נעם חה"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) שפנה בעניין לאחר הצהרת השר הורביץ כי המכון יפתח בשבת. קביעתו של ניזרי סותרת את הודעתו של שר הבריאות ניצן הורביץ שהודיע לפני מספר שבועות כי בכוונתו לפתוח את המכון גם בשבת, לבקשתם של חברי הכנסת מרע"מ והרשימה המשותפת.

ניזרי ציין כי הנושא עדיין בבחינה, במספר מישורים, בין השאר משפטיים אשר מונעים את פתיחת המכון, בין היתר גם בעקבות חוק העבודה והמנוחה. טענה זו הועלתה אף היא במכתבו של חה"כ מעוז ליועמ"ש, ואכן מתשובתו של ניזרי נמצא שהדברים נמצאים בבחינה וטרם הוכרעו, בין השאר בבחינה משפטית.

במכתב ליועמ"ש ציין ח"כ מעוז כי "כידוע לכבודו, חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר במדויק אלו מוסדות ממשלתיים רשאים לפעול בשבתות ‏ובמועדי ישראל ובאיזה נוהל. ‏פעילותו של המכון לרפואה משפטית בפעילותו השגרתית היא כדוגמת מרפאות חוץ של בתי חולים או קופות ‏חולים, המחויבים עפ"י חוק לשבות בשבת (למעט מקרי חירום כגון אירוע רב נפגעים חלילה) ובמקרי הצורך ‏המצריכים יציאה לשטח, ישנו רופא תורן מטעם המכון הנמצא בכוננות לסיוע כנדרש".

המשפחות השכולות מאסון מירון זועמים על נתיחת גופות הנספים באבו כביר

בהמשך מכתבו ביקש ח"כ מעוז מהיועמ"ש חוות דעת משפטית האם אכן יש כאן פגיעה בחוק. "האם כל שר יכול ‏להחליט על דעת עצמו, שכל יחידת סמך הכפופה למשרדו תוכל לפעול בשבתות ובמועדי ישראל, בהתאם לאג'נדות של השר ‏הממונה?" הוסיף לשאול ח"כ אבי מעוז בפנייתו.

בתגובה לפנייה זו ציין נזירי: "מבירור עם משרד הבריאות עולה כי נכון להיום מתקיימת במכון לרפואה משפטית כוננות בסופי שבוע המיועדת למקרים דחופים מבחינה מקצועית. בכוונת שר הבריאות להרחיב את הכוננות הקיימת כך שתתאפשר נתיחה של אזרחים בני הדת המוסלמית שנפטרו גם במהלך סוף השבוע".

עוד אמר: "זאת, כדי שבני משפחתם לא יאלצו להמתין עד ליום ראשון לשחרור גופת הנפטר, שכן דתם מחייבת הבאה לקבורה מהירה ואי הלנת המת. עוד נמסר כי אין הכוונה לקבוע עבודה בשבתות על בסיס קבוע, אלא רק בהתעורר צורך כאמור וככל שמשפחת הנפטר אינה מוכנה להמתין ליום ראשון".

עוד מציין ניזרי כי ממשרד הבריאות נמסר שבימים אלה, עודנה מתקיימת בחינת הנושא במגוון מישורים ובכלל זה מבחינה תקציבית, לוגיסטית, היבטים הנוגעים לתנאי וזכויות העובדים, וכן בחינה משפטית ובחינת הצורך במתן היתר מיוחד להעסקה במנוחה השבועית לפי סעיף 12 לחוק שעות עבודה ומנוחה.

חה"כ אבי מעוז מסר "המכתב מדבר בעד עצמו. אנו נמשיך לפעול למען שמירת השבת הציבורית ולמען זהותה היהודית של המדינה".

נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי
לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום