המפכ"ל יטען: "האסון בהר מירון נגרם בשל כשל הנדסי"

לטענת אחד ממקורביו, קובי שבתאי ינסה לקשור בוועדת החקירה את האירוע לאסון ורסאי ולאסון המכביה • הנימוק: למשטרה אין ידע ומומחיות בתחומים הללו

המפכ"ל יטען: "האסון בהר מירון נגרם בשל כשל הנדסי" זירת האסון במירון

בעדות שמסר בוועדה לחקר אסון מירון, אמר מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב שמעון לביא, כי אין לו תשובה לשאלה "מה גרם לאסון", וכעת - מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי צפוי למסור בעדותו לוועדה ביום שלישי כי האסון נגרם בשל "כשל הנדסי", כך מתפרסם ב'ישראל היום',

לאחר שהוועדה הממשלתית לבדיקת בריחת המחבלים מכלא גלבוע שיגרה בסוף השבוע מכתב אזהרה לנציבת שב"ס, רב־גונדר קטי פרי, המפכ"ל שבתאי יתייצב מחרתיים בפני ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון, שגבה את חייהם של 45 אזרחים. יש לציין כי כלל בעלי התפקידים בזמן בריחת המחבלים ובזמן אסון מירון נותרו בתפקידם עד היום.

מקורביו של שבתאי מהפכים בזכותו וטוענים כי "מעורבותו באירוע במירון היתה נקודתית". המקורבים הוסיפו גם כי הקושי הבסיסי שמלווה את חקירת האסון הוא חוסר הרצון של הדרג המדיני לדורותיו להסדיר את ההילולה בהר, ושמדובר בכשל מתמשך, שנבע מתוך רצון לקיים את האירוע.

בין היתר, צפוי המפכ"ל להסביר לחברי הוועדה כי המשטרה שותפה לאירוע, בהיותה אחראית על אכיפת הסדר הציבורי. "המשטרה לא מארגנת את האירוע ולא מנהלת את ההילולה", הסביר אחד מהמקורבים. "המפכ"ל שבתאי ינסה לשכנע בכך את חברי הוועדה, ולומר כי המשטרה נערכה לאירועי מירון כמו שהיא נערכת לכל אירוע אחר. היא אינה אחראית לא על התשתיות באתר ולא על הבטיחות בו, ואין לה ידע ומומחיות בתחומים הנדסיים", הוסיף.

גורמים ששוחחו עם המפכ"ל אמרו כי "מזווית ראייתו, האירוע הוא בראש ובראשונה כשל הנדסי, בדומה לקריסת גשר המכביה בשנת 1997, שהיה ברור שגם היא נגרמה בגלל כשל הנדסי. אם לא היו על הגשר 100 אנשים, אלא רק 30 - כנראה הגשר לא היה קורס, אבל הגשר צריך היה להכיל כמות אנשים גדולה, והוא קרס", כך כנראה מנסים לטייח את העובדה הפשוטה כי חסימת השוטרים היא זו שגרמה למוות טראגי של 45 נפשות באסון מירון.

ניצב שמעון לביא, האחראי על גזרת מבין האחראים על הילולת רשב''ימפכ''ל המשטרה
נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי
לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום