אזולאי: "אתם ממוטטים עסקים"

ועדת הכספים החלה לדון במיסוי כלים חד פעמיים. השרה להגנת הסביבה: מטרת המס היא להפסיק את השימוש בכלים חד פעמיים. רוב הסיכויים שבהמשך גם מדינת ישראל תאסור ...

אזולאי: "אתם ממוטטים עסקים"

ועדת הכספים החלה לדון במיסוי כלים חד פעמיים. השרה להגנת הסביבה: מטרת המס היא להפסיק את השימוש בכלים חד פעמיים. רוב הסיכויים שבהמשך גם מדינת ישראל תאסור לגמרי שימוש בכלים אלה, בדומה לאיחוד האירופי.

הדיון בוועדת הכספים בנושא מיסוי הכלים החד פעמיים נמשך, עם סבב דוברים מצד חברי הכנסת ותשובות מצד גורמי המקצוע. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר ציין כי מתוך רצון לשמוע את כלל הדוברים והצורך להביא למיטוב התקנות, לא צפויה היום הצבעה על הצו.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, ציין בפתח הדיון: "אני מבקש מהשרה להציג את עמדתה לעניין הכלים החד פעמיים. מקווה שנקיים דיון מקצועי בנושא. ראינו סוגיות שחייבות פתרון במסגרת המס המוצע – כוסות הנייר שמכוסות בפלסטיק, יש גם הרבה שאלות על העובי המוצע של הפלסטיק".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "ישראל מכורה לפלסטיק חד פעמי, בפרט בכלי שולחן, ומזה הגיעה העת להיגמל. התועלת בכלים חד פעמיים היא קצרת טווח. במונחים כלכלים מהווה הנושא כשל שוק, ומקום מאוד נכון להתערבות ממשלתית, שהיא רכה אגב. כלים חד פעמיים הם קצרי חיים מטבעם, והופכים לנזק סביבתי, גורמים לזיהום הים, השטחים הציבוריים, ולנזק משמעותי מאוד בזיהומם".

השרה טענה כי קשובה לצרכנים בכך שלא נאסרה לגמרי צריכת החד פעמי: "באיחוד האירופי בחרו לאסור לחלוטין את השימוש בסוגים רבים של פלסטיק חד פעמי, רוב הסיכויים שגם מדינת ישראל תגיע לשם. בשלב הזה לא בחרנו לאסור. אימוץ הגישה האירופית תביא להפחתה גדולה יותר מהטלת המס, למרות זאת בחרנו בשלב זה בדרך המיסוי, כי אנחנו קשובים למאפייני הביקוש הישראלי".

עוד טענה: "זה המס היחיד בעולם שנועד לא לשלם אותו, המטרה של המס הזה היא להפחית עד להפסיק את השימוש בכלים חד פעמים, כי הם מזיקים וזהמים. המטרה היא לעבור לכלים רב פעמים בצורה הדרגתית".

לסיום טענה: "אני מבינה את העיתוי, אני מתראיינת הרבה בתקשורת החרדית, המטרה היא לא להפוך את האירוע הזה לאירוע פוליטי. אני פונה אליכם עמיתיי חברי הכנסת, מדובר במהלך חיוני והכרחי לטובת הסביבה והילדים של כולנו. מדובר במהלך שהוא חלק מצעדים שונים ומהלך כולל".

ח"כ עופר כסיף: "בדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת נאמר שהמיסוי פועל בצורה רגרסיבית, תוך פגיעה קשה יותר באוכלוסיות. לפי נתוני הממ"מ מי שמשתמש יותר בכלים אלה הם הציבור הערבי והחרדי, זאת אומרת שהמיסוי הוא רגרסיבי"

עוד אמר: "אני מציע שאת אותם 600 מיליון הכנסות הצפויות בשנה, ישקיעו באוכלוסיות אלה. לפחות בסבסוד של כלים חד פעמים מתכלים עבורם, שישקיעו את הכסף במחקר ויצור של כלים חד פעמיים שלא יזיקו".

ח"כ ינון אזולאי: "אתם ממוטטים עסקים, לוקחים להם את הכסף על מלאי, בטרם אישרנו את התקנות. ההליך הוא לא נכון ולא תקין. 2 מ"מ – איך קבעתם? ברוב מדינות העולם זה לא הולך על מילימטרים, לא יכול להיות שתמסו כלי פלסטיק רב פעמי".

עוד זעם: "בחנתם 35 מהפריטים, אני מציג פה פריטים אחרים, כנראה שהבדיקה לא הייתה מקיפה. עשיתם שימוע? שמעתם את הגורמים השונים? אמרתם ששנתיים עבדתם על המתווה, והבאתם את זה עם כ"כ הרבה חורים. יש לקחת את זה חזרה, לעשות בדיקה, וקודם כל לפעול בהסברה, לרכוש מדיחים למעונות וכדומה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר "אמרתי בתחילת הדיון שיש כנראה מגוון של כלים שעל התפר בין חד לרב פעמי, ואנחנו כוועדה נצטרך לתת על זה את הדעת, בתוך הצו".

יובל לסטר, סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "לעניין העובי ביצענו בדיקות מקדמיות של רב פעמי וחד פעמי, השווינו זאת לנתונים שקיבלנו ממומחים מהעולם. מבחני העובי סימנו את הרוב המכריע של כלים רב פעמיים. יש מספר כלים רב פעמים שנכנסים בכלל העובי שנקבע ואנחנו בוחנים אמצעים לתת לכך מענה, נשמח שהוועדה תאפשר לנו לחשוב על אופציות. המדד הכי טוב הוא מדד העובי, בחנו תקנים בכל העולם".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "יש כמה כלים שעומדים על 1.85 מ"מ בערך, קרוב לרף. אנחנו רוצים לתקן זאת. לגבי הכלים שאתם קוראים להם חד פעמי, הם מגיעים לאותן מטמנות, הם גורמים לאותו נזק. מה שמתכלה כביכול, גורם לאותו נזק".

ח"כ שלמה קרעי: "גם שאנחנו באים לתקן את העולם, זה צריך להיות עם חמלה, לא יכול להיות שמביאים שינוי כ"כ דרמטי בלי שהיה דיון בוועדה, מי שיפגע זו אותה אימא שתצטרך לשטוף כלים שעה וחצי בערב. ברור לכולם שהדבר יפגע דווקא באוכלוסיות שיותר קשה להם, ואין להם מדיח בבית. אנחנו רואים חורים ברפורמה והמס הזה, לכן יש להקפיא זאת עד לבירור יסודי מהעניין. ברור לי שזה מס שאמור להכניס כסף יותר מתועלת סביבתית. בנימוק של משרד האוצר בהליכים המשפטים, הם מציינים כי אפשר לדחות את הכניסה לתוקף, כי כל חודש זה הכנסה של 50 מיליון ₪. צריך להשתמש בכסף לסבסוד מדיחי כלים, למחקר של מחזור כלים שכן מתכלים. תמסו לפי אחוזים, שהעשירון העליון ישלם מס על החד פעמי היקר שהם קונים, למה לפי משקל שהאוכלוסיות החלשות ישלמו הרבה יותר באחוזים? אני מסכים שדרוש כאן טיפול, אבל זה גורם לצרכן לשלם בריבית דה ריבית".

ח"כ אחמד טיבי: "צריך מרווח זמן במצב של מס כזה שפוגע במשפחות מרובות ילדים. 70 אחוז מהצריכה היא ביתית, לכן הפגיעה היא במשפחות שבחרו להשתמש בכלים חד פעמיים כי זה קל יותר וזול יותר. אני חושב שיש לקחת בחשבון את השיקול הסביבתי והבריאותי, אבל יש אנשים שהשיקול של גמירת החודש בכבוד הוא החשוב ביותר לגביהם, קיום יום יומי. המיסוי פוגע גם במשפחות חרדיות וגם ערביות. ההכנסה לאוצר המדינה היא 600 מיליון ₪, בלי להשקיע בפיצוי ישיר של המשפחות הניזוקות, גם בקרב ערבים שהם 14% מהמשתמשים בכלים חד פעמים, וגם בחרדים שהם כ-27 אחוז. יש את נושא העובי, יש את הנייר ויש פלסטיק, ממסים את הכל. יש פה כוס שעשויה מתירס, וצלחת שעשויה מסוכר, ואין לזה ביטוי".

ח"כ משה גפני: "אנחנו עוברים סדרה של חוקים ותקנות, שעיקרם היה בחוק ההסדרים וממשיך כעת, כל החוקים האלה יש להם אידאולוגיה, העלאת גיל הפרישה זה תוחלת החיים, גודש זה העומס, אבל לכל יש מחנה משותף אחד – האוצר מקבל כסף. הם באו אלי עם הדברים האלה שהייתי יו"ר ועדה. שמדברים על כלים חד פעמיים, שכחו שהיו מחלות, שהיו משפחות עניות שהתקשו בלי זה, אז הם ישתמשו בכלים רב פעמיים וישטפו, ולא יהיה להם כסף למדיח, כי המדינה רק לוקחת, ובעיקר מהחלשים. הייתי איש סביבתי ואני נשאר כזה, היה צריך למצוא פתרון גם לסביבה ולבריאות וגם להם. עשה שר האוצר צעד, בלי להתייחס, ואל תגידו לי שהוא לא התכוון לחרדים, זה גם נאמר בשיחות כאלה ואחרות. היה פה דיון על אביב תעשיות – חברת מחזור בנגב, הייתה לי מלחמה עם האוצר, ביקשתי מקרן הניקיון שיתנו להם כסף, המשרד להגנת הסביבה תמך, אבל האוצר היה נגד, והוא בעל הבית של המדינה. במקום לדון לגופו של עניין איך מצמצמים בלי פגיעה במשפחות החרדיות, או בסבסוד או בצורה כל שהיא. התוצאה של זה מול עיננו, שכל המחירים עולים. ממילא הדלק עולה, והמזון עולה, והכל עולה. הבטחתם שתהייה ירידה במחירי המזון, תראו מה יש לנו מול העיניים. המציאות סותרת את כל ההבטחות. אי אפשר להסתובב עם סכין חדה, להוריד את הגיליוטינה ולחתוך ולומר בשם איכות הסביבה. לא קיימתם דיון כמו שצריך, אנחנו משתמשים בכלים רב פעמים כאלה בבתים שלנו, שבעובי שנכלל במיסוי, לא כך פועלים".

ח"כ אורי מקלב: "לקחתם כעובדה שהצפי הוא 600 מיליון ₪ הכנסה, לא הערכתם שאולי יהיה שימוש קטן יותר בכלים. בתשובה לבג"ץ המדינה השיבה כי יש צורך למסות מיד, כי מדובר בהכנסות של 50 מיליון ₪, הכסף מידי. הריצה להחלטה עוד לפני דיון ציבורי, הביאה למצב של מוצרים שכפי שראינו שלא היו צריכים להיות, ממוסים. אין עוד מס שמכפיל כך ב-100 אחוז עלות, לא היה בהיסטוריה מס שהוכפל על דברים עממים, לא מכוניות יוקרה ודלק. תראו מה נעשה בשקיות ניילון – רצו לקחת 1.3 ₪ על שקית והסתפקו ב-10 אגורות, למה צריך להכפיל?! אני מבקש להחריג כוסות חד פעמי, אין דומה כוס חד פעמי לסכו"ם, השימוש בכוס כ"כ נרחב, הכוסות הרבה יותר קשות לניקיון. הכנסת קנתה 300 כוסות זכוכית, בתוך חודשיים נשברו יותר מ-80. השימוש הארוך יותר קורה בסכו"ם, פחות בכוסות. הציבור החרדי ומשפחות ברוכות ילדים לא קונים חד פעמי בגלל נוחות, אלא בגלל צורך".

ח"כ יעקב אשר: "עם כל השגיאות, כל הטעויות, עם כל הפייק ניוז כאילו 76% מהזיהום זה פלסטיק, שוכחים לומר שזה במרחב הציבורי. ניהלתי את ועדת חוקה, בתקנות שעת חירום והקורונה, באתם ותקפתם יותר חזק ממה שאנחנו תוקפים את התקנות האלה, כשמדובר היה בפיקוח נפש. אתם שוכחים מאיפה באתם, אתם רק מדקלמים 12 שנה הייתם פה, מכאן אתם יכולים לטעות ולהביא דברים בלתי מקצועיים. 3% זה שיעור הפלסטיק בקרטון ואתם מעלים את מחירו בצורה בלתי רגילה. אנשים לא ייסעו לפארק הירקון עם כלים רב פעמיים, האוצר רוצה שישלמו. כשהממשלה מתירה העלות מיסים, איך ינהגו היבואנים והקמעונאיים, בוודאי שזה טורם ליוקר המחייה. למה לא טיפלתם בטייק הווי? מה כמות הפלסטיק שם? למה לא נגעתם? פחדתם מהמסעדות? אתם מדברים על שמירת העולם? יש מפעל שנקרא גרין-נק, שמטפל בפסולת ביתית בירושלים, 40% מהפסולת מופרדת ומיועדת למחזור. הבנתי מהם שהפסולת היא אחוזים בודדים, היה אפשר להתחיל בחינוך, אבל התחלתם בגיליוטינה, בום פגיעה בחלשים, לא במסעדות שאתם אוהבים להזמין מהם. זו תהייה פגיעה במוסדות חינוך שאי אפשר לטפל בהיגיינה. היה פה יו"ר ועדה מהקואליציה שלא נכנע לה, תהייה גבר, אל תכנע להם".

יו"ר הוועדה, השיב לח"כ אשר : "אתה לא תלמד אותי מה זו עצמאות. לקחת את הדיון וקיימת סביבו סיבוב של פייק, שכאילו הוא נגרם בגללך. פעם הבאה שתטיף לי על עצמאות, תמצא את עצמך בחוץ. בוועדה הזו לא פוגעים אישית באף אחד".

ח"כ אשר: "זו בעיה. קשה לך להתמודד עם האמת".

בעקבות הדברים הוציא יו"ר הוועדה את ח"כ אשר מהדיון.

ח"כ נעמה לזימי: "אני אגיד שהמס הוא חשוב בגלל השלכות הזיהום על השמורות שלנו ועל החופים, צריך לומר כשהאוצר מתחיל בשינוי כזה ולא מתחיל בצעדים אחרים - מדוע לא לעלות את המכס? לגבי 600 מיליון ש"ח של הרווחים, האם תהיה התחייבות שהכסף הזה יוחזר למטרות המשרד להגנת הסביבה? למה אנחנו לא נתקלים בצעדים נוספים למשל מס על רכב שלישי למשפחה, טיסות, חברות מזהמות? למה אתם שמים את האוכלוסייה בשורה הראשונה שיש פה גורמים יותר גדולים שמזהמים? לפני כמה חודשים אלון טל ואני ביקשנו את הקמת המנהלת לבריאות לפינוי מפרץ חיפה, מי שנעמדו עם הרגליים האחוריות במימוש הדבר הזה היו האוצר. האוצר אומר כשמגיע לו כסף, הוא סביבתי, כשהוא צריך לשים את היד בכיס לטיפול בתחלואה, בבעיות בריאות, אז המצב משתנה".

ח"כ אלון טל: "זו התמכרות, שהייתה בעיה עם הסיגריות המדינה הטילה מיסים והצטמצם העישון. כלל בל תשחית- לפי דעתי זה השימוש בכלים חד פעמיים. אם אנחנו רוצים לתמוך באוכלוסיות מוחלשות אנחנו צריכים לעזור להם להתמודד עם ההתמכרות הזו. בניתוח כלכלי נמצא כי משפחה שהפסיקה להשתמש בשבת אחת בכלים חד פעמיים, חסכה 450 שקלים ₪".

ח"כ ולדימיר בליאק: "אני רוצה להתמקד במישור המקצועי בלבד - 19 אחוז מנפח הפסולת במרחב הציבורי הוא חד"פ. הדרך היא משולבת גם מיסוי וגם הסברה, אני מאוד מקווה שהכסף שהתקבל יופנה להסברה. לגבי העלות האלטרנטיבית - הרבה יותר כלכלי להשתמש במדיח ולא בחד פעמי, הדבר הכי חברתי וחמלתי שאפשר לעשות הוא להפסיק את השימוש. לגבי קריטריון העובי יש פה בעיה בפער בין 1.2 ל-2.2 מילימטר, והאם המבחן של העובי הוא המבחן היחידי והוא המבחן הנכון. האם יש לנו יכולת לאכוף את זה ואם אנחנו משנים זאת. בעיני היה נכון להפעיל את זה ב-1 בנובמבר, איך אנחנו דואגים ליבואנים ולציבור ששילמו כבר את הכסף".

ח''כ אזולאייו''ר וועדת הכספים
יהדות התורה והליכוד חתמו על הסכם בנוגע לתפקידים
ראש הממשלה לשעבר בנט החליט: "לנקות את הרשת"
אביו של טירן פרו שנחטף בג'נין: "אנחנו צריכים פה משילות"
גנץ לגלנט: אתה תהיה שר ביטחון סוג ב'
יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת"
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי