הלך לעולמו: יהושע מצא השר לשעבר מהליכוד

הלך לעולמו יהושע מצא, חבר הכנסת מטעם הליכוד ושר הבריאות בממשלת ישראל העשרים ושבע כמו כן, כיהן כנשיא ארגון הבונדס

הלך לעולמו:  יהושע מצא השר לשעבר מהליכוד יהושע מצא

הלך לעולמו יהושע מצא, כיהן כשר הבריאות מטעם מפלגת הליכוד ונשיא ארגון הבונדוס. יהושע מצא נולד ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים למשפחה שעלתה לישראל מיואנינה, יוון. בגיל 14 הצטרף לתנועת לח"י בהשפעת משפחתו, ובמסגרת חברותו בתנועה חילק עלונים אנטי-בריטיים וסייע בהחבאת נשק.


במהלך מלחמת העצמאות השתתף במבצע קדם, פעולה שמטרתה הייתה לאפשר ללוחמי הלח"י לפרוץ לעיר העתיקה בירושלים באמצעות הנחת פצצה מחוץ לשער החדש, אך הפעולה נכשלה בשל תקלה בפצצה.


בשנת 1965 נבחר מצא למועצת העיר ירושלים מטעם מפלגת חרות. הוא כיהן כחבר מועצת העיר במשך 20 שנה. בתחילה היה יו"ר ועדת השיכון ולאחר מלחמת ששת הימים ניהל מאבקים נגד הצהרות פוליטיות שהשתמע מהם כוונה לחלק את ירושלים.


לאחר הבחירות בשנת 1969, מונה לסגן ראש העיר תחת טדי קולק מטעם גח"ל. מצא נבחר לראשונה לכנסת ה-11 בשנת 1984 מטעם מפלגת הליכוד. במהלך כהונתן של הכנסות ה-12 וה-13 כיהן כיושב ראש ועדת הפנים ואיכות הסביבה. בשלהי 1996 מינה אותו בנימין נתניהו לתפקיד שר הבריאות, במקום צחי הנגבי שמונה לשר המשפטים, והוא מילא את התפקיד עד לסיום כהונתה של הממשלה ב-1999.


בכנסת ה-15 יזם יהושע מצא תיקון לחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, ולפיו יש צורך ברוב מוחלט על מנת לשנות את הסעיפים הנוגעים לשטח תחום ירושלים ולאיסור העברת סמכויות השלטון עליה.


בשנת 2002 מונה מצא לנשיא ארגון הבונדס, העוסק במכירת איגרות חוב של ממשלת ישראל ליהודי התפוצות. לשם כך התפטר מצא מן הכנסת באותה שנה. בשנתו הראשונה כנשיא גייס הארגון סכום שיא של כספים, מעל 1.3 מיליארד דולר אמריקאי. בשנת 2011, סיים את תפקידו האחרון.


כאמור הערב התבשרנו על פטירתו, והוא בן 89 שנים בפטירתו.


בנו, אמיר מצא ספד: "חיילים אלמונים בלי מדים סביבנו אימה וצלמוות, כולנו גויסנו לכל החיים משורה ישחרר רק המוות. אבי היקר מצא יהושע, שהיה מלוחמי הלח"י ונשבע בשבועת עולם למען עם ישראל, שוחרר משורה הערב. יהיה זכרו ברוך".


נתניהו מסר בעקבות פטירתו: "אני מבקש להביע את צערי העמוק על פטירתו של חבר הכנסת והשר לשעבר, יהושע מצא ז''ל, ואני מוסר את מלוא תנחומיי למשפחתו".


"היכרותי עם יהושע – ירושלמי בלב ובנפש – החלה לפני עשרות שנים. הוא היה בית"רי נלהב, ששרת נאמנה את הציבור הרחב במסגרת תנועת 'החירות' ומפלגת 'הליכוד' – הן בעיריית ירושלים, הן בכנסת".


עוד הוסיף: "אהבת האדם, העם והארץ פיעמה בו בעוצמה. תמיד חיבבתי את העממיות והישירות שלו, כאיש רעים חם ורגיש לזולת".


יהושע נחשב כפרלמנטר חרוץ, ובתקופת הכהונה הראשונה שלי כראש הממשלה מיניתי אותו לשר הבריאות. הוא ייחס חשיבות רבה לתפקיד זה, שהיום הכל מכירים במרכזיותו. יהושע עשה חיל גם כנשיא ארגון הבונדס. גיוס המשאבים לטובת ישראל בהיקפים גדולים, וחיזוק הקשרים בין יהודי התפוצות למדינתנו, נתנו לו סיפוק עצום. יהי זכרו ברוך".


יו״ר הקואליציה ויו״ר סיעת הליכוד מיקי זוהר מסר: "בשם סיעת הליכוד מבקש להביע תנחומים ולהשתתף בצערם של משפחת מצא על האבל הכבד עם פטירתו של חברנו השר וח"כ לשעבר יהושע מצא ז"ל ששירת את עם ישראל בכנסת ובממשלה".


נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין הספיד: "יהושע מצא חברי, איש ירושלים ויקירה, איננו. איש הלח״י, מאֲדָנִיה של המדינה. מנהיג של מעשה ומחשבה, ממתכנניה ובוניה של ירושלים, שהיה רעי גם כשלאורך השנים היינו לעיתים יריבים. אחסר את הליווי והעצה הטובה, אחסר את תבונתו. אני שולח חיבוק חם למשפחתו, אשא את זכרו עימי תמיד".


ח"כ אופיר כץ (הליכוד): "הצטערתי לשמוע על פטירתו של חבר הכנסת והשר לשעבר, יהושע מצא. הוא הקדיש את חייו ופעילותו הציבורית בעשייה רבה למען ישראל ובייחוד למען ירושלים בירתנו, ברוח ערכי הליכוד. תנחומים למשפחה. יהי זכרו ברוך".


שר הבריאות יולי אדלשטיין (הליכוד): "כחבר כנסת שנים ארוכות וכשר הבריאות יהושע שימש דוגמה ומופת להתנהלות נבחרי ציבור למען הציבור. יהי זכרו ברוך".


שר הדיגיטל דודי אמסלם (הליכוד): "כולי צער על פטירתו של חברי הטוב יהושע מצא ז"ל. ירושלמי בכל רמ"ח אבריו, ששימש גם סגן רה"ע, בית"רי אמיתי, לוחם הלח"י שהגיע עד לכנסת ישראל ושר הבריאות. נשיא בונדס נלהב ומוצלח ויו"ר קרן מנחם בגין. חבר אמת, אדם מיוחד וערכי, מדור הלוחמים למען חירות ישראל. תנחומי למשפחה. יהי זכרו ברוך".


ח"כ ניר ברקת (הליכוד): "אני שולח תנחומים למשפחתו של איש הלח"י הירושלמי יהושע מצא שהלך לעולמו. יהושע היה שכן שלי בשכונת גבעת המבתר בירושלים, וכעבור שנים היה לי הכבוד להעניק לו את אות יקיר ירושלים על עשייתו למען העיר בכל מקום אליו הגיע - כלוחם לשחרור הרובע היהודי, כסגן ראש

העיר, כח"כ וכשר. יהי זכרו ברוך".


ח"כ גדעון סער: "יליד העיר העתיקה בירושלים וירושלמי מובהק כל חייו. בית״רי אמיתי, אדם נקיי-כפיים וישר-דרך, ששרת את הציבור באמונה. יהי זכרו ברוך".

בעקבות פטירת יגאל יהושע: חברי הכנסת מספידים
הזדהות עם טרור? שביתה כללית ו''יום זעם'' במגזר הערבי
התחזית להיום: מעונן חלקית - בהיר
פיקוד העורף קורא להיערך לתוכנית הפינוי "מלונית" • פייק ניוז
יגאל יהושע הי"ד נפטר לאחר לינץ' בידי מרצחים ערביים
האסון בקרלין: נפתחה חקירה בעקבות קריסת הטריבונה
אסון בכניסת החג: 'טריבונה' קרסה בקרלין - שנים נהרגו ומאות נפצעו
שריפת יער סמוך לכביש 1 • צפו
נס גלוי: טיל נפל מטרים בודדים מתחנת דלק בנתיבות
6 מתפרעים נוספים נעצרו בעיר לוד