ועדת הכספים אישרה את החוק להעלאת מס רכישה על דירה שנייה

הישג לח"כ גפני בועדת הכספים: "דירה שנרכשה ליתום מכספי תרומות לא יוטל עליו מס רכישה כדירה נוספת"

ועדת הכספים אישרה את החוק להעלאת מס רכישה על דירה שנייה יו''ר וועדת הכספים ח''כ אלכס קושניר

בתום מרתון דיונים בנושא חוק מיסוי מקרקעין סיכם יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני עם נציגי רשות המיסים בועדה כי דירה שנרכשה מתרומות עבור יתום או יתומה קטינים יוחרג מהחוק ולא יוטל עליו מס רכישה כדירה נוספת.

קודם לכן הצביעה הוועדה על ההסתייגויות השונות לחוק, חברי הכנסת התייחסו לסיכומים קודם ההצבעות. ח"כ יואב קיש: "הגענו להסכמות אבל יש להבהיר שהאופוזיציה מתנגדת לחוק, ההסכמות הן לאור הישגים מסוימים של האופוזיציה, אנחנו מתנגדים לחוק ולא מאמינים שזה יעשה משהו, במליאה כנראה לא תהיה ברירה וסעיף 98 יופעל כי אנו לא מסכימים לחוק. הסיכום שלנו הוא להקל על מדרגות המס הנמוכות יותר, נשב על המספרים ונקדם חוק לעניין זה בצורה מהירה. אנחנו מתכננים תוך שבועיים לסיים את החקיקה ובוודאי שלפני סוף השנה, כל חברי הוועדה יהיו שותפים וזה יובא בקצב מהיר עם פטור מחובת הנחה. לא ננמק הסתייגויות בגלל הסכמה על הוראת שעה, הרחבת הפטור לדירה ראשונה ותיקון העיוותים בנוגע לחוק השקעות הון".

ח"כ משה גפני: "אני רוצה לשבח את הנושא של הוראת השעה, לצד זה אני לא מקבל את עמדת האוצר שזה יסייע בהורדת המחירים ומנגד לא יביא להכנסות למדינה. לפי דעת האוצר הנושא של מס רכישה יש לו עניין בהוזלת הדירות. אם כנים כוונותיו, צריך האוצר להסכים שבדירה ראשונה שזוג צעיר רוכש, עד 2 מיליון ₪ פחות או יותר רוכש, הוא יהיה פטור ממס".

"לבוא ולומר עכשיו שיאזנו בדברים אחרים, אני חושב שזה לא הגון ולא היה צריך לעשות זאת. זה מעלה אצלי את החשש שהאוצר לא מתכוון להוזלת מחירי הדירות אלא הוא מתכוון לקבל כסף, ולכן כשאנו אומרים שיש להעלות את הפטור לדירה ראשונה היה צורך להסכים לכך ולכן ההסתייגויות שהגשנו", הוסיף.

ח"כ ינון אזולאי: "גם שאנחנו לא מסכימים על העלאת המס הגענו להסכמות והבנות, גם בנושא הוראת השעה שדרשתי ואני שמח שהתקבל. לצד כך החוק הזה הינו העלאת מיסים לכל דבר, אי אפשר לומר שלא, לא משנה למי כרגע, וש"ס מתנגדת להעלאת מיסים. לצערי לא קיבלתי תשובות למה הצפי עם החוק הזה, אני מקווה שנבוא עוד מספר חודשים ותגידו לנו בכנות אם הצעד הזה צלח או לא. אני שמח שנקיים דיון מעמיק על מס השבח, אני עדיין חושב שאם נוריד את המס שבח, נגיע למקום אחר, עם פטור ממס שבח נתחיל להציף את השוק, ונגיע לדירות עבור הזוגות שאין להם דיור.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר סים: "סוגיה שדנו בה עם האוצר ורשות המיסים היא לגבי הטבות מס לעולים חדשים שנמצאות בתקנות - יש עיוות היום שעולים חדשים ממוסים לעומת שאר האוכלוסייה שלא ממוסה כלל. אנחנו מתכננים לפטור אותם מ-2 מדרגות מס, כדי שירגישו שהמדינה תומכת בהם ומאפשרת להם לרכוש דירה".

אושר: 10 מיליון ל-10 ערים לפרוייקטים למניעת הגירה שלילית
שר האוצר חתם על צו לביטול מכסים למוצרי חלב
האם כ-100 עובדים זמניים הם צוואר הבקבוק ליוקר המחיה בישראל?
126 מיליון ש''ח: מבקר המדינה חשף את הגרעונות בכספי המפלגות
400 מיליון ש''ח: אומדן הנזק מפריקה בלתי יעילה בנמלים
ועדת הכספים אישרה את המיסוי על כלים חד-פעמיים מפלסטיק
16 מיליארד: נוספו לתקציב המדינה
אושר בטרומית: ניתן יהיה לשלם בתשלומים גבוה מ-250 ש"ח
משרד השיכון: חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות
משרד האוצר: לאן נעלמו 33 מיליון שקלים כספי פיקדון של עובדים זרים?