ח''כ מהליכוד: מקווה שבשלב הבא יגידו למי שלא התחסן- אל תבוא לעבודה

אושר בוועדה: משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסנו לרשויות המקומיות, למשרד החינוך, ולגורמים במשרד הרווחה

ח''כ מהליכוד: מקווה שבשלב הבא יגידו למי שלא התחסן- אל תבוא לעבודה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית שתאפשר למשרד הבריאות להעביר מידע על מי שלא התחסן לרשויות מקומיות, למשרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה המפעילים מוסדות טיפוליים.

על פי ההסדר, המוצע כהוראת שעה לשלושה חודשים, המידע יועבר במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, בין היתר באמצעות פנייה אישית, בירור הסיבות לאי התחסנות וסיוע בהנגשת המידע והחיסון עצמו.

עו"ד ענת מימון, יועמ"ש הוועדה, הסבירה כי המידע שיועבר יכלול שם, מספר תעודת זהות, כתובת וטלפון. לגבי מי שקיבל רק מנת חיסון אחת ולא הגיע בזמן לקבל את המנה השנייה, יועבר גם מועד קבלת מנת החיסון הראשונה. כמו כן הבהירה כי הנוסח מדבר על מי שרשאי להתחסן, כלומר בוגרים בלבד והסבירה כי לאדם שפנו אליו לצורך עידוד התחסנות ניתנת אפשרות לבקש להסיר עצמו מהרשימות ולבקש שלא יפנו אליו שוב.

עו"ד טליה אגמון, משנה ליועמ"ש משרד הבריאות הסבירה: "הרציונאל מאחורי הצעת החוק הוא שגופים כמו רשויות מקומיות ומשרד החינוך יודעים יותר טוב להגיע לאנשים, להבין למה הם לא מתחסנים, מה מפריע להם, האם הם צריכים מידע נוסף או סיוע. התכנית היא שהמידע יגיע רק לגורם שיבקש אותו באופן אקטיבי ממשרד הבריאות ולומר מה הם מתכוונים לעשות- רעיונות, שיטות ועבודה".

עו"ד עמית עמיר, משרד המשפטים הסביר: "יש חובה להגביל את בעלי הגישה, להחתים אותם על התחייבות לשמירה על סודיות ומחיקת המידע בתום השימוש כדי לאזן את הפגיעה בפרטיות".

בנוסף קובעת ההצעה איסור פנייה ושימוש במידע כלפי לאדם מוכר ואיסור לכרוך בין עידוד להתחסנות לבין הפעלת סמכות או התניות של הגוף שקיבל את המידע כלפי אותו אדם.

ראובן אידלמן, יועמ"ש הרשות להגנת הפרטיות אמר: "יש כאן מהלך תקדימי של עירוב הרשויות המקומיות בהיבטי בריאות הציבור. הוועדה צריכה לבחון האם היתרון שיש לרשויות המקומיות בעידוד התחסנות הוא כזה שמצדיק מידע אישי על כל תושב ותושב, להבדיל ממידע סטטיסטי".

בתגובה לדברים אמר יו"ר הוועדה חיים כץ: "אני מקווה שבשלב הבא יגידו למי שלא התחסן- אל תבוא לעבודה. אם זה היה תלוי בי- כך זה היה".

ח"כ קארין אלהרר: "אני בעד התחסנות וקוראת לכולם ללכת להתחסן, אבל הצעת החוק מותירה הרבה סימני שאלה. הרי העברת המידע כשלעצמה איננה מעודדת התחסנות. אני רוצה לדעת בדיוק מה מתכוונים לעשות עם המידע? האם מתכוונים לעשות שיימינג לאנשים? למנוע מאנשים לעבוד? האם יעבירו את המידע בלי שיודעים מה יעשו איתו? צריך לחדד את הדברים".

ח"כ אוסאמה סעדי: ברור שקדושת החיים חשובה מהכל אבל ההתנגדות לחוק הזה אין משמעותה התנגדות להתחסנות. אם אין חובה להחסן, למה לפגוע בזכויות הפרט? האם נבדקו חלופות? למה משרד החינוך לא יכול לשלוח לדוגמא שאלון לכל המורים ולברר האם התחסנו?".

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "אנשים לא צריכים להסביר למה לא התחסנו לאדם זר שמתקשר אליהם ושואל שאלות. הם ירגישו שהמידע האישי שלהם חשוף ותהיה פגיעה באמון, שהוא המפתח להביא אנשים להתחסן".

ד"ר שלי קמין פרידמן, מכון זולת: "אנחנו סבורים שלא מוצו אמצעים פחות פוגעניים בזכויות הפרט. אם יש תועלת במידע שיש לרשויות המקומיות ראוי שהן יעבירו אותו לרשויות הבריאות ולא להיפך".

עו"ד רחל אבידור הרשקוביץ מהמכון הישראלי לדמוקרטיה הוסיפה: "ההגדרה של מורשי הגישה למידע נראית לנו רחבה מידי, יש להגביל לבעלי תפקידים מסוימים או מספר אנשים שיורשו לגשת למידע. בנוסף, לפני שנותנים לרשות מקומית מידע צריך לקבל אישור של הרשות להגנת הפרטיות ומערך הסייבר הלאומי כדי להבטיח את אבטחת המידע".

עו"ד מירה סלומון, ראש מינהל משפט וכנסת במרכז השלטון המקומי הוסיפה לגלות תוכניות המשך לצבירת נתוני המתחסנים: "אנחנו סבורים שצריך לקבל מידע גם על מחוסנים ומחלימים בין היתר עבור יוזמות עתידיות כמו מתחמים בטוחים, למשל מוסדות חינוך שיפתחו לילדים על סמך התחסנות של בני משפחתם".

ח''כ חיים כ''ץ מהליכוד
דרעי: התכנית שאושרה נותנת מענה לצורך בשמירה על הכנרת
יהדות התורה מתכנסת נגד הסלקציה של שושן פורים
מאמר הכפירה של נפתלי בנט
סמוטריץ' על בנט וימינה: "עוד מפלגת אווירה"
האזינו ללפיד: בנט וסער ישבו תחתי לאחר הבחירות, כרגע זה רק קמפיין
זליכה לבנט: מבטיח לפרוש מהמירוץ לבחירות אם אפסיד בעימות הכלכלי
בעקבות פסיקת הבג''ץ: חברי הכנסת מגיבים
ח''כ טסלר: "אני מתבייש מפני מאות האלפים שעודדנו אותם להתחסן"
פינדרוס: "מציע לאזרחים להגיש תביעה נגד שרי הממשלה"
מרגי למשטרה: "את הקנסות שנתתם אתמול תזרקו לפח"