הגרב''ד דיסקין על השנאה לחרדים: "גזירה מן השמים"

ראש ישיבת אורחות תורה הגרב''ד דיסקין שליט"א, נותן כלים ועצות להתמודדות עם המצב המחפיר בו ההולכים בדרך ה' מבוזים

הגרב''ד דיסקין על השנאה לחרדים: "גזירה מן השמים" הגרב''ד דיסקין

הגרב"ד דיסקין, ראש ישיבת אורחות תורה, מסר שיחה מיוחדת לאברכים בה גילה: "אם קצת נתבונן נבין שהשנאה הזאת לא באה סתם, אלא באמת המצב שהם נמצאים בו גורם להם לחשוב כך".

עוד הסביר הגרב''ד דיסקין כיצד חווה את הסגר אדם שאינו שומר תורה ומצוות: "אנשים שרחוקים מתורה מבחינתם להיות בסגר זה כמו להיכנס לבית כלא. כי מחמת כך אין להם שום דבר בעולם הזה, בעוד לנו גם כשיש סגר, יש ביהמ"ד; יש תפילות; סוכות שמחת תורה; יש חיים".

עוד הוסיף ראש הישיבה: "אולם מה יש לאנשים הרחוקים מתורה? לא בילויים לא פרנסה; שום דבר לא. הם יושבים בביתם כמו בבית סוהר, ועכשיו מה אומרים להם: שיחכו שהתחלואה תרד ואז יצאו כולם לחופש. ואם ח"ו זה יעלה חוזרים כולם להסגר".

עוד גילה מהו אחד בגורמם לשנאה: "הפחד שלהם הוא ממש אימה גדולה: ומסבירים להם תראו אצל החרדים יש תחלואה גדולה. ובאמת הרי זה המציאות וא"א להתכחש לזה ובעצם הם גורמים שאתם תחזרו עוד מעט כולם לסגר; זה מה שאומרים להם. אם לא שהיינו יהודים עם אמונה, אולי גם אנחנו היינו חושבים כמותם אבל זה בעצם הראש שלהם".

ראש הישיבה מסכם כי ישנה הסתה הפוגעת בלומדי התורה: "זה חלק מהגזירה שאנחנו נמצאים בכזה מצב שאומרים שכאילו אלו שלומדים תורה הם מזיקים לכל כלל ישראל; זו גזירה נוראה ואיומה, בעבר היה אצל רבים מפשוטי העם הערכה ללומדי תורה ולא הייתה שנאה. ולא היה כזה דבר שאפילו אנשים פשוטים כך חושבים. לא מדברים על אלה שלהכעיס, אלא אנשים שפשוט מוסתים אבל יש במה להיתפס".

ראש ישיבת אורחות התורה הוסיף כיצד יש להתמודד עם המצב: "צריך לדעת, שאין לנו שום כוח להילחם בדברים האלה כי זה לא יעזור כלל; אנחנו צריכים לעשות כמו שתמיד לימדו אותנו: להוריד את הראש לעקוף; לא להתחכך איתם; לשבת בביהמ"ד וללמוד כפי יכולתנו. ואף שיש שמנסים להפריע לנו זה מה שאנחנו צריכים לעשות: כמה שאפשר להחזיק בקרנות המזבח".

עוד הזהיר הגרב''ד דיסקין: "אבל לא לעשות דברים מיותרים מה שלא צריכים: לא צריך להתגרות איתם. וכמו שבזמן מלחמה מרן הגרא"מ שך זצ"ל היה אומר לא להסתובב ברחוב; כך עלינו לא לעשות דברים שאח"כ אנחנו מזיקים בזה לעצמנו זה דברים מיותרים".

הגרב"ד סיכם את דבריו: "צריך לדעת שזה גזירה מן השמים; גם החלק הזה זה גזירה. המחלה היא גזירה והספיחים שלה הם גם גזירה וצריך לקבל את הדברים; צריך להתעורר מהדברים. ואין ספק שככל שאנחנו נתחזק יותר שנהיה יותר בתוך ביהמ"ד זה שומר עלינו מהכל; תורה מגנא ומצלא ועי"ז יהיו פחות קשיים ויהיה יותר קל ללמוד; זה התפקיד שלנו בשעות האלה".

ועדת החוקה אישרה את הארכת התו הירוק
צפו: כשאפי מנסה להירדם בסוכה
בעוד שבוע: כך ישתנו ההגבלות על הטיסות לחו''ל
אושר: פטור מבדיקת PCR למחלימים מקורונה ב-3 החודשים האחרונים
תיעוד של ערב חג: שוק ארבעת המינים בקרית גת • גלריה
לקראת סוכות: בקיבוץ עין גב האיצו את קטיף הלולבים
עשרות אלפי חבי בידוד יחלו לקבל מסרונים מהמשטרה
עוקץ מהכלא: כך שדד האסיר קשישים מתאו בכלא
צפו: השוטרים הורסים סוכה וגורמים למהומה במאה שערים
לאחר שהדף שמאלנים: חייל נחקר על ידי צה''ל