בני ברק: מתווכחים על המוות

כדי להתגבר על הצפיפות בבתי העלמין: ראש עיריית בני ברק הוביל הסכם, שלפיו תושבי עירו יישלחו לקבורת שדה באלעד • בחברה קדישא ת"א זעמו: "המהלך בוצע ללא מכרז"

בני ברק: מתווכחים על המוות אילוסטרציה

עימות חריג מתרחש בימים אלו בין עיריית בני ברק לחברה קדישא תל אביב, בנוגע למקום קבורתם של תושבי בני ברק, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

כמו בכל הארץ, גם בבני ברק נתקלו במצוקת קבורה, אלא שבעיר התורה הבעיה עצומה יותר מכיוון שתושבים רבים רוצים להיקבר בקבורת שדה, כלומר על האדמה עצמה, ולא בתוך בנינים כפסקי גדולי הדור, ואילו ברוב בתי העלמין הקבורה היא קבורה רוויה - בקומות. המצוקה הביאה לכך שתושבים רבים החלו לשלם סכומי עתק בבתי עלמין בפתח תקווה, בתל אביב ובבתי עלמין פרטיים כדי לקבור את יקיריהם באדמה.

לאחרונה הגיעו בבני ברק, בהובלת ראש העיר אברהם רובינשטיין, להסכם עם עיריית אלעד, שלפיו ייקברו המתים בבית העלמין החדש בעיר. הפתרון מספק את התושבים של בני ברק, שמקבלים קבורת שדה, ואת העירייה שמצאה פתרון זול לתושבים שלה. אלא שבחברה קדישא תל אביב זעמו על ההחלטה, מכיוון שלטענתם ההסכם מול אלעד נעשה שלא כדין וללא מכרז כנהוג, ולכן הגישו בקשה לצו ביניים בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בדרישה לעצור את ההסכם. בבני ברק, טענו מנגד שהתביעה היא קנטרנית.

"זוהי טרחה מיותרת, בזבוז זמן שיפוטי ובקשת סרק שאין מאחוריה מאומה", כתבה העירייה בעקבות בקשת צו ההגנה והוסיפה: "נדמה שלפני שמגישים בקשת ביניים שכזו - בקשה מקוממת מאין כמותה - האצבעות על המקלדת צריכות לרעוד. הלוא בקשה זו עלולה להביא לדחייה, לפרק זמן בלתי ידוע, של מתן אפשרות למשפחות שהאמצעים לא בידן לקבור את קרוביהן בכבוד, בלא צורך לשלם תשלומי עתק. לשם מה? וכי עסקינן בעסק של העותרת, שנפגע כתוצאה מכך שנפטרי העיר ייקברו במקום אחר? כלום לא יהיו לה מספיק נפטרים שבהם תוכל לעסוק?"

יש לציין כי בבתי העלמין בתל אביב אין כמעט אפשרות לקבור קבורת שדה אלא רק קבורה רוויה, בוודאי לא בסדרי הגודל הדרושים לעיר גדולה כמו בני ברק. בחברה קדישא תל אביב טוענים כי אמנם דרישת העיר לגיטימית בעיקרה, אך היא מפלה אותם מכיוון שהממשלה היא שדורשת לבצע קבורה רוויה.

"נעשה כאן מעשה לא ישר", אמר מנכ"ל חברה קדישא תל אביב אברהם מנלה, והוסיף: "לא יכול להיות שבני ברק תבוא ותפעל ללא מכרז, תיקח חברה קדישא שתספק שירותי קבורת שדה, כשעל פי מדינת ישראל מותר לבצע רק קבורה רוויה".

עוד הוסיף: "הטענה שלנו היא לא פחות כלפי הממשלה, מכיוון שמדובר באיפה ואיפה. אם הממשלה חושבת שקבורת שדה היא הפתרון הראוי - אני תומך, אבל שהפתרון יהיה לכולם. בוודאי לא ייתכן שיהיה פתרון בחלטורה, שכל אחד יפנה למי שמתחשק לו. לא ייתכן שידרשו ממני להשקיע מאות מיליונים בבנייה, ויאפשרו לגוף אחר לבוא ולמצוא פתרון בלי מכרז. שבני ברק תגיש עתירה לבג"ץ ותדרוש פתרון לתושבים שלה, לא על חשבוננו".

בינתיים, בבני ברק התגייסו לטובת היוזמה של ראש העיר, ובמכתב שעליו חתמו הרבנים נכתב כי "בשנים האחרונות החלו לפרוץ פרצות ולשנות בצורת הקבורה שהיתה נהוגה מימים ימימה, וכל יראי ה' מקפידים ונזהרים שלא לשנות בזה כלל. על כן דבר נחוץ פועל בו ראש העיר, שבבית החיים החדש שמוקם ליד העיר אלעד תהיה אפשרות לתושבי בני ברק לקבל חלקת שדה ללא העלות הגבוהה, ואנו מקווים כי הדבר יעלה בידם, לטובת ולרווחת תושבי עירנו".

תפילה בקבר החזון איש בבני ברק
מכת הזיופים: נתפסו נערים שביצעו קניות בשטרות מזויפים בב''ב
עצורים בהתפרעויות במזרח ירושלים: "נפעל ביד קשה"
אלו השינויים בתנועה בעקבות הילולת רשב''י
פעם שלישית בשלושה ימים: גבר במצב קשה בעקבות הכשת נחש
יהודי נפצע קל לאחר שהותקף בעיסאוויה על ידי פלשתינים
שוב: נציב הכבאות אוסר להדליק מדורות בל''ג בעומר
הובא למנוחות לוחם הימ''מ נועם ז''ל
בג״ץ קבע: פרויקט הרכבל ייצא לדרך
החל ממחר: תרגילי התרעות ברחבי הארץ
בני ברק: תקציב התברואה והניקיון קוצץ והועבר לתקציב החגיגות