ועדת החוקה: קיצור פגרת בתי הדין הרבניים, וצמצום פעילותם

​חברי הכנסת מחו על אי-השוויון בין מערכת בתי המשפט למערכת בתי הדין הדתיים וביקשו לייחד דיון לנושא;

ועדת החוקה: קיצור פגרת בתי הדין הרבניים, וצמצום פעילותם מבואת בית הדין הגדול לשעבר, 'היכל שלמה' בירושלים

יו"ר הוועדה ח"כ אשר קרא לשר המשפטים להשוות בין בתי המשפט לבתי הדין הדתיים ואמר: "לא יכול להיות שבתי הדין באים לפה באופן מסודר ומקבלים אישור ובתי המשפט לא"; כדי למנוע את מרוץ הסמכויות אמר יועמ"ש בתיה"ד הרבניים כי בימים שבבימ"ש לא ניתן יהיה להגיש תביעות שבמרוץ סמכויות, לא ניתן יהיה להגישן גם בבתיה"ד הרבניים.

ועדת החוקה חוק ומשפט בראשות ח"כ יעקב אשר, אישרה היום (ד') פה אחד את תקנות הדיינים (פגרות) ואת תקנות הדיינים (סדרי דין בבתי הדין הרבניים בעת מצב חירום מיוחד). בפשרה שהושגה עם משרדי הממשלה, התקנות בעניין סדרי הדין אושרו כהוראת שעה.

לפי תקנות הדיינים (פגרות) שאושרו, בהמשך לקיצור פגרת הקיץ בבתי המשפט ובבתי הדין לעבודה, יתוקנו גם תקנות הדיינים וייקבע כי פגרת הקיץ בבתי הדין הרבניים תקוצר ותהיה מה-29 ביולי (ח' באב התש"ף) ועד ל- 23 באוגוסט (ג' באלול התש"ף).

המגבלות על פעילותם של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים בעקבות נגיף הקורונה הובילו להאטה בקצב שמיעת הדיונים ולהתמשכות ההליכים המשפטיים. כדי להקל על העומס הרב שנוצר, התעורר הצורך לקצר את הפגרות. לפני מספר ימים תיקן שר המשפטים את תקנות בית המשפט וקבע כי פגרת הקיץ במערכת בתי המשפט תקוצר השנה ותהיה מה-11 באוגוסט 2020 (כ"א באב התש"ף) ועד ל-5 בספטמבר 2020 (ט"ז באלול התש"ף). תיקון דומה נערך גם בתקנות בית הדין לעבודה.

לפי תקנות הדיינים (סדרי הדין) שאושרו, יתאפשר לשר לשירותי דת לקבוע כי בהתקיים מצב חירום מיוחד, כדוגמת התפרצות נגיף הקורונה, תצטמצם פעילותם של בתי הדין הרבניים רק לעניינים דחופים שנמנים בתקנות.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) ביקש לדעת "למה פגרות בימ"ש לא מגיעות לוועדה לאישור ובתי הדין הרבניים כן. לא יכול להיות שבתי הדין באים לפה באופן מסודר ומקבלים אישור ובתי המשפט לא. אני פונה מכאן לשר המשפטים ליצור שוויון בין בתי המשפט לשאר בתי הדין ובכוונתי לפנות בנוסף לנשיאה חיות להתחשב בבקשות של עורכי דין לדחייה בשל תקופת בין הזמנים".

עו"ד הרב שמעון יעקבי, יועמ"ש בתי הדין הרבניים: "אנחנו מקיימים שיח עם משרד המשפטים כדי להגיע להשוואה של כל מה שניתן בין הדין הדתי לבתי המשפט. אם את התקנות שלהם אין צורך להביא לוועדת החוקה אז גם את שלנו לא ולהיפך. עד 2013 הפגרות החלו בי' אב לחודש וחצי והיו זהות מבחינת כמות הימים למה שקורה בבימ"ש".

עוד הרב שמעון התייחס לפגרה, האמורה להיות בשני בתי הדין כיצד למנוע הפסד של זמן המתנה לציבור: "לאחר שהגענו להבנה שעדיף שהפגרות תהיינה שוות לבימ"ש כדי להקל על ציבור עורכי הדין ולעשות סדר, תיקנו את התקנות והפגרות זהות. השנה הצענו לקצר את הפגרה בגלל הקורונה אך יש הבדל בינינו לבין בימ"ש ולכן הצענו שמספר ימי הפגרה יהיו זהים אך המועדים יהיו שונים כדי לאפשר להם לצאת לחופשה עם משפחותיהם.

כמו כן, הדבר שיכול להיות בעייתי הוא העצמת מרוץ הסמכויות והגענו להבנה לפיה באותם ימים שבבימ"ש לא ניתן יהיה להגיש תביעות שבמרוץ סמכויות, לא ניתן יהיה להגישן גם אצלנו, אלא במקרים של בקשת סעד דחוף. באופן זה הנהלת בתיה"ד, משרד המשפטים והנהלת בימ"ש ימשיכו לפעול בצורה מתואמת בנוגע להעצמת הסמכויות".

בהתייחסו לבקשת עו"ד אהובה יששכר מלשכת עוה"ד להתחשב בבקשות דחייה מסיבה של צורך בליווי ילדי ביה"ס בתחילת שנה"ל, אמר כי יביא את הבקשה בפני נשיא ביה"ד הגדול "שיתחשב בדברים הללו וינחה בהתאם את הדיינים להתחשב בבקשות מסוג זה ואני מניח שבהתייחס לשאר שיקולי הדחיפות הדברים הללו יישקלו בחיוב".

מוגשת לפניכם ספריית אוצר החכמה:
מה נשתנה במרפסות? הגר"י זילברשטיין מכריז: "שמע ישראל ברחובות" • צפו
פוסק בעלזא זועק: איך למנוע את השתוללות המחלה?
נוכח העלייה המחרידה מכתב בהול ברגעים אלו יוצא מבית רבותינו מרנן ורבנן שליט"א
שר התורה הכריע: ניתן לקחת ריטלין בלי חשש!
הראשון לציון: אין להפעיל "גל שקט" בכיפור!
הילולת צדיקים: זבולון בן יעקב אבינו
שיחה מיוחדת לערב יום הכיפורים ופרשת האזינו מפי הרב ברוך רוזנבלום שליט״א
פרשת שבוע עם הרב לוישטיין
כ"ק האדמו"ר מצאנז בהתרת נדרים אחר הצהריים במעונו • גלריה