מושל שכם מזהיר: "הרשות הפלשתינית עלולה לקרוס"

אבראהים רמדאן מזהיר כי הלחץ שמפעיל צה"ל עלול להוביל לקריסת הרשות הפלשתינית: "אין לי שליטה על כל אירוע בשטח, יש חוסר אמון גובר בין העם לרשות הפלשתינית"

מושל שכם מזהיר: "הרשות הפלשתינית עלולה לקרוס" אבראהים רמדאן מזהיר מדחיקת הרשות לפינה

לאחר שהעיר שלו הפכה מעוז של חוליות חמושות, מושל שכם, אבראהים רמדאן, מזהיר בפרסום ל"ישראל היום" שהלחץ שמפעיל צה"ל עלול להוביל לקריסת הרשות הפלשתינית.

"אני לא יכול לשלוט כיום על כל אירוע ואירוע. אנחנו בדרך לאובדן שליטה. אם ישראל תמשיך במעצרים, בהרג, בפלישות לערים ולכפרים, היא תגרום לקריסת הרשות והתפרקותה, ובסוף ישראל היא זו שתצטרך לקחת את המפתחות ולנהל את העניינים", אומר רמדאן.

בעיר שכם וסביבתה פועלים כיום מאות חמושים, חלקם משתייכים לפתח', אחרים מזוהים עם חמאס והג'יהאד האסלאמי, ובתווך – חמושים מהתארגנויות שונות וחוליות מקומיות ללא השתייכות ארגונית מובהקת. נוסף לזרוע הצבאית של פתח', "גדודי חללי אל־אקצא", צצה באחרונה התארגנות חדשה, הפועלת תחת השם "ערין אלאסד", גוב האריות. אנשיה מעורבים גם הם בפיגועי ירי נגד חיילי צה"ל. מקורות פלשתיניים טוענים כי "ערין אלאסד" מורכב בחלקו הגדול מפעילי פתח'. החמושים שולטים לא רק במחנות הפליטים ליד שכם, בכלל זה בלאטה, אלא גם בקסבה (העיר העתיקה).

הקצנה פלשתינית

"אני כמושל, מה אני יכול לומר לציבור שלי? ברחוב שואלים שאלות, ואין תשובות. ישראל היא כוח צבאי עולמי, לנו אין טנק מרכבה. יש חוסר אמון גובר בין העם הפלשתיני לרשות הפלשתינית, וישראל מלבה את זה", מאשים רמדאן. רמדאן מצביע על תהליך של הקצנה בציבור הפלשתיני. "כמו שאצלכם העם הישראלי הופך להיות יותר ימני וקיצוני, גם העם הפלשתיני הולך לכיוון יותר קיצוני. ישראל דוחפת את העם הפלשתיני לפינה. יש ייאוש ברחוב. אם המצב יישאר ככה, בעוד שנה ההתקוממות תגיע לשיא".

בציבור הפלשתיני מותחים ביקורת חריפה על הרשות הפלשתינית, ומלינים כי זרועותיה ומנגנוני הביטחון שלה לא עוצרים את הפעילות של צה"ל בערים. "הרשות לא מגינה עלינו מפני הכיבוש, אז לפחות החמושים הפלשתינים עושים את העבודה", אומרים פלשתינים בשומרון.

רמדאן מעריך כי ההסלמה בשטח תימשך בתקופה הקרובה. "ההסלמה תגבר בגלל הבחירות הקרובות בישראל. כל מועמד אצלכם רוצה לקבל יותר קולות, והדרך להתחזק פוליטית היא על ידי זה שמפגינים כוח על חשבון העם הפלשתיני. התחרות בין הפוליטיקאים מהימין אצלכם תורמת להחרפת המצב בשטח. בנוסף, אין בפועל צעדים לחיזוק רעיון שתי המדינות, הפלשתינים איבדו אמון באמריקה כמתווך הוגן".

גנץ: מי שמבקש לבצע פיגוע ירי ולהרוג אזרחים ישראלים על הכוונת שלנו
אמש: מחבל ניסה לדרוס חיילים
ראשוני: חשש לפיגוע ירי בשומרון
גנץ על נתניהו: "נותן דלק לתעמולה של נסראללה"
6 עצורים בהתארגנות טרור של דאע"ש בצפון
סמוך למודיעין עילית: פלסטיני גנב רכב וניסה לסחוט את בעליו
מי לחיים ומי למוות: פיגוע ירי לעבר רכז השטח של תנועת רגבים
ברשות הפלשתינית מזהירים: "אנחנו לא עובדים אצל ישראל"
מועצת בנימין לבג"ץ: "כשלי משרד הבטחון גורמים לסבל לתושבים"
הבוקר: נהרגו שני המחבלים מבצעי הפיגוע בתל אביב