ועדת הכספים אישרה את החוק המבטל את היטל העובדים הזרים במשק

האמור הוא בהיטל לגבי הכנסת עובד זר שהופקה או נצמחה משנת 2022 ואילך. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "בשורה ענקית להרבה מאוד ענפי משק"

ועדת הכספים אישרה את החוק המבטל את היטל העובדים הזרים במשק עובדים זרים, אילוסטרציה

ועדת הכספים אישרה בתמיכה גורפת של חברי האופוזיציה והקואליציה, לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל.

ההצעה קובעת ביטול של ההיטל על העסקת עובדים במשק, במסגרתו כיום מעסיק של עובד זר חייב לשלם היטל בשיעור של 15-20 אחוזים, בהתאם לענף בו מועסק העובד, על בסיס השכר המדווח המשולם לעובדים, כאשר חל איסור על המעסיק לנכות את ההיטל משכרו של העובד.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר פתח את הדיון: "אני מאוד שמח להביא את התיקון הזה, זו בשורה ענקית להרבה מאוד ענפים במשק, מסעדנות, בנייה, תעשייה, הדבר הזה הולך להוביל להוזלה משמעותית בכלל הענפים במשק, אני מקווה שההוזלה תתגלגל לצרכנים ונראה הוזלה בהרבה מאוד שירותים במשק. אני רוצה לברך את שר האוצר שיזם את החוק, ואת חברת הכנסת מירב בן ארי על היוזמה, כאשר החוק שלה ממוזג עם החוק הזה".

ח"כ משה גפני: "אני מבקש להודות על כך שמביאים את החוקים הללו, יש בין המסעדנים אנשים שרעבים ללחם, אמירות ששמענו שהייתי במקום כזה וכזה והמסעדה או הקניון מלא, זה לא המצב. יכול להיות שיש מקרים כאלה אבל זו עת לסייע. אני מברך את החוק ומאוד בעדו, צריך לראות מה עושים עוד למען הענפים האחרים".

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי: "זהו יום גדול למגזר העסקי. אני רוצה לברך את שר האוצר, ליברמן על החלטה אמיצה שהעסקים נושאים על הגב שלהם שנים, היטל העסקה שלא הוכיח את עצמו ולא הביא את התוצרים שאנשי אגף התקציבים חשבו שההיטל הזה יביא. מדובר בהחלטה דרמטית עבור ענף התיירות, החקלאות, הבנייה, המסעדנות ששם זה תפס גם על הפליטים והביא להוצאות של עשרות, אם לא מאות מיליוני שקלים".

ח"כ ולדימיר בליאק: "החוק לא היה צריך לבוא לעולם, הוא לא סייע לכלכלת ישראל ורק גרם לנזקים, חבל על כל השנים והכסף שעסקים שילמו. אני חושב שניתן ללכת לפריסת תשלומים לעסקים שיש להם חובות בגין ההיטל".

ח"כ ינון אזולאי: "נצביע בעד למען העסקים, אני חושב שיש הרבה עסקים שנפגעו בתקופת הקורונה, חלק מהמסעדנים לא קיבלו מענקים בגלל ה-40 אחוז פגיעה שדרשו, וחלקם קרסו בשל ההיטלים הללו. אני קורא להקל עליהם בתשלומים נוכח המצב הזה".

יו"ר הוועדה ח"כ אלכס קושניר סיכם את הדיון וציין כי יתקיים שיח לעניין פריסת תשלומים לעסקים שיש להם חובת תשלום לעניין ההיטל, עוד התייחס קושניר לאגרה אחרת, האגרה השנתית לעובדים בסיעוד המוסדי: "ביטלנו את האגרה השנתית לעובדים באגף הסיעוד המוסדי, אני יודע שההוראה חלה עד אמצע מרץ, אנחנו מבקשים לבחון בחיוב את המשך הפטור הזה, זה לא בחוק הזה, אבל נידרש לסוגיה ונבקש לשקול זאת בחיוב. בשוק הישראלי בלתי אפשרי למצוא את העובדים לתחום הזה, לכן אבקש לקיים דיון נפרד ולסייע לענף הזה של הסיעוד המוסדי".

עוד הוסיף ח"כ קושניר: "תודה לכולם על שיתוף הפעולה, זו בשורה לכלל המשק, עשינו צעד משמעותי. מקווה שגם במליאה נצביע על זה מהר כדי שההקלות יתגלגלו לציבור".

הגורמים המעורבים בדיון
מסתמן: אירופה תקנה גז מישראל כדי להשתחרר מהתלות ברוסיה
שר האוצר: הפחתה במס למוצרים רבים
נשיא התעשיינים מזהיר: "אזרחי ישראל יעמדו מול מדפים ריקים"
פיגועי הטרור האחרונים פוגעים בענף הנדל"ן • מאמר מיוחד
‏הממשלה אישרה מתווה סיוע לעסקים
"סין פועלת נמרצות על מנת לתחזק את יציבות שרשרת האספקה העולמית"
הישג לחרדים: מענק עבודה יינתן מגיל 21
אושר: ''יופחת'' מס הדלק
ליברמן אישר: הדואר יופרט
לראשונה זה שנתיים: בנק ישראל צפוי להעלות היום את הריבית במשק