"הייתי מטפל": נתניהו העיד בוועדת החקירה לאסון מירון

השופטת ברלינר לנתניהו: "העוזר של אריה דרעי אמר שהופעל עליך לחץ פוליטי לקיים את ההילולה במירון"

"הייתי מטפל": נתניהו העיד בוועדת החקירה לאסון מירון בנימין נתניהו

חוסר המודעות לכשלים, החלטות הממשלה שלא בוצעו והטיפול באתר הר מירון: יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו העיד היום (חמישי) בפני ועדת החקירה לבדיקת אסון מירון, וסיפר על הדרך שבה החלטות התקבלו בנושא, על מידת המעורבות שלו באירוע וגם על האחריות האישית: "אם היו מגיעים אליי המסמכים המזהירים מפני אסון - הייתי מטפל בהכל". כך על פי הפרסום ב'ישראל היום'.

הדיון בוועדה - דקה אחר דקה:

12:15: נתניהו מודה: "25% מהחלטות הממשלה אינן מיושמות ואינן מתבצעות - זה קורה בכל העולם, בכל שירות המדינה. אתם מסתכלים על גרגר של חול, אבל יש הר".

11:50: השופטת ברלינר: "מתווה הקורונה להר לא היה חוקי, איך אישרת?"

נתניהו השיב: "אז תשאלי את הייעוץ המשפטי לשעבר אביחי מנדלבליט איך הוא אישר את זה. זה תפקידו - לומר אם זה חוקי או לא. הם לא אמרו שיש בעיה למרות שידעו הכל".

שלמה ינאי השיב לדברי נתניהו: "לא סיכמו איתם את המתווה".

נתניהו הגיב: "אני הבנתי מנחמן אש שהמתווה מוסכם על כולם".

11:37: נתניהו מסביר את ההיגיון לאפשר הגעה להר מירון בקורונה: "אני מדגיש, זה לא בדיקה שלי - בסוף הגיעו הפרויקטור, אנשי משרד הבריאות, ואם הם היו אומרים שאי אפשר לקיים את האירוע, אני מבטיח לך שהייתי מתערב ומונע.

"הם הגיעו אלי עם מתווה מוסכם שאפשר ולא צריך להגביל את הכניסה להר. אותי עניין מה אומר משרד הבט"פ, והם היו בעד. ואם יש הסכמה אני לא נכנס לרזולוציות".

11:30: השופטת ברלינר: "העוזר של אריה דרעי אמר שהופעל עליך לחץ פוליטי לקיים את ההילולה במירון".

נתניהו: "הוא בכלל לא נכח בישיבה בנושא. הוא ניזון מהתקשורת וזה לא משקף את המציאות. אוזן אמר, אז אמר. לא פעלתי בגלל לחצים, אלא על פי המלצת משרד הבריאות שאפשר לקיים".

נתניהו: "אני הראשון שטיפל בענייני הר מירון"

11:05: השופטת ברלינר תוהה: "איך זה שבנושא הקורונה אתה נכנס לרזולוציות כל כך דקות בתכנון ההילולה?".

אריה דרעי ובנימין נתניהו

נתניהו: "היינו במגיפה משתוללת. יש כאן אירוע עם פוטנציאל הדבקה מסיבית. ודאי שנהיה מוטרדים מהאפשרות של הדבקה המונית פוטנציאלית".

נתניהו הוסיף: "משרד הבריאות לא אמר שצריך לסגור את ההר. אם זו הייתה המלצה שלו זו הייתה התוצאה. כמו שמנכ"ל פייזר, אלברט בורלא, אמר - אני הייתי אובססיבי לנושא הזה".

10:50: השופטת ברלינר: "המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך התריע בפניך על הסכנה במירון. הושב לו שזה באחריות המשרד לשירותי דת".

נתניהו: "זה לא הובא בפניי אבל הייתה התכתבות בין אלשיך למנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אלי גרונר שהשיב לו, יש אינספור פניות כאלה שלא מגיעות לרה"מ וזו אחת מהן.

השופטת ברלינר: "אבל פונה מפכ"ל המשטרה, הוא אחראי על בטיחות אזרחי ישראל, המכתב שלו לשיטתי בעל משקל רב".

נתניהו: "מסכים שזה מכתב חשוב, אבל הוא קיבל מענה והופנה אל הגורם האחראי. גרונר היה מנכ"ל אחראי ואם הוא החליט לענות כך - זו החלטה שלו. אני אל מבקר אותה, אבל זה לא הגיע לידיעתי".

10:35: השופטת ברלינר: "מירי רגב כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה כתבה לך מכתב וביקשה לדעת מי אחראי על מתחם קבר הרשב"י ב-2014. יש מכתב נוסף ב-2015 ושם כתוב 'צריך תקציב למנוע אסון המוני'. מכתב מסוג זה, מגיע אלייך בדרך כלל?".

נתניהו השיב: "אני קורא במכתב של מירי רגב כותבת היא מבקשת מהממשלה להתכנס לקבוע מי הגורם האחראי. אך היא לא ידעה שכבר יש גורם אחראי וזה התשובה שהיא קיבלה".

10:22: השופטת ברלינר: "איך כל השנים לא טופל נושא מירון?".

נתניהו: "אני לא מקבל את זה, הנושא טופל. רה"מ לא מטפל בכל נושא. אני לא עסקתי בנושא הבטיחות, אלא בנושא המנגנוני והאחריות על ההר. תבדקי אם היו ראשי ממשלה שטיפלו בנושא הזה בכלל. אני הראשון שטיפל וקיבלתי החלטה".

אלוף במיל' שלמה ינאי השיב לדברי נתניהו: "יש שתי החלטות ממשלה של קודמך".

10:18: השופטת ברלינר: "יצא דו"ח מבקר מדינה. ידעת שיש בעיית בטיחות קריטית?" - נתניהו השיב שלא.

אתרא קדישא מירון

ברלינר המשיכה: "דיברו על זה כל שנה, לא ידעת?"

נתניהו השיב: "לא. יש כל הזמן כנסים המוניים עם צפיפות מדי שנה. בתקופת כהונתי משך שנים רבות באו למירון מאות אלפים אף על פי שהייתה צפיפות, לא הייתה לי ידיעה שיש פה בעיה בטיחות. אכן יש שאלה מה הייתה הבעיה הבטיחותית, מה קרה בשנה זו שלא קרה בשנה אחרת. אתם נדרשים לזה".

10:15: נתניהו מעיד בוועדה: "הסיבה שבגינה נכנסתי לתמונה בהילולה במירון ב-2021 היא אך ורק אפידמיולוגית, בשל משבר הקורונה.

השופטת ברלינר: "לאורך השנים לא הייתה לך מעורבות כמעט בכלל בנושא מירון".

נתניהו: "אמת".

10:10: השופטת ברלינר: "מה ידעת על האירוע במירון? האם היית שם בעבר?"

נתניהו משיב: "טיפלתי בנושא מירון בעבר. לפני הדיון הזה בדקתי באמת כי זה היה לפני הרבה שנים. הייתה החלטה ב-2011 להקים את חברת קרן רשב"י להחפיף למשרד התיירות שתוכל לבצע שיפורים בהר. לא הייתה הפקעה אבל הייתה הצהרה של משרד האוצר".

מדינות "הר פתוח"

שמו של נתניהו כבר עלה בוועדה, בין השאר, בעדותה של העוזרת של מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון לביא, שפרש השבוע ממשטרת ישראל, אשר סיפרה כי בלשכת רה"מ חיפשו את נציב שמעון לביא, ואילו לביא הפטיר בפניה "אני לא עובד אצל רה"מ".

שלושת חברי הוועדה צפויים לשאול את נתניהו לגבי מעורבותו בהכנות להילולה בשנת 2021, אך לעסוק גם במעורבותו בשנים קודם לכן, במשך 12 שנות כהונתו כראש הממשלה.

נתניהו יצטרך להשיב מדוע לא הוסדר המקום ומדוע הממשלה בראשותו לא פעלה לצמצם את הנוכחות הרבה במתחם הקבר בשעות ההילולה. אם לאחר עדותו תמצא הוועדה את נתניהו בכלל מהאחראים לאסון, הוא צפוי לקבל מכתב אזהרה מהוועדה בתוך תקופת הבחירות.

בתוך כך, שורה של עדים הזכירו את שמו של נתניהו בעדויותיהם כשותף אחראי לאסון. השרים אמיר אוחנה ואריה דרעי סיפרו כי נתניהו קיים דיונים בנוגע למירון, שבהם נקבעה מדיניות "הר פתוח".

עוזרו של שר הפנים לשעבר אריה דרעי, שלמה אוזן, היה מי שהזכיר את נתניהו יותר מכל. הוא סיפר כי כדי לאשר את מתווה ההילולה "הופעל על נתניהו לחץ פוליטי". לדבריו, "חברי הכנסת של יהדות התורה ביקשו ממנו שיטיל את כובד משקלו כדי לקיים את אירוע מירון ללא הגבלות".

דליפת דלק ממכלית העוגנת במסוף קצא"א במפרץ אילת
כתב אישום כנגד ר"י חומש על הפרת חוק ההתנתקות
התחזית: מעונן חלקית ותחול ירידה קלה בטמפרטורות
בית שמש: סב הכלה התמוטט לפתע במהלך החתונה
רשות המסים עיקלה 8 רכבים באזור נצרת:
צפו: שוטרים בצעו מדרף רגלי ועצרו שב"ח החשוד בגניבת רכב
זוהי התוכנית להסדרת ההתיישבות הצעירה
מזג האוויר: מעונן חלקית עד מעונן
הרסיס שחדר לספר התהילים נעצר במילים: "נפשנו כציפור נמלטה"
הנער אלחנן ביטון שנפצעו קשה בפיגוע - שוחרר לביתו