סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן

כלי הריגול המתקדם "חיאם" שוגר למסלול כדור הארץ מבסיס החלל באיקונור בקזחסטן • באיראן טוענים כי הלוויין לא ישמש את רוסיה במלחמתה באוקראינה

סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן

רוסיה שיגרה הבוקר (שלישי) לחלל לוויין ריגול צבאי איראני מתקדם מבסיס החלל הרוסי בבאיקונור שבקזחסטן, כך התפרסם ב'ישראל היום'.

הלוויין, שזכה לשם "חיאם", שוגר לצד לוויינים אחרים על טיל רוסי מדגם "סויוז 2.1". באיראן בחרו, ככל הנראה, לתת את משימת השיגור לרוסים לאחר סדרה של כישלונות של תוכנית הטילים האיראנית להכניס לוויינים למסלול כדור הארץ.

בשבוע שעבר דיווח העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט", מפי מקורות ביטחוניים אמריקנים כי לרוסיה תהיה גישה במשך לפחות כמה חודשים ללוויין וכי היא עלולה לעשות בו שימוש לטובת המלחמה שהיא מנהלת באוקראינה.

עם זאת, באיראן דחו את הטענות ואמרו כי רק לטהרן יש גישה לנתונים המוצפנים שיתקבלו מהלוויין המתקדם. בהודעה של סוכנות החלל האיראני נמסר: "הלוויין יהיה בשליטה של איראן מהיום הראשון לתפקודו. לאף צד שלישי לא תהיה גישה למידע המגיע אלינו מהלוויין באופן מוצפן".

באיראן טוענים כי מטרתו של הלוויין היא לקיים תצפיות על גבולות המדינה וכן לסייע לתוכניות ארוכות טווח בחקלאות ובשימור הטבע במדינה. לפי דיווחים שנתקבלו מחוץ לאיראן מטרת הלוויין היא לאפשר למדינה לרגל אחר מדינות סמוכות ולהשיג מודיעין חזותי ברמה גבוהה שלא הייתה זמינה לטהרן עד כה.

הלווין האיראני
דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה