אזהרה בנוגע לטיפולים ב- "תא לחץ"

אזהרה בנוגע לטיפולים ב- "תא לחץ" (חמצן בלחץ גבוה - תאי לחץ לרפואה היפרברית) ללא אישור משרד הבריאות ותוך הטעיית הציבור

אזהרה בנוגע לטיפולים ב- "תא לחץ"

תא לחץ לא חוקי

דוברות משרד הבריאות

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני קבלת טיפולים בתאי לחץ שלא קיבלו את אישור משרד הבריאות להפעלתם.

קיימים סיכונים בטיחותיים ורפואיים לקבלת טיפול בתא לחץ שמותקן ללא אישור ופיקוח של משרד הבריאות.

בחודשים האחרונים, התקבלו במשרד הבריאות תלונות הנוגעות לפרסום של טיפול רפואי בתאי לחץ (רפואה היפרברית), המוצע במרכזים פרטיים הפועלים ללא רישיון וללא פיקוח של משרד הבריאות.

בפרסומים נטען שהטיפול בתאי הלחץ יכול להביא לריפוי מחלות ומצבים רפואיים מגוונים, וביניהם פיברומיאלגיה הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם, סוכרת, לחץ דם גבוה, שבץ מוחי, פציעות ספורט, סוגים שונים של סרטן ועוד.

יש להדגיש כי סקירת ספרות מדעית בנושאים אלה, מעלה שעד היום אין הוכחות מדעיות לכל ההשפעות המיטיבות כביכול, ולסגולות הריפוי המיוחסות לשהייה בתא לחץ.

כמו כן, לאחרונה הובאו לידיעת המשרד פרסומים אודות חברות המשכירות תאי לחץ לצורך שימוש ביתי. משרד הבריאות מזהיר באופן מיוחד מפני רכישה, או שכירה והפעלה של תא לחץ במסגרת ביתית ללא פיקוח רפואי. טיפול בתא לחץ המופעל בבית המטופל כרוך בסיכון בטיחותי של התלקחות או פיצוץ וסיכון רפואי למטופל.

בפעילות בקרה של האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות במספר עסקים שפרסמו טיפול באמצעות תאי לחץ, אותרו ממצאים מדאיגים המצביעים על הטעייה חמורה, ועל סיכון ציבור המטופלים בתאי הלחץ הפרטיים, שהובאו ארצה שלא כחוק.

המשרד מבקש להבהיר, ששימוש בתאי לחץ ללא אישור משרד הבריאות עלולה להוות עבירה פלילית, אשר עונשה הוא 6 חודשי מאסר וקנס כספי גבוה. הרינו להביא לידיעת הציבור את רשימת תאי הלחץ המאושרים על ידי משרד הבריאות הנמצאים במרכזים הרפואיים המפורטים להלן:
בית החולים אלישע- חיפה
בית החולים אסף הרופא – צריפין
מכון לרפואה ימית (מר"י) – חיפה
בית החולים יוספטל - אילת

בתי החולים הדסה עין כרם, בירושלים והמרכז הרפואי תל אביב (סוראסקי) קיבלו אישור לרכישה והפעלה של תאי לחץ ונמצאים בשלב ההקמה.

נדגיש, כי טיפול לא מפוקח בתאי לחץ, גם בתאים שאושרו על ידי משרד הבריאות, אינו נעדר סיכון. טיפול בתאי לחץ ושימוש לא נאות עלול לסכן את החולה ולגרום פגיעות בריאותיות במערכות הגוף השונות, ולכן הטיפול בתאי לחץ נעשה תחת פיקוח ומעטפת של צוותים רפואיים מיומנים במרכזים שאושרו על ידי משרד הבריאות כפי שפורט לעיל.

לבסוף, יובהר שמשרד הבריאות מאשר שימוש בתאי לחץ תקניים, ובמוסדות רפואיים לטיפול רק למספר מצומצם של התוויות, לגביהן קיימות עדויות מדעיות על יעילות ובטיחות הטיפול. בהתאם לכך, הטיפול בתא לחץ נעשה אך רק לאחר הערכה רפואית כוללת ועל ידי מומחים ברפואה היפרברית.

הציבור מתבקש להימנע מטיפולים בתאי לחץ המופעלים ללא אישור של משרד הבריאות מחוץ לבתי החולים המאושרים על ידי משרד הבריאות.
יודגש כי אישור מכון התקנים אינו מהווה חלופה לאישור משרד הבריאות.

עדכון קורונה • תמונת מצב עדכנית
ישראל עקפה 5 מדינות במספר החולים החדשים
הסיפור המרגש של דניאל • חובת צפיה
אדלשטיין: "בלי שיתוף פעולה של הציבור אין לנו שום דרך להצליח"
הקורונה במספרים - עפ"י הנתונים הרשמיים של מגן דוד אדום
הנחיות תקיעה בשופר בזמן קורונה – תשפ"א
פרופ' גרוטו בוועדת החוקה: "תהיה יציאה איטית ומדורגת"
היערכות מוגברת של איחוד הצלה סניף אומן בשיתוף מרפאת אומן • מפגש חשוב
סימן טוב: הקורונה יכולה להימשך בקלות לתוך 2022
ח"כ טייב ביקר באסותא עולה מצרפת שנפגע ממט"ח הטילים באשדוד