ביקורת על משרד הבריאות: הצבא מחליף את הרופאים

מחלוקת סביב הכוונה להקים יחידה אפידמיולוגית חדשה: "כבר יש מי שמטפל בנושא" • גורם רפואי: "מביאים יוצאי צבא להחליף את המומחים"

ביקורת על משרד הבריאות: הצבא מחליף את הרופאים פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש

משרד הבריאות יקים יחידה אפידמיולוגית שתעסוק בניטור ובמעקב אחר מחלות זיהומיות, ותתריע בפני אנשי המקצוע מקבלי ההחלטות, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

עם זאת, גורמים במשרד הבריאות שנחשפו לפרטי התוכנית מתריעים שבמשרד יש לפחות שני גופים שזהו תפקידם, ושמוטב לחזק את הגופים הללו, שסובלים ממחסור בכוח אדם ובתקציבים, ולא להקים גוף חדש. טענה נוספת היא שבראש הגוף אמור לעמוד איש צבא לשעבר, ושכנראה לא יהיו בו מומחים בבריאות הציבור.

גורם שנחשף לתוכנית אמר: "מדובר בסוג של מחלקה לניטור ולאיסוף נתונים על מה שקורה בעולם, על מחלות זיהומיות שונות. לא צריך להקים גוף כזה, כי יש את האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות והמרכז לבקרת מחלות. למדינה בסדר גודל של ישראל זה בהחלט מספיק".

עוד אמר הגורם: "כיום יש עומס על האגף. אני לא יודע אם מדובר בגוף שהוא במסלול עקיף או מקביל, אבל למה לא לחזק גוף שכבר קיים? יש תחושה שמביאים אנשי צבא להחליף את אנשי המשרד".

גורם אחר אמר: "היחידה תהיה משותפת למל"ל ולשירותי בריאות הציבור במשרד. זה חלק מהרצון של אלרעי פרייס לעשות שדרוג של מערכות מחשוב וסטטיסטיקה. לצערי, אין מספיק רופאים מומחים גם היום במשרד בתחומים של אפידמיולוגיה ובריאות הציבור, ויש צורך בכך".

גורם נוסף ציין: "להקים גוף לא מקצועי במקום לחזק תשתיות קיימות זה מוזר ולא תקין. נכון שיש היום את אגף האפידמיולוגיה והמרכז לבקרת מחלות, ששניהם מוחלשים, ונכון שהם זקוקים לחיזוק משמעותי, אבל לא מובן למה להקים משהו חד-פעמי ולהמציא משהו חדש שבראשו גורם לא מקצועי - איש צבא".

ממשרד הבריאות נמסר: "מדובר ביחידה בתוך שירותי בריאות הציבור, שתחזק את האגף לאפידמיולוגיה ביכולות איסוף ומודיעין. היחידה תזרים מידע לאגף לאפידמיולוגיה, שממנו תצאנה הנחיות מקצועיות בהתאם למידע שייאסף. היחידה תהיה כפופה לראש שירותי בריאות הציבור".

עוד טענו כי: "היחידה תסייע למדינת ישראל בהתמודדות עם המגפה הנוכחית ועם המגפות הבאות, וכן בטיפול יעיל ומהיר במחלות מחייבות דיווח אחרות, שגרתיות, שזיהוי מוקדם וטיפול בהן עוזר לשמור על בריאות הציבור".

תרגעו: כל הדרכים להתמודדות עם מתח
לאחר שהתחסנו: זוהה ווריאנט חדש אצל שבים מאפריקה
מחקר ישראלי: תרופה עתיקה יכולה לנצח את הקורונה
דרעי חנך את יחידת אופנועי החסד של "רפואה ושמחה" • צפו
פייגלין לד''ר פרייס: "אני לא מאמין למילה שלך"
"ד"ר אלרעי פרייס היא עובדת של חברת פייזר"
החל מהיום: ניתוחי החלפות מפרקים בעזרת זרוע רובוטית
גרון: דלקת, כאבים, צרידות – איך נוכל להתגבר על כל זה
ממה נגרמים פצעונים ואיך להתמודד איתם?
החולים חסרי אונים: הופחת מינון התרופות לסרטן הריאה והעור