מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות

העלייה הנוספת נובעת מהמלחמה המתמשכת באוקראינה ועליית שער הדולר • אך זו לא הסיבה היחידה: יותר מ-50 אחוזים ממחיר הדלק מורכב ממס הבלו שאותו גובה הממשלה מהא...

מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות תדלוק, אילוסטרציה

העלייה הנוספת נובעת מהמלחמה המתמשכת באוקראינה ועליית שער הדולר • אך זו לא הסיבה היחידה: יותר מ-50 אחוזים ממחיר הדלק מורכב ממס הבלו שאותו גובה הממשלה מהאזרחים • בכיר במערכת הפוליטית ל"ישראל היום": "לא יתנו למחיר לעבור ליותר מ-8 שקל לליטר". כך פורסם ב'ישראל היום'.

הולך ומתייקר: מחיר הדלק 95 אוקטן נטול עופרת, בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ), יזנק השבוע בחצות הלילה שבין שלישי לרביעי ב-66 אגורות ויעמוד על 7.72 אגורות לליטר.

תוספת בעד שירות מלא תעמוד על 21 אגורות לליטר (כולל מע"מ), ללא שינוי מחודש קודם. מדובר ב שיא של שמונה שנים.

גורמים בכירים במערכת הפוליטית אמרו היום ל"ישראל היום" כי יש כוונה להמשיך לפעול להורדת מחיר הדלק: "מדברים על זה באוצר ותהיה איזושהי פעולה ציבורית אי אפשר להשאיר את זה בלי תגובה. אני מאמין שהם לא ייתנו למחיר הדלק לעבור את המחיר של 8 שקלים לליטר".

נכון להיום יותר ממחצית ממחיר הדלק הם מיסים שגובה הממשלה (מס בלו ומע"מ) – מדובר בשיעור מיסוי גבוה בהשוואה למרבית המדינות המפותחות.

למרות שמחיר הדלק מתעדכן אוטומטית בהתאם למחיר הנפט, שער הדולר ורכיבים נוספים, לממשלה יש יכולת להשפיע. לפני כחודש וחצי הממשלה הוזילה את מחיר הדלק באופן יזום בחצי שקל לליטר במסגרת התוכניות להפחתת יוקר המחייה, אך זמן קצר אחר כך העלייה במחירי הדלק חזרה ובגדול.

למחיר הדלק יש השפעה דרמטית על יוקר המחייה במשק – משום שהוא משפיע גם על הוצאות משקי הבית ועל הוצאות העסקים. מחיר הדלק משפיע על מחירי התחבורה הציבורית, מחירי הטיסות, על עלויות ההובלה, כולל של רשתות הקמעונאיות ועוד.

מתנועת "עומדים ביחד", המובילה את מאבק "מינימום 40" להעלאת שכר המינימום, נמסר בתגובה לעליית מחירי הדלק: "הערב פורסם שמחירי הדלק יתייקרו בשבוע הבא, בשיעור של 14.5% מאז תחילת השנה. גל ההתייקרויות במשק מכה בכמעט כל בית בישראל: גם דלק, גם מזון, והדיור משתגע גם כן. מה הפלא שיש 2 מיליון שכירים שמתקשים לגמור את החודש? רוב הציבור כבר מבין, שהגיע הזמן להעלות את שכר המינימום ל-40 ש"ח לשעה. עכשיו, העיניים של כולם מסתכלות מה יעשו חברי הכנסת".

הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול