הוארכה הוראת השעה המאפשרת שימוש בכספי היטל ההטמנה

ח''כ ארבל אמר: "ידוע בתלמוד על אחד שזרק פסולת מהשטח שלו לרשות הרבים ואותו חכם אמר לו למה אתה מלכלך מרשות שאינה שלך לרשות שהיא שלך"

הוארכה הוראת השעה המאפשרת שימוש בכספי היטל ההטמנה

ועדת החוקה בראשות ח"כ גלעד קריב, אישרה היום (ג') לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק שמירת הניקיון (הוראת שעה) (תיקון מס' 2), התשפ"א-2021. לפי הצעת החוק, הוראת השעה בחוק שמירת הניקיון שנחקקה ב-2013 ועתידה לפוג ב-6.7.2021 תוארך עד ליום 31.12.2022.

הוראת השעה עוסקת בייעוד כספי היטל הטמנה שהתקבלו בקרן לשמירת הניקיון, למטרות של טיפול במפגעי פסולת, טיפול שוטף בפסולת והקמת תשתיות לטיפול בפסולת ברשויות מקומיות באשכולות סוציואקונומיים 1-5. כמו כן, הוראת השעה מאפשרת שימוש ב35% מכספי ההיטל ל"מטרות הנוספות" במקום 25%.

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (העבודה): "היה פה תהליך חשוב של התדיינות בימים האחרונים איך באמת מסייעים במימוש מטרות הקרן בתחום הקריטי של חינוך והסברה. לצערי ב-3 השנים האחרונות ראינו בדוחות הקרן סוג של תת ביצוע בכל הסעיפים. בעקבות דיוני הוועדה הקרן הזדרזה להניח על שולחן הכנסת את הדוח ל-2020"

ח"כ אלון טל (כחול לבן) משך את הסתייגותו שנועדה לעגן מימון לארגוני הסביבה לאור הבטחת השרה להגנ"ס לפנות להקצבה לתמיכה בפעילות הארגונים: "בשנה וחצי של קורונה ארגוני הסביבה בישראל סבלו מהיעדר תקציבים, למרבה הצער המשרד להגנת הסביבה לא התגייס לסייע לאותם ארגונים והדבר המחיש את הצורך לבנות מערכת יציבה לארגונים למימון. לכן הכנתי הסתייגות בניסיון לבנות במסגרת שמירת הניקיון אחוזים של תמיכה בארגוני סביבה".

ח"כ משה ארבל התנגד להצעה: "כשאנחנו מדברים על הצעת חוק חשובה זו, צריכים להבין עד כמה חשובים דברי חז"ל בעניין שמירת הניקיון. ידוע בתלמוד על אחד שזרק פסולת מהשטח שלו לרשות הרבים ואותו חכם אמר לו למה אתה מלכלך מרשות שאינה שלך לרשות שהיא שלך- רשות הרבים היא הרשות שלך. לימים אותו אדם ירד מנכסיו וההוצאה לפועל פינו אותו מביתו והוא התגורר ברחוב וזרקו עליו פסולת. אז הוא אמר כמה צדק אותו חכם שאני מלכלך את רשות הרבים".

עוד הוסיף: "רשות הרבים היא הרשות שלנו ולכן זו חובה חשובה מאוד. המגמה של הארכת החוק היא לא בהכרח לשמירה על ניקיון אלא לייצר כאן אפשרות לקופה קטנה למשרד האוצר לקחת את הדברים החשובים של חוק שמירת הניקיון שנועדו למטרות הראויות ולאפשר להם להמשיך לעשות שימוש לטובת פתרונות נקודתיים במשבר הקורונה. אני מקווה שבאמת הקרן תשמש לטובת המטרה המרכזית שלשמה הוקמה".

ח''כ ארבל
לראשונה מיום הקמת היישוב: המועצה המקומית שיפצה אולמות לימוד ושמחה
ירושלים: אירוע שריפה בבניין מגוררים בשכונת סנהדריה
"חזרנו 30 שנה אחורה": מסכמים שלוש שנים לסגירת שדה דב
כביש 90 ישודרג בסכום כולל של 410 מיליון
עוקץ כרטיסי המתנות: כך נעקצו עשרות אלפי שקלים
חריג: המפכ"ל נפגש עם מנהיג הפלג החרדי הקיצוני
יום המודעות לחטיפת ילדי תימן: לאן הלכו הילדים?
רגע לפני שנשרף כליל: חולץ ספר התורה מבית הכנסת
אושר: הפקחים יתנו יותר דוח''ות לכלי רכב דו-גלגליים
תופעת הצ'יינג'ים הלא-חוקיים: "מנצלים את המשבר הכלכלי"