עיכוב בשחרור החרדיה העצורה בסוריה

המחבלים שסוריה דורשת להחזיר הינם תושבי ישראל, שמסרבים לחזור לסוריה כמגורשים

עיכוב בשחרור החרדיה העצורה בסוריה אילוסטרציה

המגעים לשחרורה של החרדיה, תושבת מודיעין עילית בת 25, שחצתה את הגבול לסוריה דרך מעבר קוניטרה, נמשכים אל תוך הלילה. זאת לאחר שחל עיכוב בהליך בשל סירובם של המחבלים שסוריה דרשה תמורתה, לעבור לדמשק כמגורשים. כך מפרסם אריאל כהנא בישראל היום.

ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום שבו הערב ממוסקבה, בתום 48 שעות של ניסיונות תיווך ודיונים תחת מעטה של סודיות בין ישראל, רוסיה וסוריה. יחד עם שגריר ישראל במוסקבה, אלכס בן צבי, דנו השלושה עם מקביליהם הרוסים, בתהליך שאמור להוביל לסיום הפרשה.

לפי מקורות המעורים בפרטים, חל עיכוב במגעים ואולם עדיין נראה שבזמן הקרוב ניתן יהיה להשלים את עסקת החילופין. על פי פרסומים בתקשורת הסורית, בתמורה לשחרור הישראלית מסוריה תשחרר ישראל שני תושבי רמת הגולן - דרוזית וערבי - שהורשעו בסיוע לחיזבאללה.

בהסתמך על המידע שהותר לפרסם עד כה, ישראל פועלת מול מוסקבה כדי להביא לחילוצה של הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה, לפני כשבועיים. לפי פרסומים זרים, החרדית שנכנסה לקוניטרה היא צעירה שככל הנראה לוקה בנפשה.

קשרים עם פוטין
ראש הממשלה נתניהו סירב הערב להתייחס לפרסומים בראיון לגלי צה"ל. "אנחנו פועלים להצלת חיים, אני יכול רק להגיד שאני משתמש בקשריי האישיים עם הנשיא פוטין, אנחנו בעיצומם של מגעים רגישים. אנחנו פועלים באופן דיסקרטי ואחראי ואני מאמין שנפתור את זה", הסכים לומר.

על סמך דיווחים בתקשורת הערבית, הישראלית שנלקחה בשבי היא ככל הנראה צעירה חרדית בת 25, בת סמינר לשעבר ותושבת מודיעין עילית. ממה שידוע עד כה, היא מעורערת בנפשה, ועל פי חלק מהמקורות היתה מעורבת בפרשייה רומנטית וירטואלית עם אזרח סורי.

לפי הדיווחים בסוריה, אם העסקה תצא לפועל, האזרחים שרואים בעצמם סורים (אך הם תושבי ישראל) שישוחררו בתמורה הם נהאל אל־מקת וז'יאב קהמוז. לפי המרכז הסורי לזכויות אדם, אל־מקת איננה נמצאת בכלא אלא במעצר בביתה במג'דל שמס שברמת הגולן, תחת תנאים מגבילים ומחמירים. עונשה טרם יצא לפועל ונמצא בהקפאה.

העדכונים בכלי תקשורת לבנוניים דיברו על כך שהעסקה עם סוריה כוללת נספח סודי, שכולל הסכמה ישראלית לצמצום התקיפות בסוריה.

במסגרת שיתוף הפעולה ההדוק, התקשורת הסורית דיווחה כי חיילים רוסים מקיימים זה מספר שנים מבצעים לאיתור גופות הנעדרים הישראליים בסוריה.

נתניהו, נזכיר, עזב שלשום במפתיע את ישיבת קבינט הקורונה לצורך "שיחה בעלת חשיבות לאומית" שהוגדרה כ"עניין ביטחוני". בהמשך פורסם שישראל פנתה לרוסיה בסוגיה הומניטרית הנוגעת לסוריה.

עסקת החילופין מתאפשרת לאחר שאושרה שלשום בממשלה בישיבה שהוגדרה סודית. ראש הממשלה נתניהו כינס ישיבת ממשלה חריגה, שזומנה מעכשיו לעכשיו. לשכת ראש הממשלה אף נמנעה מלעדכן את לשכות השרים על קיום הישיבה, אלא זימנה את השרים באופן אישי.

השרים הגיעו בחלקם למשרד ראש הממשלה, בחלקם לקריה ובחלקם לאתרים אחרים, מהם מתנהלות ישיבות הממשלה, בשיחת וידאו מסווגת. נתניהו ואנשי המועצה לביטחון לאומי הציגו את הפרטים והעלו את הצעת ההחלטה בפני השרים. אם האירועים יתקדמו כמתוכנן, נראה שהפרשה תבוא אל סופה כבר ביממות הקרובות.

יהדות התורה בקריאה: לא לשתף פעולה עם משטרת ישראל
ירושלים: נעצר צעיר ששדד עמדת "מתנות לאביונים"
מטוס ריסוס התרסק סמוך למסילת רכבת
השרה להגנת הסביבה בנבואת זעם: אירוע הזפת זה כלום
נקמה? ישראל תקפה בסוריה
שומרון: נתפס המחבל שניסה לדקור בחור ישיבה
הרמטכ''ל אישר: איראן עומדת מאחורי הפגיעה בספינה
לכבוד פורים: תיעוד משוגע מכפר מנדא • צפו
גנץ חתם על ארגון SAMIDOUN כארגון טרור
סופו של גנב הרכבים הסדרתי