המכשול הבא של הקואליציה: יוחמרו עונשי מיידי האבנים?

ההצעה שמקדמת ח"כ קטי שטרית מהליכוד, תעלה ביום ראשון וגם עלולה להביך את הקואליציה • השרה שקד קידמה חוק דומה בעבר • יו"ר "אם תרצו": "מי שציוני חייב לתמוך בחו

המכשול הבא של הקואליציה: יוחמרו עונשי מיידי האבנים? רכב לאחר שספג יידוי אבנים, אילוסטרציה

ביום ראשון הקרוב צפויה לעלות בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של ח"כ קטי שטרית (ליכוד), בדרישה להטיל עונש מינימום של ארבע שנים על מחבלים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר רכבים, כדי לפגוע בנוסע או במי שנמצא בקרבת כלי תחבורה. כיום העונש המקסימלי לא עולה על שנתיים. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

מדובר במבחן נוסף לקואליציה, אך זהו אתגר מיוחד עבור שרת הפנים איילת שקד, שקידמה חוק דומה בשנת 2015, שעבר. שנה לאחר אישורו הפחית בית המשפט העליון את עונשם של מיידי האבנים מכיוון שמדובר בקטינים. בכך הוא ביטל את החוק בפועל. הצעת החוק עולה על רקע גל הטרור והזינוק באירועי יידוי אבנים. מדובר בתופעה שהתרחבה לחלקים נרחבים בארץ.

מנתונים שאספה בשנה האחרונה מחלקת המחקר של תנועת "אם תרצו" באמצעות ארגון "הצלה ללא גבולות יו"ש", עולה כי רק בחודש מאי האחרון אירעו 227 זריקות אבנים ביו"ש, לצד 59 זריקות בקת"בים. בחודשים מארס ואפריל שקדמו לו אירעו 1,064 מקרים שונים של זריקות אבנים, יודו 209 בקת"בים והובערו 297 צמיגים.

על פי נתוני צה"ל, בשנת 2021 כולה התרחשו 5,500 אירועים מהסוג הזה בסה"כ, לעומת 4,000 בשנה שקדמה לה. כמו כן, על פי דו''ח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שיזם ח"כ אופיר כץ, מתוך 7,143 תיקים שנפתחו במשטרה על יידוי אבנים בשנים 2021-2015, ב־2,191 נמצא חשוד, בעוד בשני שלישים מהמקרים לא אותרו חשודים כלל. התוצאה: 95 אחוזים מהתיקים נסגרו ללא כתבי אישום.

חמור מזה, ממחקר של הארגונים "לביא" ו"אם תרצו" עולה כי יותר מ־95 אחוזים מהתיקים שכבר נפתחו נגד חשודים בגין השלכת בקבוקי תבערה בשנים 2020-2019 והבשילו לכדי כתב אישום בבית הדין הצבאי - נסגרו לבסוף בעסקת טיעון מקילה, כך שהמחבלים המורשעים קיבלו בין שנה לשנתיים מאסר בלבד.

ח"כ שטרית אמרה: "הגיע הזמן שנבין שאבן הורגת. החמרת הענישה למיידי אבנים הינה כלי חשוב במאבק נגד הטרור והאלימות. במשך שנים מחבלים התחמקו מענישה, ורק עונש הולם יוכל לשמש גורם מרתיע וצודק".

יו"ר "אם תרצו" מתן פלג: "שיטפון העונשים המצחיקים על פרעות תשפ"א מוכיח עד כמה החוק הכרחי ונחוץ. כל מי שמגדיר את עצמו ציוני מוכרח לתמוך בחוק הזה".

"הזוי": יעקב אשר על "התכנית למאבק בהדרת נשים בתח"צ"
"בבחירות נדיר אותה ממשרד התחבורה": אבוטבול על מירב מיכאלי
"נתונים מטורפים, הון שלטון": קרעי על יוקר המחיה • צפו
ביבי על המחירים ששוברים שיאים: "הכל עולה" • צפו
פרשת גלעד קריב: נאום האזהרה מהשחיתות של הרפורמים • צפו
יעקב אשר עקץ את גדעון סער: "המחנה הממלכתי הפך למחנה פליטים" • צפו
בן גביר פותח מפלגה - סמוטריץ׳ נלחץ
סופית: בנט התפלג מימינה
"גזענות ואפליה": בן גביר מסר בתגובה להרס הבתים ברמת מגרון
חברי הכנסת על מינוי מני מזוז ליו"ר הועדה למינוי בכירים