שר האוצר ליברמן בהכרזה דרמטית: המס על הדלק יוזל

מחיר הדלק ששבר שיא של 14 שנים כשזניק ל-7.44 שקלים לליטר - יופחת ל- 6.94 • נכון לעכשיו, ההוזלה תהיה תקפה למשך רבעון אחד בלבד, ולאחריו ייבחן המצב מחדש • א...

שר האוצר ליברמן בהכרזה דרמטית: המס על הדלק יוזל

מחיר הדלק ששבר שיא של 14 שנים כשזניק ל-7.44 שקלים לליטר - יופחת ל- 6.94 • נכון לעכשיו, ההוזלה תהיה תקפה למשך רבעון אחד בלבד, ולאחריו ייבחן המצב מחדש • אם יאושר בוועדת הכספים, המהלך יעלה למדינה כ-2.5 מיליארד שקלים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', שר האוצר ליברמן הודיע היום (שלישי) על הוזלת מס הבלו על הדלק והסולר בחצי שקל באופן מיידי. "במידה וקיימת אפשרות נחזיר כסף לציבור", אמר שר האוצר בתדרוך העיתונאים שקיים מוקדם יותר בזום. המהלך דורש כעת את אישור ועדת הכספים.

מחיר הדלק עומד על 7.44 אגורות לליטר – מתוך סכום זה 3.13 שקלים הוא מס בלו ו-1.08 שקלים מע"מ. משמעות ההבטחה של ליברמן היא הוזלת מחיר הדלק בחצי שקל – ל-6.94 אגורות.

לפי הערכות, ההוזלה תעלה לקופת המדינה כ-2.5 מיליארד שקל ויתור הכנסה ממס בלו.

לדברי השר, ההוזלה תהיה לרבעון אחד בלבד ובתום הרבעון השני תהיה הערכת מצב נוספת והנושא יידון מחדש. עוד צוין כי גם הבלו על הסולר יירד בחצי שקל וזאת במטרה להקל על התעשייה כדי להלחם ביוקר המחייה על ידי הוזלת מחירי התשומות לתעשיינים.

השאלה הנשאלת היא מהיכן יגיע התקציב כדי לממן את ההוזלה? ליברמן חשף כי הגירעון התקציבי של חודש מרץ צפוי לעמוד על כ-1.6-1.5% מהתוצר בלבד ב-12 החודשים האחרונים – נמוך באופן משמעותי לרמתו טרום משבר הקורונה – כ-4%. נזכיר כי הנתון האחרון שפורסם על ידי האוצר הוא הגירעון של 2.2% בחודש פברואר.

"המשק נמצא כרגע בצמיחה, כל מנהלי הבנקים טוענים שבחינת פתיחת העסקים החדשים - זאת אולי השנה הטובה ביותר", אמר השר לעיתונאים. בנוגע ליציבות הקואליציה אמר שר האוצר ליברמן שסומך על השר אלקין שהוא גם מקשר בין הממשלה לכנסת וכי חשוב לאשר את התקציב לשנות 2023-24. "אישור התקציב הוא קריטי, כבר חווינו מה זה להיות בלי תקציב. לכן חייבים ללא קשר למצב הפוליטי להעביר את התקציב אני מאמין שנראה רוטציה ונעבוד עד תום הקדנציה".

בנוסף, השר ליברמן התייחס להמלצת ועדת המחירים הבינמשרדית לייקר את מחירי מוצרי חלב מפוקחים ב-6.5% שפורסמה לראשונה ב"ישראל היום". ליברמן אמר: "עוד לא חתמנו על העלאת המחירים ואנו לא ממהרים לחתום. אנחנו נמצאים עדיין בדיונים קדחתניים עם הצדדים (משרד האוצר, רפתות ומחלבות – ס"ג) ואני מאמין שאפשר לדחות עד סוף השנה את העלאת מחיר החלב".

שר האוצר התייחס גם למשבר בנמלים ולתורי המתנה ארוכים של אוניות הממתינות לפריקה ואמר כי "יש משבר בנמלים בכל העולם, אבל אין שום סיבה לתור כמו שרואים בשני הנמלים בצפון ובדרום. אנחנו מבינים ומסכימים שזאת הבעיה המרכזית או אחת הקשות בכלכלה הישראלית, ואנחנו פועלים ומתמודדים ובבוא העת נחלוק את הנושא גם עם התקשורת".

ליברמן: "מצפה מהחברות להחזיר את המענק"

"כשמתסכלים על ביצועי החברות שפרסמו את הדו"חות זה מעלה חיוך, שני פרזנטורי הגדולים של מצוקת חנויות האופנה בשנת הקורונה – שחר תורגמן (מנכ"ל בריל) ורמי שביט (מנכ"ל המשביר) – הרווח של בריל עמד על 49 מיליון שקל בשנת 21 ושל המשביר לצרכן 25 על מיליון שקל רווח. הרבה מעבר למה שהרוויחו בשנים הקודמות".

ליברמן המשיך ואמר: "לישרוטל יש רווח לא רע של 255 מיליון שקל בשנת 2021, והם קיבלו מענק של 12 מיליון שקל בשנתיים. חייבת להיות הגינות. אותו דבר לגבי חברת דיפלומט עם רווח של 90 מיליון שקל ובונוס של 25 מיליון שקלים של מנכ"ל. לצד התחרות חייבת להיות הגינות".

ליברמן אמר שהוא מצפה מהחברות שרשמו רווחים גבוהים להחזיר את המענקים שקיבלו מהמדינה. "אני מצפה מהחברה שהרוויחה רווח נקי של 255 מיליון שקלים בשנת 2021 להחזיר את המענק, בטח ובטח כששכר המנכ"ל הגיע לשמונה מיליון שקלים. מין ההגינות שיחזירו את הכסף. אני פונה להגינות של ראשי אותן חברותף אני מאחל לכם עוד שנה כזאת ולכל החברות מוצלחת".

ליברמן ציין כי אין למדינה אפשרות חוקית לקחת מענק חזרה, אבל הוא "קודם כל בונה על הטוב שבבני אדם".

מחיר הדלק צפוי לרדת
הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול