לאחר שנפסק להקל בדינו: המדינה צפויה להחמיר בעונשו של דרעי

המדינה הגישה היום לבג"צ תגובה לעתירה שבה נטען, כי חרף הודעתו של ח"כ דרעי כי בכוונתו להתפטר מן הכנסת, המדינה מחויבת לטעון בפני בית משפט השלום הדן בעניינו...

לאחר שנפסק להקל בדינו: המדינה צפויה להחמיר בעונשו של דרעי

המדינה הגישה היום לבג"צ תגובה לעתירה שבה נטען, כי חרף הודעתו של ח"כ דרעי כי בכוונתו להתפטר מן הכנסת, המדינה מחויבת לטעון בפני בית משפט השלום הדן בעניינו הפלילי שדבק קלון במעשיו.

עמדת המדינה היא שקיום דיון תיאורטי בשאלת הקלון, בלא תפקיד ציבורי קונקרטי שאותו ממלא ח"כ דרעי או מבקש למלא בעת הזו, אינו תואם את הוראות החוק והפסיקה.

עוד הבהירה המדינה בתגובתה, כי ככל שח"כ דרעי לא יתפטר מהכנסת לפני הדיון בהליך הפלילי בעניינו, כפי שהודיע, הרי שנושא הקלון יהא מעשי ואז המדינה תטען לגופו של עניין כמצוות המחוקק.

במענה לשאלות שעלו, להלן לוח הזמנים של הטיפול בתיק הפלילי כפי שגם פורט בתשובת המדינה לעתירה:

- ביום 31.3.16 הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית. זאת, בעקבות תשתית ראייתית ראשונית שהוצגה בפניו לחשדות מורכבים ומסועפים, בין היתר, לביצוען של עבירות שחיתות שלטונית רחבות היקף במספר פרשות שונות ונפרדות. החקירה בוצעה במשותף על-ידי משטרת ישראל ורשות המסים ודרשה מאמץ חקירתי רב וזמן ממושך, בהתאם למורכבות החקירה.

- ביום 29.5.17 נחקר לראשונה ח"כ דרעי.

- ביום 21.11.18 הועבר חומר החקירה לפרקליטות מחוז ת"א מיסוי וכלכלה. היחידות החוקרות שהעבירו את המלצתן יחד עם ממצאי החקירה, לא מצאו ראיות לביסוס החשדות בדבר עבירות השחיתות רחבות ההיקף שבהן נחשד ח"כ דרעי מלכתחילה. עם זאת, המלצתן הייתה כי נמצאה תשתית ראייתית מספקת להוכחת ביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים, עבירות מס, הלבנת הון ועוד.

- ביום 30.7.19, לאחר ביצוע השלמות חקירה ובחינת התיק, המליץ פרקליט המדינה דאז ליועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד ח"כ דרעי בגין ביצוע עבירות שונות ובהן עבירות מס והלבנת הון. יוסבר, כי המצב הראייתי בתיק ותמונת החשדות כלפי ח"כ דרעי השתנתה עד מאוד, וכבר באותו שלב לא דובר עוד בעבירות שחיתות שלטונית רחבות היקף.

- בהמשך, קיים היועץ המשפטי לממשלה סדרה של ישיבות לצורך לימוד כלל החומרים בתיק. התיק במתכונתו אז עורר שאלות עובדתיות ומשפטיות מורכבות, ונדרש ליבון ממוקד של שאלות שונות שהתעוררו.

- ביום 8.1.21, הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי גיבש החלטתו בתיק. אל בא כוחו של ח"כ דרעי נשלחה הודעה בדבר שקילת העמדתו לדין פלילי בגין ביצוע עבירות מס, ובה בעת, צוין גם כי לא נמצא בסיס ראייתי מספק להעמדה לדין פלילי בגין ביצוע של עבירות אחרות.

- ביום 24.2.21 התקיים בפני היועץ המשפטי לממשלה שימוע בעל פה, במסגרתו העלה בא כוחו של ח"כ דרעי את טענותיו, ולאחר השימוע העביר ב"כ של ח"כ דרעי טיעון משלים בכתב.

- ביום 23.12.21 הגיעו הצדדים להסכמה על הסדר טיעון, אשר נחתם לאחר משא ומתן ממושך. במסגרת ההסדר הוסכם כי ח"כ דרעי יודה בביצוען של עבירות מס, בשני אירועים שונים וייגזרו עליו מאסר על תנאי של 12 חודשים לתקופה של 3 שנים וקנס כספי של 180,000 ₪.

התגובה הוגשה באמצעות עו"ד נטע אורן ועו"ד רנאד עיד, ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.

יו''ר ש''ס, אריה דרעי
לפיד: מבצע "עלות השחר" החזיר את ההרתעה הישראלית
סמוטריץ': "הצלנו את מדינת ישראל פשוטו כמשמעו"
בן גביר מגיע לעוטף עזה: "לא אפקיר את האחים שלי בדרום"
"לפיד, תושבי הדרום נצורים בבתיהם ואתה יוצא לנופש בצפון?"
הציונות הדתית: 16 מתמודדים לרשימת הציונות הדתית לכנסת
מצחיק: נשיא המדינה נפגש עם נשיא בחצאית
גנץ: "נביא את החוק שיאסור על נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה"
כך נתניהו מנסה לשמור את החרדים קרוב אליו
'ישראל חופשית': מפלגתו החדשה של ח"כ אבידר
אדלשטיין בכנס קטיף: "אפשר לשלוט בלי להשפיל, אחרת זה חוזר כבומרנג"