המשטרה מתפטרת: "כמות המתפטרים גדלה ב-2021 ל-608 מתפטרים"

שיקלי: "יש עליה של למעלה מ-50 אחוז עזיבה במשטרת ישראל ואני לא חושב שזה קשור לשכר"

המשטרה מתפטרת: "כמות המתפטרים גדלה ב-2021 ל-608 מתפטרים" אילוסטרציה

בדיון הוועדה על התפטרויות במשטרה אמרה היו"ר בן ארי: "שוטר שקם בבוקר ומסכן את החיים שלו בשביל 7000 שקל זאת תעודת עניות למדינה הזאת"

נציג המשטרה: כמות המתפטרים גדלה ב-2021 ל-608 מתפטרים. שכר שוטר מתחיל בשנותיו הראשונות הוא 7000 שקל נטו וזה שכר שקשה לשמור אנשים טובים איתו. ח"כ בן גביר: "מה המסר לכל השוטרים שלא נותנים להם גב? זה מסר ש'אתם לא שווים' ותלכו הביתה' ובוא נגיד את האמת יש גל של התפטרויות במשטרת ישראל. מרביצים פה לשוטרים ואסור להם להגיב". נציג המשטרה הודה: "יש התפטרות של 20 אחוז בשל חוסר גיבוי ממפקדים". ח"כ בן ארי: אין דבר יותר חשוב מביטחון פנים. כשצה"ל בא לוועדת חוץ וביטחון ואומר 'אני צריך איזה רחפן זורקים עליו 6 מיליארד' אבל כשהמשטרה באה ואומרת חסרים לי שוטרים אז לא, מיליארד וחצי זה לא גידול. יהיה פה בלוק שלא ירים את היד לתקציב המדינה הבא בשביל תוספת כזאת"

ועדת ביטחון הפנים בראשות ח"כ מירב בן ארי קיימה הבוקר (ג') דיון בהצעה לסדר "התפטרויות במשטרת ישראל ובפרט במחוז הדרום". היו"ר בן ארי אמרה: "ברור לי שמשטרת ישראל ספגה פגיעה תדמיתית קשה בשנים האחרונות".

ח"כ רות וסרמן לנדה מיוזמות הדיון אמרה כי חפצה בכך שתהיה גאווה בלהיות שוטר: "אני רוצה לראות פה גוף אכיפה חזק ואיתן שגאווה להימנות על שורותיו. ככה יכול להיות פה חוק וסדר. לצערי הדברים הם לא ככה ואני מוטרדת מזה".

בועז גולדברג ראש ראש אגף משאבי אנוש במשטרה: "משטרת ישראל ב-3 השנים האחרונות לא גדלה משאבית, תקציבית ולא בכוח אדם. היינו עם תקציב המשכי ולא התעצמנו עם כוח האדם והמשימות גדלו וגדלו. כמות המתפטרים גדלה ב-2021 ל-608 מתפטרים במהלך השנה".

ככל הנראה בעקבות הגבלות הקורונה בעולם החובת המשטרה לאכןף הגבלות אלו אמר ראש אגף משאבי אנוש במשטרה כי: "תופעה שרווחת בעולם".

עוד טען: "אנחנו לא מתפשרים על איכות המועמדים ולא מורידים את רמת הבחינות ולא מקילים על הליך הגיוס. כמות הבקשות אלינו הוכפלה ואנחנו עומדים ביעדי תחילת הגיוס".

מנתוני הפרישה במשטרה שהוצגו בדיון עולה בין היתר כי במחוז ירושלים 80 שוטרים התפטרו, במחוז תל אביב 85, במחוז דרום 73 ובמג"ב 110 שוטרים פרשו מהארגון בשנה שעברה.

ח"כ ניר אורבך: "אדם שלא ממלא את ימיו זה כשל של הליכי הגיוס. יכול להיות ששם הכשל? אז בואו נגיד נגייס 5000 שוטרים ואז אחרי שלוש שנים הם יצאו והשקענו סכום עתק. אני שמעתי שכשהיה את הגיוס הגדול של שוטרים 2000 החלו את הקורס וכולם התקבלו. מי שהיתה לו תעודת זהות ודופק התקבל. לא יכול להיות קורס עם אפס נפל". גולדברג: "לקורס יש חובת מעבר דרך מבחנים, גיבושון ופסיכולוגים. 29 שבועות של קורס שבו אתה נבחן ונמדד. יש לנו עשרות מודחים בקורס".

גולדברג: "שכר שוטר מתחיל בשנותיו הראשונות הוא 7000 שקל נטו וזה שכר שקשה לשמור אנשים טובים איתו". ח"כ וסרמן: השכר הוא נמוך יחסית וקשה להשאיר אנשים טובים".

ח"כ אמיר אוחנה: "אחד הדברים שהכי קשים לשוטרים זה היחס, חוסר הכבוד וגיבוי לפעמים מהציבור ולפעמים מהמפקדים. אם יש משהו שאנחנו יכולים לתרום כאן זה הגיבוי והכבוד שהם ראויים לו. צריך להיפרד מהשוטרים הפחות טובים. אני לא רוצה משטרה שיש בה קביעות כמו שיש בחלק מהמשרדים המנופחים. כל תמיכה ועזרה שתוכלו לקבל מאיתנו אנחנו ניתן".

הסיבה להתפטרות השוטרים...

ח"כ איתמר בן גביר: "אני רוצה לדבר על הפיל שבחדר. מפקירים שוטרים במשטרת ישראל. להעלות את שכר השוטרים זה חשוב אבל שום דבר לא ייפתר כל עוד לא נותנים גב ומעמידים אותם במצב שהם לא יכולים לתת מענה. מה המסר לכל השוטרים שלא נותנים להם גב? זה מסר ש'אתם לא שווים' ותלכו הביתה' ובוא נגיד את האמת יש גל של התפטרויות במשטרת ישראל. מרביצים פה לשוטרים ואסור להם להגיב". גולדברג: אנשינו מגובים, אנחנו שומרים עליהם והם יכולים להגיב. יש התפטרות של 20 אחוז בשל חוסר גיבוי ממפקדים".

אביה פרון רפרנט ביטחון באגף התקציבים במשרד האוצר: "תקציב המשטרה גדל בשנים האחרונות. יש גידול משמעותי של מיליארד וחצי שקל מ-2019".

היו"ר: "זה לא גידול משמעותי. זה גידול. שוטר שקם בבוקר ומסכן את החיים שלו בשביל 7000 שקל זאת תעודת עניות למדינה הזאת. אין דבר יותר חשוב מביטחון פנים. כשצה"ל בא לוועדת חוץ וביטחון ואומר 'אני צריך איזה רחפן זורקים עליו 6 מיליארד' אבל כשהמשטרה באה ואומרת חסרים לי שוטרים אז לא, מיליארד וחצי זה לא גידול. בעיית ביטחון הפנים זאת המגפה שאנחנו לא מדברים עליה. הנה אני אומרת לך, אנחנו נלחם על תקציב 2023 בשביל המשטרה. יהיה פה בלוק שלא ירים את היד לתקציב המדינה הבא בשביל תוספת כזאת של מיליארד וחצי שקל״.

ח"כ עמיחי שיקלי: "אין לטשטש את העובדה שהמשטרה עוברת משבר משמעותי. הדיונים על כמה כסף זה לא מספר את הסיפור האמיתי על מה קורה במשטרת ישראל. יש עליה של למעלה מ-50 אחוז עזיבה במשטרת ישראל ואני לא חושב שזה קשור לשכר אלא למוטיבציה. אנשים רוצים גיבוי. אני חושב שהבעיה יותר עמוקה".

ח"כ סופר: אני יוצא מפה מוטרד. לאור הפשיעה היומיומית צריך לשנות פה משהו באופן דרמטי. לחכות לתקציב 23? צריך לעשות את השינוי כבר עכשיו".

נציגי השוטרים בכנסת
המפכ"ל שיבח את השוטרים שניטרלו של המחבל: "פעלו כנדרש"
משפחתה עודכנה: מצבה של החיילת שנפגעה - בינוני
פיגוע סמוך לכוכב יעקב: מחבל דרס חיילת ופצע אותה קשה
כתב אישום נגד ארבעה מחבלים שניסו לרצוח יהודים
נעצר פלסטיני ששיבח את מעשיהם של מחבלים והחזיק חומרי הסתה
כוחות הבטחון עצרו 16 מבוקשים ביו"ש ובחטיבת הבקעה והעמקים
חייל צה"ל חמד לצון ודיווח למשטרה: "חטפו אותנו"
הצהרת תובע נגד פלסטינים שהשליכו אבנים בסילוואן
נהג אוטובוס נפצע באורח קל מזריקת אבנים בירושלים
"לקיים שגרת חיים מלאה": מפכ"ל המשטרה סייר יחד עם הממ"ז בירושלים