למרות שייעצר: האופוזיציונר חוזר לרוסיה

איש האופוזיציה, שהורעל בגז עצבים צבאי בניסיון התנקשות כושל של הקרמלין, מתכוון לשוב לארצו • הוא צפוי להיעצר עם נחיתתו במוסקבה

למרות שייעצר: האופוזיציונר חוזר לרוסיה אלכסנדר נבאלני

מנהיג האופוזיציה הרוסי, אלכסיי נבלני, הודיע היום (רביעי) כי בכוונתו לשוב לרוסיה ביום ראשון, לאחר כמעט חמישה חודשים בהם שהה בגרמניה, שם התאושש מניסיון חיסול בגז עצבים.

נבלני פרסם הודעה באינסטגרם בה אמר כי קנה כרטיס טיסה למוסקבה וכי הוא מתרגש לשוב לארצו. "אני כמעט בריא ואני יכול סוף סוף לשוב הביתה. מעולם לא הייתה שאלה של האם אשוב אלא מתי", אמר איש האופוזיציה וקרא לתומכיו להגיע ולפגוש אותו בשדה התעופה. כך מדווחת נטע בר בישראל היום.

ביום שני הודיעו רשויות בתי הכלא ברוסיה כי מאסר על תנאי שהוטל בעבר על איש האופוזיציה הומר למאסר בפועל וכי הוא צפוי להיעצר ולהיכלא עם שובו מוסקבה. הנימוק שנתנו רשויות החוק להחלטה הוא שנבלני, בעוזבו את המדינה לקבלת טיפול רפואי בגרמניה, הפר את הוראות המאסר על תנאי.

כפי דיווחנו כאן ב'בימה', נבלני הוטס לגרמניה לאחר ששרד ניסיון התנקשות על ידי חוליה ששלח הקרמלין על מנת לחסלו. הוא נחשף לגז עצבים צבאי מסוג נוביצ'וק, חומר קטלני שאמור לא להותיר כמעט כל סימנים בגופו של הקורבן. נבלני הורעל במהלך טיסה בין סיביר למוסקבה וטיס המטוס הפר הוראה ונחת בשדה תעופה סמוך על מנת להציל את חייו של הנוסע.

לאחר הנחיתה קיבל איש האופוזיציה זריקת אטרופין שככל הנראה הצילה את חייו. לאחר שההתנקשות המגושמת גרמה לקרמלין מבוכה רבה, הוחלט ברוסיה לאפשר להטיס את המנהיג החולה לקבלת טיפול רפואי בגרמניה.

נבלני נחשב לאחד המתנגדים היעילים והנחושים לשלטונו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. קמפיין האינטרנט של איש האופוזיציה נגד בכירי שלטון מושחתים הצליח להביא מיליוני צפיות ולגרום לזעם ציבורי רב במדינה. נבלני הורעל כשהיה בעיצומה של מערכה להחליף את אנשיו של פוטין בבחירות המקומיות ברוסיה, מאמץ שהצליח באופן חלקי והביא לתגובה נזעמת של השלטונות.

טראמפ בנאום הפרידה: "אנחנו מתפללים להצלחת הממשל החדש"
פומפאו: מגנה את יחס סין לאויגורים
מפגש מרגש באבו דאבי: הניצולים מתימן הודו לרבה של רוסיה • צפו
איך עושים משהו מכלום: האזינו לצליל:
דיווח: ארה"ב תקפה בעיראק
לאחר שהורעל: מנהיג האופוזיציה ברוסיה נעצר
האם הפיצוץ בביירות קשור למשטר אסד?
"הממשל יתייעץ עם ישראל על איראן"
27,000 חיילים סוגרים על וושינגטון • צפו בתיעודים
בפעם השנייה: הקונגרס אישר את "הדחתו" של טראמפ