לסוכרתיים: חשיבות בדיקת דם בבית • טיפים ועיצות לבדיקה מדוייקת

מתי ואיך לבצע בדיקת סוכר בדם מדוייקת ומדוע חשוב כל כך הדיוק בתוצאת בדיקת הדם הביתית לחולי סוכרת

לסוכרתיים: חשיבות בדיקת דם בבית • טיפים ועיצות לבדיקה מדוייקת מד סוכר

אחד התפקידים החשובים והמכריעים לסוכרתי בטיפול במחלה הוא המעקב אחר רמות הסוכר בדם.

למרות שסוכרת מוגדרת כמחלה כרונית, לרוב ניתן לנהל אותה באמצעות שינוי באורח החיים, תרופות וטיפול. המטרה העיקרית של הטיפול בסוכרת היא לשמור על רמת הסוכר בטווח היעד האישי ולמנוע ואף לדחות סיבוכים עתידיים כגון: בכלי דם של הלב, הכליות, העיניים, כפות הרגליים ועוד.

בדיקת סוכר בדם במד סוכר ביתי, היא אחת הדרכים הטובות ביותר עבור סוכרתי ועבור הצוות המטפל לקבלת מידע עד כמה הטיפול התרופתי, התזונתי והפעילות הגופנית מתאימים, ומאפשרת זיהוי מידי של ערכי סוכר חריגים כגון: היפוגליקמיה, שמשמעותה רמת סוכר נמוכה ומוגדרת בטווח של ערכי סוכר מתחת ל- 70 מ"ג/דל ומלווה לרוב בתופעות של הזעה, רעד בידיים, דפיקות לב, הזעה, חולשה, סחרחורת ובטיפול שאינו מידי עד אפילו לאובדן הכרה. שימוש מושכל בניטור עצמי של ערכי סוכר מסייע לצוות המטפל בבחירת הטיפול המתאים, משפר את היכולת העצמית בניהול המחלה ובאיזון הסוכרת.

אורית ויזינגר, אחות מומחית לסוכרת, רכזת סוכרת מחוז חיפה וג"מ, שירותי בריאות כללית מעניקה מספר טיפים שימושיים שיעזרו לאנשים עם סוכרת לבצע את הבדיקות באופן הנכון והמדוייק ביותר בבית:

1. תדירות ומספר הבדיקות המומלץ של רמת ערכי סוכר בדם, שונה מאדם לאדם ותלויה בסוג הטיפול התרופתי , באיזון הסוכרת ובתנודתיות ברמות הסוכר, לכן חשוב לקבל הנחיות לניטור עצמי מהצוות הרפואי והסיעודי.

2. כל מד סוכר מכיל בתוכו זיכרון, המציג את מדידות הסוכר, עד 90 ימים אחרונים, לכן מומלץ לכוון את התאריך והשעה. הנתונים ניתנים להעברה למחשב דרך תוכנה ייעודית, כך שניתן להפיק דוח מפורט של מדידות הסוכר, בתצוגות שונות (טבלאות, גרפים) וניתן לצפות בהם במחשב האישי או במרפאות הסוכרת.

3. יש לרחוץ את הידיים, במים וסבון ולייבש אותן היטב לפני ביצוע הבדיקה בבית.

4. חשוב לבדוק את תאריך התפוגה על אריזת מקלוני הבדיקה, אין להשתמש במקלוני בדיקה שפג תוקפם.

5. יש לבדוק האם הדוקרן מכוון לעומק הדקירה הרצוי, ככל שהמספר המצוין על חוגת הדוקרן יהיה גבוה יותר, כך תהיה עצמת הדקירה חזקה יותר.

6. חשוב לתעד את תוצאת הבדיקה על גבי טופס לניטור עצמי או בהורדת נתונים בתוכנה הייעודית.

טיפים עסקיים לתקופת החגים‎‎
אל תהיו שליליים: על דירוג אשראי והדרך לשפר אותו
הפיקוח על הבנקים: עמלה תפעולית אחת בעת פירעון מוקדם של משכנתא
לקראת סוכות: חלוקת סכך בחינם
לקראת חג סוכות: מומחי מכון התקנים בטיפים לבטיחות בסוכה
שופרסל מזהירה מניסיון הונאה של לקוחות
אופניים לילדים? דעו את הסיכונים
בעקבות חשמול הרכבות: שאטלים בחינם
נוסעים לראש השנה? בדרכים הללו עלולים להיות פקקים
קניתם מוצר חשמלי? אתם זכאים לפינוי המוצר הישן מביתכם בחינם!