מדאיג: ירידה דרמטית באחוז היהודים בארץ

לראשונה זה 70 שנה: שיעור היהודים באוכלוסיית ישראל ירד מתחת ל-74% • שיא בהגירה שלילית

מדאיג: ירידה דרמטית באחוז היהודים בארץ אלפי חרדים- אילוסטרציה

על פי נתוני הלמ"ס שמתפרסמים היום, שיעור היהודים באוכלוסיית ישראל צנח השנה לראשונה מתחת לסף של 74 אחוזים. בנוסף, נרשם שיא שלילי של כל הזמנים בשיעור היהודים מסך ההגירה נטו לישראל, שעמד השנה על 33.8 אחוז בלבד. מרבית ההגירה נטו לישראל בשנת 2020, כשני שליש, מוגדרת על פי הלמ"ס כלא יהודית.

נתוני הלמ"ס שמתפרסמים היום בהודעה לתקשורת על "אוכלוסיית ישראל בפתחה של שנת 2021", מגלים תמונה מדאיגה ביותר בנוגע לדפוסים הדמוגרפיים של אוכלוסיית ישראל וההגירה אליה. בשנת 2020 נמשכה מגמת הירידה בשיעור היהודים באוכלוסיית ישראל, עם צניחה של לא פחות משתי עשיריות האחוז, שינוי דרמטי במונחים דמוגרפיים. מ- 74.1% בסוף שנת 2019, ל- 73.9% בלבד בסוף שנת 2020. מחצית מהירידה, עשירית האחוז, נזקפת לעלייה בשיעור האוכלוסייה הערבית והמחצית השנייה לגידול באוכלוסיית ה"אחרים", שכולל חסרי סיווג דת, נוצרים לא-ערבים ובני דתות אחרות כגון בודהיסטים.

ירידה זו נובעת, בין היתר, מכך שבשנה האחרונה נרשם שיא שלילי של כל הזמנים בשיעור היהודים מתוך סך ההגירה נטו לישראל (הגירה\עליה פחות ירידה), שעמד על 33.8% בלבד. דהיינו, רק כשליש מההגירה נטו לישראל הוגדרה כיהודית על פי הלמ"ס, כאשר הרוב המכריע איננה מוגדרת כיהודית.

אחוז הערבים מתוך סך ההגירה נטו עלה השנה ל- 10.2%, בהשוואה ל-6.3% בלבד בשנת 2019, ושיעור האחרים עלה ל-56%, בהשוואה ל- 53.7% בשנת בשנה שעברה. עוד עולה מהנתונים כי בקרב האוכלוסייה היהודית, רק 8% מהגידול השנתי מקורו בעליה וכל היתר נובע מריבוי טבעי. זאת לעומת 7% באוכלוסייה הערבית ולא פחות מאשר 83% אחוז מהגידול השנתי בקרב אוכלוסיית ה"אחרים", שמקורן בהגירה לישראל. נתונים אלו מלמדים על כך שלמדיניות ההגירה הנוכחית של מדינת ישראל השפעה מועטה מאוד על הדמוגרפיה של האוכלוסייה היהודית, עם כמעט שוויון למגמה בקרב האוכלוסייה המוסלמית, אך מנגד היא מביאה לגידול מהיר ודרמטי באוכלוסיית ה"אחרים".

נתוני הלמ"ס שהתפרסמו לפני מספר ימים בנוגע ל"אוכלוסייה הנוצרית בישראל לרגל חג המולד", מלמדים כי שיא הגידול השנתי הודות להגירה מתוך אוכלוסיית ה"אחרים" נרשם בקרב אוכלוסיית ה"נוצרים לא-ערבים", כאשר לא פחות מ- 100% מהגידול השנתי של אוכלוסייה זו נבע מהגירה לישראל.

נתון זה משמעותי עוד יותר בהתחשב בכך שאוכלוסיית הנוצרים הלא-ערבים רשמה קצב גידול שנתי של 3.6% בשנה אחת, למעלה מפי שניים מקצב הגידול של האוכלוסייה היהודית שעמד על 1.6% בלבד ואף גבוה בהרבה מקצב הגידול של האוכלוסייה המוסלמית, שעמד של 2.3%. כאמור, כל הגידול בקרב אוכלוסייה זו נזקף להגירה לישראל.

מנהל המרכז למדיניות הגירה ישראלית עו"ד יונתן יעקובוביץ': "גם השנה, שיעור האוכלוסייה היהודית המשיך להצטמצם בקצב מהיר, במידה רבה הודות להגירה".

בנוסף ציין כי ישראל: "חייבת לכלול טיפול מקיף בתופעת הנישואים הפיקטיביים לצרכי הגירה, אכיפה קשיחה יותר כנגד שוהים בלתי חוקיים, טיפול מהיר בבקשות מקלט על מנת לצמצם את הניצול לרעה של המערכת והתאמת נהלי משרד הפנים וחוק השבות למציאות המשתנה. יש לנקוט בצעדים אלו לפני שיהיה מאוחר מדי וזהותה של מדינת ישראל תשתנה ללא הכר".

בעקבות פטירת יגאל יהושע: חברי הכנסת מספידים
הזדהות עם טרור? שביתה כללית ו''יום זעם'' במגזר הערבי
התחזית להיום: מעונן חלקית - בהיר
פיקוד העורף קורא להיערך לתוכנית הפינוי "מלונית" • פייק ניוז
יגאל יהושע הי"ד נפטר לאחר לינץ' בידי מרצחים ערביים
האסון בקרלין: נפתחה חקירה בעקבות קריסת הטריבונה
אסון בכניסת החג: 'טריבונה' קרסה בקרלין - שנים נהרגו ומאות נפצעו
שריפת יער סמוך לכביש 1 • צפו
נס גלוי: טיל נפל מטרים בודדים מתחנת דלק בנתיבות
6 מתפרעים נוספים נעצרו בעיר לוד