בית משפט לצדק? נחשפה עוד שחיתות

חשיפה: שחיתות בבית המשפט במספר מישורים: הנהלת בתי המשפט רכשה שירותי ייעוץ פרטיים ממשרד עורכי דין, ללא אישור, ללא מכרז וללא הסדר ניגוד עניינים

בית משפט לצדק? נחשפה עוד שחיתות אילוסטרציה

בתשובה לבקשת חופש מידע שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה בנוגע להתקשרות שביצעה הנהלת בתי המשפט עם משרד עורכי דין לגיבוש מדיניות של הסרת תכנים ברשת, השיבה הנהלת בתי המשפט כי שילמה 100,000 ₪ לעורך דין חיצוני.

במכתב של הנהלת בתי המשפט לתנועה נמסר כי ההתקשרות שהחלה בשנת 2015 בוצעה בפטור ממכרז, המוענק לכל התקשרות בסכום הנמוך מ-50,000 ₪. בהנהלת בתי המשפט הסבירו כי ההתקשרות ההתחלתית היתה בסכום נמוך מחובת המכרז, אך לבקשת נשיאת העליון, הוגדל הסכום. ככל הנראה בהנהלת בתי המשפט לא ביקשו חוות דעת נוספת לפני שסגרו את ההתקשרות עם משרד עורכי הדין וכן לא ביקשו את אישור משרד המשפטים לקבלת ייעוץ משפטי חיצוני.

בנוסף, עורכי הדין שייעצו להנהלת בתי המשפט לא חתמו על הסדר ניגוד עניינים, בעוד שחלקם והמשרד בו הם עובדים, מייצגים במקביל גם את חברת פייסבוק, שהיא ודאי בעלת עניין בנושא הסרת פרסומים מהרשת.

הפניה של הנהלת בתי המשפט לעורך דין חיצוני באה לאחר ששרת המשפטים לשעבר איילת שקד מינתה את 'ועדת ארבל' שתגבש דרכי התמודדות עם אלימות ברשת כלפי שופטים ונבחרי ציבור. מהדברים עולה כי הנהלת בתי המשפט חיפשה ומצאה מסלול מקוצר שייתר את עבודת הועדה ופנתה ללא מכרז למומחה חיצוני שיגבש מדיניות להסרת תכנים אלימים ברשת. את המדיניות הזו אימצה הנהלת בתי המשפט וקבעה נהלים שעל פיהם פעלה, זאת מבלי שיש לה הסמכה חוקית לפעול בתחום זה.

יתר על כן, עורך הדין שהוביל את הצוות שייעץ להנהלת בתי המשפט התמנה מספר חודשים לאחר ההתקשרות עם הנהלת בתי המשפט, כחבר בועדת ארבל. אך למרות זאת, בהסדר ניגוד העניינים שלו, הוא לא ציין את עיסוקו כיועץ חיצוני להנהלת בתי המשפט, באותו תחום. בנוסף, הגדלת סכום ההתקשרות ללא מכרז שבוצעה כאמור לבקשת נשיאת העליון, בוצעה תוך כדי שהיועץ החיצוני משמש בתפקיד חבר וועדת ארבל, מבלי שהציג את הדברים בהסדר ניגוד העניינים.

עו"ד שמחה רוטמן, היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה אמר: "לצערנו, זו אינה הפעם הראשונה בה נשיאת העליון והנהלת בתי המשפט פועלים בניגוד לחוק ולנהלים. קשה מאוד לקבל את הסיטואציה בה המערכת שאמורה לסמל יותר מכל את שלטון החוק מתירה לעצמה לפעול באופן פסול ופגום. אותו בית משפט שמונע משרי הממשלה ייצוג עצמאי וחוות דעת פרטיות, מסדר לעצמו, ללא מכרז, חוות דעת חיצונית ופועל על בסיסה תוך פגיעה אנושה בפרטיות, בחופש הביטוי ובהפרדת הרשויות".

מחלקת קורונה נסגרה במרכז הרפואי ברזילי
לקראת יום העצמאות: סגר ברחבי יהודה ושומרון
בן גביר על תקיפת האוטובוס: הממשלה מתחילה לאבד שליטה
אוטובוס נכנס לשכונת עיסוויה בירושלים והותקף בידי פורעים
ירושלים: שריפה בתחנת הרכבת 'נבון' • צפו
צפו: כיצד הרשות הפלסטינית הקימה בית ספר לא חוקי
שחרור ההגבלות: 10,000 איש במקום פתוח
ביתר עילית: כך בחורי הישיבות אגרו כוחות בבין הזמנים • צפו
בית שמש: בן 5 נמצא ללא הכרה ברכב הוריו
6 מיליון ש''ח: קנס עצום לבזק על הטעיית אלפי לקוחות