בעקבות דרישת ראש השב''כ: תגובות חברי הכנסת

חברי הכנסת מגיבים לדברי ראש השכ''ב בבקשה להרגעת הרוחות בעקבות שיח אלים • סמוטריץ' תקף: "איפה הייתם ואיך ההסתה והלאומנות שקדמו לפרעות האלה נעלמו מעיניכם?!"

בעקבות דרישת ראש השב''כ: תגובות חברי הכנסת התייעצות ביטחונית עם בכירי מערכת הביטחון, אילוסטרציהבצלאל סמוטריץ'

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן יצא בהודעה חריגה ואמר כי הם מזהים בתקופה האחרונה התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות.

ראש השב''כ כתב: "מדינת ישראל חרטה על דגלה את עקרון חופש הביטוי. זהו עקרון חשוב והכרחי במדינה דמוקרטית. יחד עם זאת, בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות.

עוד טען כי: "זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית."

לסיום טען: "לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ, יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם - מוטלת אחריות כבדה בימים אלה. חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו".

ראש הממשלה החליפי שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב לכך: "נראה שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר. מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות ואני קורא לכל אחת ואחד, להימנע מכל גילוי אלימות. כלל מנהיגי הציבור צריכים לצאת בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב: "שבוע טוב ראש השב"כ, לפני כמה שבועות נהרגו ונפצעו כאן אזרחים יהודים במהומות קשות שביצעו רבים מערביי ישראל. השב"כ בראשותך לא צפה, לא התריע ולא נערך לכך מראש. לאזרחי ישראל מגיע הסבר איפה הייתם ואיך ההסתה והלאומנות שקדמו לפרעות האלה נעלמו מעיניכם. יכול להיות שאתם חלשים ברשתות בערבית?".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הגיב לדברי ראש השב''כ: "ההודעה המיוחדת והחריגה שהוציא ראש השב"כ היום נגד הגברות והקצנה חמורה של שיח מסית ואלים, היא אור אדום בוהק ואזהרה חמורה לכל מי שעסוק בהלהטת הרוחות. חשוב שנזכור, אנחנו לא אויבים! גם כשלא מסכימים, אנחנו נשארים עם אחד".


עוד אמר כי: "אסור לתת לגיטימציה לכך שכל מי שמתנגד לשלטון מיד הופך לבוגד, לאויב העם, לעוכר ישראל. זה הזמן לאחות את הקרעים והפצעים לעתיד משותף, טוב יותר, הגון יותר, ישראלי יותר. זה הזמן לעצור, לפני שיהיה מאוחר מידי".


ח"כ יאיר גולן (מרצ) טען כי: "בואו נהיה ברורים. האזהרה של נדב ארגמן (גילוי נאות: אני מעריך אותו מאוד) אינה מופנית לשמאל. היא מופנית באופן בלעדי וחד משמעי כלפי ביביסטים מוסתים".


שר הדיגיטל דודי אמסלם (הליכוד) הזדעק על דברי ראש השכ''ב: "כמה לא מפתיע שאותם אנשים שהתעקשו להפגין גם בשיא המגיפה, רוצים למנוע צעדת דגלים בבירת ישראל כי זו 'פרובקציה'".


"יהודים גלותיים שרוקדים ע"פ חלילו של סינוואר. מעניין אם החמאס היה מאיים לירות טילים אם יתקיים מצעד הגאווה ברחובות ירושלים, האם גם אז היו שוקלים לבטל/לדחות אותו?".

הוגש כתב אישום נגד ליצמן
בוסו: "לפיד וליברמן מתי בפעם האחרונה ביקרתם בסופרמרקט?"
דרעי: הדבר הראשון שנעשה כשנחזור הוא לבטל את המיסים על מוצרי המזון
לפיד: "כשהציבור חושב שהמערכת מושחתת וכל הפוליטיקאים מושחתים"
ארבל: " הגעתי לכאן כחבר אופוזיציה במיוחד לתמוך בחקיקה"
יו''ר ש''ס הגיש את התפטרותו מהכנסת
הרב לאו: "הכנסת לא תכריע מיהו יהודי"
משלחת ישראלית נועדה עם מנהיג סודאן
סקר: למרות המגעים לעסקת טיעון - התמיכה בנתניהו נשארת גבוהה
סקר: 48% מהציבור חושבים שטיפול הממשלה בקורונה גרוע