הרב הראשי ''סגר'' בי''ס לשחיטה - כהנא החליט לייבא בשר

סגן השר לשירותי דת, ח"כ מתן כהנא, פרסם היום (ה') פוסט נחרץ בעקבות החלטת הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף שליט"א על סגירת בית הספר לשחיטה אותו יזמה הרבנות....

הרב הראשי ''סגר'' בי''ס לשחיטה - כהנא החליט לייבא בשר כהנא בוועידת המלונאות

סגן השר לשירותי דת, ח"כ מתן כהנא, פרסם היום (ה') פוסט נחרץ בעקבות החלטת הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף שליט"א על סגירת בית הספר לשחיטה אותו יזמה הרבנות. ההחלטה להקים בית ספר לשחיטה נועדה להגדיל את מספר השוחטים המצומצמת בישראל, על מנת להגדיל את היצע השוחטים המאושרים ע"י הרבנות ובכך להגביר את התחרות שתביא להורדת מחירים.

המחזור הראשון של בית הספר לשחיטה נפתח באישור הרב הראשי אך מסיבות שאינן ברורות לטענת כהנא, הוחלט לסגור אותו, לדבריו הדבר שיותיר את שוק השוחטים קטן ויקר. בעקבות כך הודיע סגן השר כי הוא לוקח את המושכות לידיים ובוחן פתרון חלופי - אישור לייבוא בשר מכשרויות מחו"ל.

בפתח דבריו, מתאר סגן השר את המציאות הנוכחית בה על מנת לייבא בשר כשר על היבואנים עצמם לשכור שוחטים שנבחנו ואושרו ע"י הרבנות הראשית לישראל. על היבואנים מושתת הוצאה כלכלית גדולה, אשר צריכים לשלם שכר גבוה המגיע עד ל-$30,000 לאיש צוות בכיר. הוצאות אלה מושתות על הצרכן הישראלי.

"עיני חס ושלום לא צרה בעוסקים במלאכה החשובה. אם היה מדובר בשוק חופשי בו כל מי שמעוניין לעבוד בתחום יכול ללמוד את העבודה, להבחן ברבנות ולהתחיל לעבוד, לא הייתי אומר כלום", מסייג סגן השר את דבריו, אך מיד חושף כי "קשה מאוד, להיכנס לאותה "גילדת שוחטים" ולעבוד בתחום".

סגן השר כהנא מדגיש כי עד היום קיימת שתיקה בנושא כי "מספר השוחטים מצומצם מאוד ואף יבואן לא יסתכן במריבה עם אלו שפרנסתו תלויה בהם". עוד חושף סגן השר כי בעבר הרבנות הראשית באישורו של הרב הראשי יצחק יוסף, החליטה לפעול בנושא והקימה בית ספר לשחיטה על מנת להגדיל את מספר השוחטים וכך תיווצר תחרות שתוזיל עלויות. "לצערי לפני כחודש הודיע הרב הראשי כי הוא מסיר את תמיכתו מבית הספר לשחיטה של הרבנות ובפועל הביא לסגירתו", כתב סגן השר בכאב, ואף הצהיר כי הוא תמהה מה הביא את הרב הראשי לשנות את דעתו בצורה חדה כל כך.

הרב יצחק יוסף שליט''א

"מהרגע שהרבנות, בדיוק כמו בעבר בעניין הכשרות הכללית, החליטה שלא להוציא לפועל תוכניות שיפור והתייעלות של עצמה", ציין סגן השר תוך אזכור להצעת שיפור מערך הכשרות שהרבנות עצמה הוציאה ב-2018 אך לא עשתה בפועל דבר. בעקבות כך הכריז סגן השר כהנא כי "לא נותרה לי ברירה אלא להיכנס לעניין ולנסות למצוא דרכים אחרות לתקן את המעוות".

בעקבות כך החליט סגן השר לאמץ את היוזמה שתאפשר לייבא לישראל בשר בכשרות של רבנים מחוץ לארץ, בדומה למה שכבר נקבע על יתר מוצרי המזון בתכנית הכשרות שאושרה לפני כחצי שנה. "בחוץ לארץ יש גופי כשרות שנותנים כשרות לבשר. את הבשר בכשרויות האלה אוכלים יהודים שומרי תורה ומצוות, כולל אדמו"רים של קהילות מאוד חרדיות וראשי ישיבות מפוארות. אין סיבה להניח שהכשרות שטובה להם לא מספיק טובה עבורנו", מסביר סגן השר, לגבי החשש לירידה באיכות הכשרות.

לסיום אמר: "הנחתי את הגורמים המקצועיים לבחון את האפשרות להרחבת אישור יבוא בשר כשר לארץ גם לגופי כשרות נוספים" הכריז סגן השר כהנא וסיכם את דבריו: "כסגן השר לשירותי הדת חובתי היא לוודא שכל מה שמקבל חותמת כשרות יהיה אכן כשר ושזה יהיה במחיר הכי זול שאפשר לצרכן הישראלי. אם הרבנות (שוב) עוצרת יוזמות של עצמה, לצערי נאלץ לתקן את זה בדרכים אחרות. נמשיך לפעול לשיפור רמת הכשרות ולהוזלת מחירים".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח