ארבל: "בחקירתו ובהצעה שישמש עד מדינה נחצו קווים אדומים רבים"

ארבל זעם: אבקש שהמחלקה לחקירות שוטרים תחקור את ההאשמות שעלו בעדותו של ניר חפץ בבית המשפט ואת המענה התמוה והשקרי של דוברות המשטרה"

ארבל: "בחקירתו ובהצעה שישמש עד מדינה נחצו קווים אדומים רבים" ח''כ משה ארבל

במכתב ששיגר היום (ד') לעו"ד קרן בר-מנחם בנושא איומי החוקרים על מר ניר חפץ והטעיית עיתונאי בזדון כותב ארבל: "במהלך חקירות עד המדינה ניר חפץ בתיקי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, עלה חשש ממשי כבר בזמן אמת שחוקרי המשטרה מאיימים על חפץ כי יחשפו פרטים אישיים קשים בעניינו, בהם פרטים שצפויים לפגוע בשמו הטוב וביחסיו המשפחתיים.

עוד אמר: "בעקבות השמועות העיקשות בנושא וההדלפות מחדרי החקירות, פנה עיתונאי בפנייה רשמית לדוברות משטרת ישראל אשר השיבה: "כלל הנחקרים והעדים זומנו רק לצורך מסירת עדותם...המשטרה לא "איימה" על נחקרים בחשיפת פרטים אישיים אודותיהם".

בעדותו היום בבית המשפט המחוזי בירושלים במסגרת ההליך המשפטי נגד נתניהו, הוקרן קטע מחקירתו של חפץ בו נשמע החוקר מאיים: "עומדת לנחות פצצה שתזעזע את עולמך, אנחנו לא תחנת משטרה, אנחנו 433. שיטות הפעולה שלנו מלבד זכויות החשוד דומות לשיטות של שב"כ". וגם "אחרי הסיפור הזה הילדים שלך לא ירצו להיות איתך בקשר".

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

בקטע אחר נשמע החוקר אומר: "אתה צריך לצאת מהעמדה שלך, אם לא - נחריב אותך. אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר במהלך חייך, כל אותן מסתורין, אנחנו נגיש לך על השולחן ונבקש את תגובתך... דבר שאתה מעלה, כל סרט וכל מצב שאתה מעלה בראש יהיה פה. מהרגע שהפצצה תיפול. אני לא צוחק איתך ניר ולא מרמה אותך...תוצאות של מה שיקרה כאן, ישנו את חייך לא רק מהפן הפלילי אלא המשפחתי, המצב...יקרוס, יקרוס לחלוטין...אתה עומד בפני סכנה קיומית, התא המשפחתי שלך".

חפץ העיד בדיון, כעד תביעה כזכור, כי הבין את דברי החוקר כאיום מפורש כפי שניתן היה לצפות לאור הלשון הבוטה והאיומים הקשים. בלשונו: "הבנתי שזה איום בעולמות האישיים...האיום היה שאם אני לא אספק גרסה יחריבו את משפחתי, זה נאמר עשרות פעמים...אמרו שהילדים לא ידברו איתי, כל הזמן השתמשו במשפחה ובילדים". עוד העיד חפץ כי "היו ניסיונות להחליף את עורך הדין שלי". לדברי חפץ "היו חמישה, שישה חוקרים שהם היו המאיימים הסדרתיים...יניב פלג, ניר שוורץ, צחי בן חמו ועוד".

נתניהו לפני הדיון בבית המשפט

עוד הוסיף: "ההקלטות הקשות ודבריו של חפץ מדברים בעד עצמם. בחקירתו של חפץ ובהצעה שישמש עד מדינה נחצו קווים אדומים רבים וברורים שעשויים להטיל ספק באמינות עדותו של חפץ בכללותה, הן במשטרה והן בבית המשפט. החשש מפני הודיית שווא והאשמת שווא, כמו גם השמירה על הזכות להליך הוגן וזכויות החשוד בהליך הפלילי, מחייבים שחוקרי המשטרה ינהגו בריסון, בהתאם לדין ולנהלים, ולא יבצעו תרגילי חקירה אסורים ומאיימים שמונעים מהחשוד את יכולת הבחירה".

עוד חשוב לציין שאסור לתת לגיטימציה למצב בו דוברות המשטרה משקרת במצח נחושה לפנייה ישירה של עיתונאי, הדבר אינו רק פוגע באמון הציבורי במשטרה אלא מנוגד לכל חובה מנהלית במדינה דמוקרטית מתוקנת.

את מכתבו מסיים ח"כ ארבל: "אבקש שהמחלקה לחקירות שוטרים תחקור את ההאשמות שעלו בעדותו של ניר חפץ בבית המשפט ואת המענה התמוה והשקרי של דוברות המשטרה לפנייתו של מר גרינצייג, ותעדכן אותי בדבר החלטותיה בנדון".

נתפסו הפורצים לנתב''ג
תיעוד מהירוטים בגוש דן אתמול • צפו
מטס סיום נגד מטרות הג׳יהאד בעזה • צפו
"ראיתי בעצים ילדים מתרוצצים - תבטל את התקיפה" • צפו
"אסור לחכות לסבב הבא. הכסף למיגון אשקלון חייב לעבור עוד היום"
הפסקת האש מחזיקה מעמד: כך נערכים לחזרה לשגרה
לאחר חודשיים: ביתם של המחבלים מהפיגוע באלעד נהרס • צפו
גול עצמי: השיגורים הכושלים של הג'יהאד בעזה • צפו
ביידן על הפסקת האש: "הדיווחים על האזרחים שנהרגו בעזה הם טרגדיה"
‏נס במגדל עוז: 2 מחבלים זוהו ונתפסו. במקום נמצאו 2 בקבוקי תבערה