הרעילות בפועל של חומרי ריסוס חקלאיים

רובם המכריע של תכשירי ריסוס חקלאיים, שנמכרים בחנויות לחקלאים, הם לאין ערוך יותר רעילים ממה שספרו לנו // מאת: דר' מרדכי הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

הרעילות בפועל של חומרי ריסוס חקלאיים

באותה אוניברסיטה בארה"ב, אוניברסיטת דרום קליפורניה, בה נערך מחקר שחשף את הקשר בין גידולי חקלאות מהונדסים גנטית ושימוש בקוטל העשבים ראונדאפ (גליפוסט) לבין תחלואה בסרטן, הוצגה תגלית מרעישה, הפעם לגבי רעילותם של קוטלי חרקים ועשבים בהם משתמשים בחקלאות הלא אורגנית. ייחוס הרעילות המקובל לחומרים אלו הוא לאין ערוך נמוך יותר מאשר רעילותם בפועל. פרופ' גילס-אריק סראליני וצוותו מצאו שרובם המכריע של תכשירי ריסוס חקלאיים, שנמכרים בחנויות לחקלאים, הם לאין ערוך יותר רעילים ממה שספרו לנו. כפי שהסתבר, כל אותם חומרים "אינרטיים" (לא פעילים) המוספים לרעלי החקלאות, הופכים את חומרי הריסוס החקלאיים ללפחות מאות פעמים רעילים יותר, אפילו עד אלף פעמים רעילים יותר, יחסית לחומר הריסוס עצמו ללא התוספים.

תוצאת מחקר זה של פרופ' סראליני, שפורסם בעיתון המדעי מדרג ראשון BioMed Research International ,הוגדרה לדברי החוקרים "כמשנה את כללי המשחק". נבדקו 9 מוצרי ריסוס חקלאיים שנמכרים כיום. שמונה מתוך תשעת המוצרים, כ- 90%, נמצאו לפי ממצאי המחקר, הרבה יותר רעילים ממה שהוערכו על-ידי הרגולטורים הממשלתיים שם שהעריכו רעילות לפי הנתונים של החומרים הפעילים שבהם בלבד.

כמו בתכשירי חיסון, כך גם מרבית נוסחאות רעלי החקלאות הכילו חומרים שכונו "אינרטיים", כלומר, לא פעילים. אבל למעשה הם הגבירו את יכולת הפעילות של חומרי הריסוס העיקריים שבתכשיר. חומרים אלו נחשבו ל"בטוחים" או "בטוחים למדי" וזו הסיבה שהרגולטורים לא בדקו אותם, כחלק מתהליך אישור התכשיר למכירה. אבל, כמעט בכל מקרה, רעלי החקלאות שנבדקו נמצאו לאין ערוך יותר רעילים, יחסית לרעילות של החומרים הפעילים שבהם בלבד. הרבה פעמים הרגולטורים, כדרך שיגרה, לא התייחסו אליהם. לפחות במקרה אחד, נוסחת חומר תכשיר הריסוס הייתה אלף פעמים יותר רעילה, לעומת הרעילות של החומר הראשוני הפעיל שבה כשלעצמו.

כאמור, תכשירי הריסוס מכילים "תוספים", שלעיתים קרובות הרכבם נשמר בסוד והם מכונים על-ידי היצרנים חומרים אינרטיים. רק החומרים המוצהרים כפעילים נבדקים כשלעצמם. אך בבדיקת שמונה מתוך תשעת החומרים נוכחו שהתוצר המוגמר ששווק היה מאות פעמים יותר רעיל, יחסית לחומר הפעיל שבהם.

ראונדאפ נמצא רעל החקלאות היותר רעיל מאלו המצויים למכירה אולי זה לא מפתיע, אבל חומר הריסוס היותר רעיל מבין אלו שנבדקו היה ראונדאפ, נוסחת קוקטיל קוטל העשבים המפורסם של חברת "מונסנטו". הוא מכיל את החומר הרעיל גליפוסט שנמצא קשור להופעת מומי לידה, הפרעות הורמונאליות וסרטן כמו גם מחלות נוספות אחרות. ראונדאפ על כל מרכיביו נמצא הרבה יותר רעיל, יחסית לגליפוסט כשלעצמו המצוי בו.

זוהי בעיה של ממש, מאחר והקביעה מטעם משרדי הממשלה מהי רמת צריכה יומית נסבלת של רעלי חקלאות מתבססת אך ורק על הרעילות של החומרים הפעילים שבנוסחת תכשיר הריסוס ולא על כל ההרכב בפועל של המוצר, כפי שהוא נמכר לצרכנים. כתוצאה מכך הצרכנים וכלל האוכלוסייה נחשפים לרעילות, הן סביבתית והן דרך צריכת תוצרת חקלאים מרוססת, רעילות שהיא לאין ערוך יותר גבוהה ממה שמישהו יכול אפילו לשער.

לדברי פרופ' סראליני, "הרעילות האמיתית של ריסוסי החקלאות סמויה מעיניהם של החקלאים, קובעי המדיניות והציבור". דבריו אלו נאמרו בעקבות פרסום נתוני המחקר שלו. ועוד נאמר: "חובה על המדענים ורשויות הבריאות, זוהי אחריותם הברורה, לרענן את מנגנוני הבדיקה, כך שיקבע פיקוח יותר אמיתי, יותר ממשי, בנושא רעלי החקלאות". לא לעשות כלום פירושו הזנחה מדעית לפחות ולמעשה - סיכון חיים לצרכנים.

להזמנת חוברות תזונה פלוס ניתן להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקורות

http://www.gmwatch.org
http://www.foodnavigator.com
http://science.naturalnews.com
http://www.naturalnews.com/043866pesticideformulationsRounduptoxicity.html#ixzz2szcXBZXA

ריסוס חקלאי. אילוסטרציה
עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה
חיקוי של הטבע: משלוח ישיר לתאי העצב
פיתוח חדשני מאפשר הובלה של מחטים ניתוחיות מעוקלות לרקמות "נחבאות"