"מתנות" לחופש: המשטרה חילקה 2,000 דוח''ת ביום על אי-עטיית מסכה

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים בוועדת החוקה: קפיצה דרמטית בכמות הדוחות באוגוסט, כ-2,000 דוחות ביום על אי-עטית מסיכה

"מתנות" לחופש: המשטרה חילקה 2,000 דוח''ת ביום על אי-עטיית מסכה

ועדת החוקה קיימה היום (א') דיון מעקב אחר מדיניות אכיפת הקורונה. מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים תומר לוטן: "עד לפני כחודשיים לא היה גורם מיניסטריאלי אחד שהיה אחראי לאכיפה בנושא הקורונה. בתפקידי במגן ישראל מצאנו עצמנו פעם אחר פעם מנסים לדחוף לאכיפה והמשטרה לקחה כל הזמן משימות מהקבינט אך לא הייתה כתובת מיניסטריאלית ברורה אחת והיא נולדה בישראל רק ביולי ביוזמת המשרד לבט"פ. חילופי הממשלה והקבינט היו הזדמנות לעשות זאת. כלי האכיפה כיום מאוד מיושנים".

עוד חשף כי ישנם שוטרים זמניים: "לצד 300 שוטרים זמניים יש כ-2,000 שוטרים המופקדים לצד משימותיהם השוטפות על משימות אכיפת קורונה במפקדות משימתיות. שותפים לאכיפה פקחי הרשויות העירוניות שבסמכותם אכיפת מסיכות ועסקים. עד כה הוסמכו 1898 פקחים כאלו ב-257 רשויות". מ

עוד ציין: "בחינת משרדי הממשלה, כיום פועלים רק מפקחי רשות ההגירה והאוכלוסין שסמכותם אכיפת מסיכות ובידודים, בחודש אוגוסט אנחנו עם קפיצה די דרמטית בכמות הדוחות. בנוגע למסיכות הגענו למספרים מאוד גבוהים, של 43,962 מתוך כ-48,000 דוחות. אנחנו נותנים היום כ-2,000 דוחות על אי עטית מסיכה ביום בסופי שבוע הכמות יורדת לכ-900".

מנכ''ל המשרד לביטחון פנים ציין כי מקווה לחזור לסך הגבוה של הקנסות: "הירידה בספטמבר קשורה לחגים ולאירוע הבריחה מהכלא שהורידו את הסדר הכוחות ואני רוצה להאמין שנחזור למספרים אלו".

עוד ציין כי העלה את תפוקת הדוח''ות בחודש האחרון: "כבר היום, רק באמצעי ביקורי בית העלינו את התפוקות-1827 דוחות ניתנו רק באוגוסט, מספרים גבוהים ביחס לכל היסטורית המגיפה".

ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד) הציע להלשין אחד על חברו לרשויות ו"למסור" את ממונם לקנסות כאשר הציע לשקול להשתמש במלשינון של שכנים ואזרחים.

ח"כ אורי מקלב זעם על האכיפה: "להשתמש באכיפה ככלי המרכזי הינה טעות קשה. המשטרה אוכפת איפה שלא צריכה ומחפשת איפה ניתן לתת דוחות ולא איפה קיימת הסכנה הבריאותית".

בהתייחסו לשיטת הבידודים לתלמידי בתי הספר ותלמודי התורה, קרא ח"כ מקלב לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע לבידוד אזרחים שהיו במגע עם חולי קורנה. "המצב היום שיש עשרות אלפי תלמידים בבידוד ביתי מגביר את חוסר אמון הציבור ומצריך לחשוב מחדש אולי יש דרך לשנות את זה, יש תלמידים רבים שהיו יכולים לצאת מהבידוד באמצעות בדיקות סרולוגיות וקופות החולים לא נותנות זאת".

בהתייחסו לאכיפה אמר כי "לא ייתכן ששוטרים נכנסים לבית של אזרחים ומחפשים את הילדים המבודדים בין חדרי הבית ללא צו של שופט. המצב הזה של אכיפה קשה לא רק שמוריד את אמון הציבור במאבק בקורונה אלא אף מכפיש אוכלוסיות שלמות, אנחנו רואים עכשיו מה שקורה עם אלפי המתפללים החוזרים מאומן, ראש רשות האוכלוסין אומר שלא ברור שהיו זיופים אלא מדובר בשני סוגי בדיקות שאנשים ביצעו, אך נצרב כעת בציבור כי המתפללים זייפו כביכול את הבדיקות".

יו''ר וועדת החוקה, ח''כ קריבמנכ''ל המשרד לביטחון פנים תומר לוטןח''כ מקלב
תחזית מזג האוויר: אפשרות לגשם מקומי
זיהום נרחב בנחלי הצפון
יו"ר ועדת החוקה: פטור מתו ירוק לילדים עד גיל 12 לחוה"מ סוכות
שוב: המשטרה "התלבשה" על חסיד ברסלב ששב מאומן
החל מהלילה: ההסכמון יופעל על כלל חבי הבידוד
מודיעין עלית: תלמוד תורה עלה באש
מעקב פולשני: התו הירוק יעבור לברקוד
"ההתנהגות שלהם כמו של הטאליבן או הקו קלוקס קלאן"
אושרה המשך חובת עטית מסכה בהתקהלויות בשטח פתוח
מחר בבג"ץ: החוק שהמדינה הכניסה ל'מלכוד 22'