סוריה: חרדיה ממודיעין עילית נחטפה • ראש המל''ל נפגש ברוסיה לשחרורה

פרשייה עמומה: חרדיה ממודיעין עילית נחטפה לסוריה וכעת מתבצעים מאמצים להשבתה בעד החזרת שבויים סוריים

סוריה: חרדיה ממודיעין עילית נחטפה • ראש המל''ל נפגש ברוסיה לשחרורה מודיעין עיליתראש המל'ל, מאיר בן שבתאילוסטרציה

עסקת שבויים עם סוריה: מטוס בשירות המדינה, שעליו ‏ראש המל"ל בן שבת ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום, נחת הערב (רביעי) בנתב"ג לאחר ששב ממוסקבה. נחיתת המטוס, שהגיע מרוסיה שמתווכת בעסקה, בנתב"ג מגיעה בצל דיווחים שונים מסוריה ולפיהם ישראל ומשטר אסד סיכמו על הסכם חילופי שבויים. כך מפרסם אריאל כהנא בישראל היום.

ישראל וסוריה מנהלות מגעים בתיווך רוסיה לקיום עסקת שבויים, שבמסגרתה ישראל תשחרר שני אזרחים סורים בתמורה לשחרור החרדית שנלקחה בשבי לאחר שנכנסה למדינה לפני כשבועיים. לפי פרסומים זרים, הישראלית שנכנסה לקוניטרה היא צעירה שככל הנראה לוקה בנפשה וייתכן שהייתה מעורבת בפרשיה רומנטית.

מוקדם יותר הערב, ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין בגלי צה"ל והתייחס לדיווחים השונים הנוגעים לעסקה מול סוריה. רה"מ נתניהו אמר: "אני לא מתייחס לפרסומים, אנחנו פועלים להצלת חיים, אני יכול רק להגיד שאני משתמש בקשריי האישיים עם הנשיא פוטין, אנחנו בעיצומם של מגעים רגישים. הכל מפורסם ובכל זאת לא מפורסם, אני לא מתייחס לפרסומים, אנחנו פועלים באופן דיסקרטי ואחראי ואני מאמין שנפתור את זה".

לפי פרסומים זרים בתקשורת הערבית, הישראלית שנלקחה בשבי היא ככל הנראה צעירה חרדית בת 25, בת סמינר לשעבר ותושבת מודיעין עילית. ממה שידוע עד כה, היא מעורערת בנפשה, ועל פי חלק מהמקורות היתה מעורבת בפרשיה עם אזרח סורי. היא נכנסה לקוניטרה שעל הגבול בין ישראל לסוריה.

במסגרת המגעים בין המדינות, ראש המל"ל מאיר בן שבת יצא עם מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, למוסקבה. לפי דיווחים בכלי תקשורת לבנוניים, העסקה עם סוריה כוללת נספח סודי, לפיו שחרורו של פעיל החיזבאללה סוגר את החשבון על הרג פעיל חיזבאללה. עוד דווח כי אותו נספח סודי של ההסכם כולל הסכמה ישראלית לצמצום התקיפות בסוריה.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו עזב אתמול במפתיע את ישיבת קבינט הקורונה לצורך "שיחה בעלת חשיבות לאומית" שהוגדרה כ"עניין ביטחוני". בהמשך, הותר לפרסום כי ישראל פנתה לרוסיה בסוגיה הומניטרית הנוגעת לסוריה.

לפי הדיווחים בסוריה, אם העסקה תצא לפועל, האזרחים הסורים שישראל תשחרר בתמורה הם נהאל אל-מקת וז'יאב קהמוז. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, אל-מקתי איננה נמצאת בכלא אלא במעצר בביתה במג'דל שמס שברמת הגולן, תחת תנאים מגבילים ומחמירים. עונשה טרם יצא לפועל ונמצא בהקפאה.

ירושלים: נעצר צעיר ששדד עמדת "מתנות לאביונים"
מטוס ריסוס התרסק סמוך למסילת רכבת
השרה להגנת הסביבה בנבואת זעם: אירוע הזפת זה כלום
נקמה? ישראל תקפה בסוריה
שומרון: נתפס המחבל שניסה לדקור בחור ישיבה
הרמטכ''ל אישר: איראן עומדת מאחורי הפגיעה בספינה
לכבוד פורים: תיעוד משוגע מכפר מנדא • צפו
גנץ חתם על ארגון SAMIDOUN כארגון טרור
סופו של גנב הרכבים הסדרתי
על חם: תיעוד של מדליק נפצים • צפו