בלב בסיס הקומנדו: הוקם בית פלשתיני להכשרת לוחמים

מתקן ראשון מסוגו יהפוך את לוחמי חטיבת הקומנדו למתשאלים שיחקרו חשודים ומחבלים. המבנה נראה כמו בית בעזה וכולל ירידה לפרטים הקטנים ביותר

בלב בסיס הקומנדו: הוקם בית פלשתיני להכשרת לוחמים

בלב בסיס בית ליד הוקם לאחרונה מבנה יוצא דופן וראשון מסוגו שנועד להכשרת לוחמי חטיבת הקומנדו לאחד מהתפקידים המאתגרים ביותר – מתשאלים שיחקרו חשודים ומחבלים וישיגו את המידע שימנע בזמן אמת פיגוע או מתקפה על כוחות צה"ל. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

בניגוד לקורס המתשאלים הסטנדרטי של חיל המודיעין, שמלמד לוחמים מכל צה"ל ערבית ברמה בסיסית, בקומנדו לקחו את הנושא עשרה צעדים קדימה ומכשירים עשרות לוחמים בשנה באופן עמוק לידיעת השפה, ההתנהגות והמבנים.

בניגוד למצב בעבר, שבו היה מתשאל אחד ביחידה – דובדבן, אגוז ומגלן, כיום מוכשרים שני מתשאלים לכל צוות ולוחמים נוספים על בסיס מקום פנוי, במטרה לספק לכמה שיותר לוחמים את היכולת לתקשר עם הסביבה בשטח אויב.

"בעבר היו מגיעים מתשאלים ומצטרפים ליחידות, אבל מבחינתנו, למרות שמתשאל הוא כלי מודיעיני שמגיע לשטח – הוא בראש ובראשונה לוחם", מספר רס״ל ר׳, קצין המודיעין של בית הספר לקומנדו וראש מדור ערבית בחטיבה, שהוביל את בניית הסימולטור החדש. "ללא מתשאל המפקד חסר אונים. כמה אפשר להפעיל אנשים בלי לדבר את השפה? זה מה שאנחנו באים לשכלל ולייעל".

הירידה לפרטים בתוך המתקן מרשימה, החל בדלת הכניסה המעוצבת, חדר השינה, הסלון והמטבח, ועד לווילונות והשטיחים, התמונות, ואפילו כלי מטבח או מיקרוגל. "כשאני עברתי את קורס המתשאלים הכניסו אותי למבנה ריק בלשבי"ה (מבנים לאימון בשטח בנוי) והייתי צריך לדמיין איך ייראה בית".

תשאול מחבלבית פלשתיני

עוד הוסיף: "המתשאלים היו נכנסים לשטח, פוגשים בהלם את הבתים ונכשלים כמה פעמים עד שלמדו. זה האקס פקטור המשמעותי בבית החדש. הלוחמים פוגשים את השטח בחוויה מאוד דומה למציאות, בית בעזה שנמצא בפועל בבית ליד. אספנו את הפריטים אחד אחד – ספה, כורסה, סכינים, דברים ישנים שאנשים זרקו, וככה בנינו את המבנה. ולא מדובר בסוף פסוק – השאיפה היא לבנות גם מנהרה שמובילה למסגד. נכון, זה תיאורטי עכשיו, אבל כשדיברתי על המתקן הזה לפני חצי שנה חשבו שאני צוחק".

במשך שישה שבועות אינטנסיביים מאוד עוברים הלוחמים את הקורס המתקדם – הם לומדים ערבית ברמה טובה, מתרגלים בתוך הסימולטור החדש ופוגשים את המציאות בעיניים. "אנחנו לא מלמדים משפטים כמו תוכי, אלא מספקים את כל הכלים לשפה ולאוצר מילים צבאי. בנוסף אנו עושים רענונים בשטח מתוך הבנה שהלימוד אף פעם לא נגמר. בתוך הבית יש המון סליקים ומקומות שבהם החבאנו דברים, כמו סכין או רובה. אתה כל הזמן צריך להיות חד ולזהות את הקשר, אפילו לכיתוב על הקיר".

בנוסף, עוברים המתשאלים לעתיד יומיים של קורס עם שחקן מוכר בישראל שמעביר אותם קורס מזורז במשחק, על מנת שידעו כיצד לפעול בשטח – לזהות התנהגות ובמקביל לדעת כיצד להתנהל מול סוגי אנשים שונים – אישה בהיריון, ילד קטן או שייח' שדורש כבוד באופן מיוחד. "מדובר בשחקן מאוד מוכר שעובד הרבה עם גורמי ביטחון", חושף רס"ל ר' ומסרב לפרט מעבר לכך.

היעד המרכזי של קורס המתשאלים בטווח המיידי הם לוחמי יחידת דובדבן שפועלים באופן יום יומי ביהודה ושומרון, אך רס"ל ר' מבהיר כי המטרה אינה רק בט"ש אלא היערכות ללחימה בעומק שטח האויב. "ביחידות אגוז, מגלן ודובדבן יצטרכו את המתשאלים בעת לחימה. אנחנו מדברים על נושאים שיאפשרו פתיחת צירים, אבטחת הצוותים, נטרול מחבלים ועוד, כל מה שצריך ברמה הטקטית ללחימה. יש לנו חוקרים שהיו בלחימה וחוו את הדברים האלו, כדי ללמד את הלוחמים כל מה שהם יצטרכו בזמן לחימה".

קורס המתשאלים הינו חדש יחסית, ונפתח בדיוק לפני שנה, באוגוסט 2020. עד כה עברו את הקורס כ-60 מתשאלים, מספר קטן מבין מאות הלוחמים שמבקשים להגיע לקורס המבוקש. בכל מחזור יש 12 לוחמים בלבד, שמקבלים ליווי בסדר גודל משמעותי.

כך, בשבוע האחרון עברו הלוחמים את התרגיל המסכם של הקורס, שכלל סימולציות רבות – איתור מיקום באמצעות תשאול, מציאת נשק מוסלק, תפיסת אדם שבורח, ישן או מתפלל ותשאולו, על מנת לקבל את המידע הדרוש כמה שיותר ביעילות. על כל לוחם שעבר את הסימולציות היו שני מתרגלים – אחד שמתחזה לחשוד שמתושאל והשני שבוחן את החניך.

בית של פלסטיני
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת
שקד: "אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים"
שר המשפטים: "אין דבר מסוכן יותר לישראל אם ניכשל במשימה הזו"
ירושלים: פיגוע בתחנה המרכזית
ח''כ פרוש הותקף: אלמונים ניסו לגזוז את זקנו
"אם היו מורידים את הדגל שתלו המחבלים היה מתרחש פיצוץ"
ראשוני: ניסיון פיגוע בצומת גוש עציון
בפעם הרביעית: אזעקה נשמעה בעוטף עזה - צה''ל תקף
לאחר הצהרת לפיד: אזעקות בעוטף עזה