הדסה: משפחות של חולי קורונה החלו לבקרם במחלקות באופן קבוע!

לאחר ההצלחה של פרויקט המתנדבים הראשון בארץ בהדסה עין כרם, שמאפשר למחלימים מקורונה להיכנס למחלקות ולסייע לחולים, כעת מאפשרים בבית החולים לראשונה לבני המשפחות לבקר את יקיריהם

הדסה: משפחות של חולי קורונה החלו לבקרם במחלקות באופן קבוע!

ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה בהדסה עין כרם

דוברות הדסה

מטפלים גם בבדידות של חולי הקורונה: לראשונה במרכז הרפואי הדסה, מאפשר הצוות ביקור של נציג משפחה אצל חולי קורונה המאושפזים במחלקות השונות, בתיאום מוסדר מראש ולאחר מילוי שאלון והצהרת בריאות. את המיזם הגו אחיות ואחי מחלקות הקורונה, אשר זמן ממושך חשים בצורך של המשפחות להיות לזמן מה ליד קרוביהם החולים.

ד"ר רלי אלון, סמנכ"ל הסיעוד בהדסה: "נדגיש כי הכניסה למחלקות תערך באופן מתואם ומאורגן, במתינות. במחלקות הקורונה בוודאי, וביחידות לטיפול נמרץ – גם, אך בעדינות ובכל פעם בן משפחה של חולה אחד. למחלת הקורונה אופי מתעתע ומהלך המחלה לחולים הבינוניים והקשים הוא בלתי צפוי. לפחד והחשש מן הלא נודע שמזמנת המחלה, מתווספת הבדידות כאשר החולה שלרוב הוא בהכרה, שוהה במחלקה מבודדת וצוותי הסיעוד והרפואה המכוסים במיגון מלא– העושים מלאכתם מסביב לשעון בהטבת מצבו הבריאותי, לא תמיד שם כדי לשוחח ולשבת לצידו במשך 24 שעות. הצורך של החולה בבן משפחה מוכר ומרגיע, מישהו שיכול לשהות ליד המיטה, ללטף וכמובן להקשיב ולשוחח לשעה קלה, הוא ברור ואף הכרחי כחלק של תהליך ריפוי והחלמה".

אורית מרידן, מנהלת שירות וחווית מטופל בבית החולים, מדגישה כי המרכז הרפואי הדסה היה הראשון והיחיד בארץ, שכבר מספר חודשים מפעיל פרויקט

ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה בהדסה עין כרם

נרחב של מתנדבים במחלקות הקורונה, צעד שהביא לשיפור עצום בהרגשתם של החולים.

"מדובר במחלימים מקורונה אשר נבדקו ונמצאו שליליים ובעלי רמת נוגדנים גבוהה לווירוס, למעלה מ-40 אנשים מסורים המתמגנים במיגון מלא ונכנסים למחלקות הקורונה על מנת לסעוד את החולים, להקשיב ולסייע בכל אשר נחוץ, החל מיחס אישי וחם, שיחת חולין והתעניינות במצבם וכן סיוע בהלבשה, רחצה והאכלה, וגם הכנת כוס תה מפנקת, הנחת תפילין או קריאה משותפת. החולים נדהמים כשנכנסת דמות שמציגה את עצמה כמי שבאה פשוט להיות איתם, להשקיע מזמנה כדי לשבת לידם".

כחלק ממיזמי השירות למשפחות והחולים היו בהדסה הראשונים שמינו "אחיות קשר" למשפחות, המעדכנות אותן בנוסף לעובדות הסוציאליות מדיי יום טלפונית במצב הבריאותי של החולים ובצפוי להם בהמשך. מטעם המשפחות נשמעות שוב ושוב אמירות על כך שהקשר הרשמי היומיומי מוערך ביותר ומסייע להן בהורדת המתח והדאגה.

ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה בהדסה עין כרם

השבוע כאמור החל פרויקט חדש של ביקור נציגי משפחה אצל חולי הקורונה במחלקות, בהתאם למצבם הרפואי. "היוזמה נולדה ע"י צוותי הסיעוד של הקורונה אשר מתמודדים בשטח עם הפניות החוזרות ונשנות של המשפחות והבקשות לשמוע עוד על קרוביהן ולהיכנס לשהות לצידם במחלקה. הצוות הכיר בחשיבות העצומה של קרבת בן משפחה לחולה, לחיזוקו ולשיפור הישרדותו במהלך תקופת האשפוז", מדגישה אורית מרידן, ואף מוסיפה שכל הביקורים מתקיימים ראשית לפי מצבו הבריאותי של החולה, וכן במסודר ובתיאום מראש עם העובדת הסוציאלית של המחלקה, כך שאין טעם פשוט להגיע ולבקש להיכנס למחלקות באופן עצמאי. ההתנהלות מאוד קפדנית" – היא מבקשת להדגיש בפני הציבור. "בתיאום הראשוני עם העובדת הסוציאלית של המחלקה,

כל נציג משפחה עונה על שאלות סינון כמו חום, תסמינים או מחלות רקע וכמובן האם נמנה על אוכלוסייה בסיכון.

עם הגעתו למחלקה הוא ממלא הצהרת בריאות ורק לאחריה אם הכל בסדר, עובר הדרכה מלאה על המיגון וההתנהלות בתוך המחלקה.

ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה בהדסה עין כרם

מתוך שמירה על בטיחות המבקרים, אוכלוסיות בסיכון לא יוכנסו.

אנו עושים זאת בזהירות הנדרשת, במיגון מלא ובמקסימום שמירה הן על המשפחות והן על שאר החולים במחלקה".

בהדסה מדגישים כי "ביקור בן המשפחה בתוך מתחמי הקורונה אינו חופשי מסיכונים, וברור שהוא מעמיס עבודה ואחריות על צוותי הטיפול, אבל חיוך החולים והמשפחות אומר הכל. המאמץ כדאי, המלחמה בבדידות מנצחת ושווה את הסיכון והמאמץ.

בהדסה מאמינים שרק ביחד עם בני המשפחות המבקרים, עם המתנדבים והחולים - שאינם בודדים יותר, אפשר להצליח ובגדול במשימה החשובה, שהיא הצלת חיי החולים המאושפזים במתחמי הקורונה"

ניסים אלקבץ שנכנס לבקר את חמו במחלקת הקורונה בהדסה עין כרם
ברדק: שובו של מיסטר גולדבלום
אלו המדינות העויינות ביותר ליהודים באירופה
החידושים, הטרנדים וכל מה שצריך לדעת לקראת 'עונת השיפוצים' ‎‎
מחסור חמור בעובדים זרים בישראל: "הבעיה רחוקה מלהיפתר"
טרגדיה בבני ברק: נפטרה הפעוטה בת 4 חודשים שאיבדה את ההכרה
"מאד חוששים שמדובר בחטיפה": אביו של משה קלינרמן בכנסת
טיפים ועצות לריענון הבית
גם מחר: שביתת עובדי הוראה בבוקר
"לייצר להם תחושה שאנחנו באמת איתם": המשטרה על משפחת הנעדר החרדי
אושר לקריאה ראשונה: חוק אסונות פיצוי לנפגעי אסונות אזרחיים