אדמות במזרח ירושלים שניקנו בראשית המאה הקודמת - הוחזרו למדינה

בהליך חסוי העביר באחרונה ביהמ"ש מובלעת הממוקמת בין אבו דיס לג'בל מוכאבר לידי המדינה. עכשיו מחפשים באפוטרופוס הכללי את מי מבין הבעלים שרכשו את הקרקעות לפ...

אדמות במזרח ירושלים שניקנו בראשית המאה הקודמת - הוחזרו למדינה אילוסטרציה

בהליך חסוי העביר באחרונה ביהמ"ש מובלעת הממוקמת בין אבו דיס לג'בל מוכאבר לידי המדינה. עכשיו מחפשים באפוטרופוס הכללי את מי מבין הבעלים שרכשו את הקרקעות לפני עשרות שנים. כך חושף הבוקר (ד') כתב לענייני משפט של "ישראל היום", נטעאל בנדל. כך פורסם ב'ישראל היום'.

מובלעת של 16 דונמים, על גבעה ירוקה במזרח ירושלים בין גדר ההפרדה של אבו דיס לבין גבולה המזרחי של שכונת ג'בל מוכאבר, עומדת להיות השטח הנפיץ הבא בבירה. במסגרת הליך חסוי השלים משרד המשפטים את העברת השטח לבעלות זמנית של מדינת ישראל.

חוקרים אזרחיים שנשכרו על ידי האפוטרופוס הכללי השיגו ראיות כי השטח נרכש על ידי יהודים עוד בראשית המאה הקודמת ובאחרונה קיבלו את אישורו של בית המשפט לכך.

סיפור המעשה: בשנת 1924 האמירו מחירי השכירות בירושלים, מה שהקשה מאוד על תושביה היהודים, שהיו אז בעיקר מהמעמד הבינוני הנמוך. בשל כך הוקמה קבוצה בשם "ועד השכנים" אשר בכוונתה היה לקנות שטח ועליו להקים שכונה חדשה ובה בתים עם מחירי דיור נמוכים יותר. הם פנו אל אזור העיירה הערבית אבו דיס והתעניינו ברכישה של כ־400 דונמים.

לשם כך הקימו אגודה בשם "אגודת הדיירים", שהיו"ר שלה היה יהושע אביזוהר סינגלובסקי (אחיו הוא מייסד רשת אורט), ומזכיר האגודה היה יעקב יהושע דימנד. בין כמאתיים חברי האגודה הרוכשים היה הרב צבי פסח פרנק, פוסק גדול ולימים רבה הראשי של ירושלים. ב־1927 הם השלימו את רכישתם של 453 דונמים. ב־1930 עמדה להתחיל בניית השכונה, אלא שאז פרצו מאורעות תרפ"ט והתוכנית לבניית שכונה יהודית במקום נגוזה ומעולם לא הושלמה.

"רוח גבית ל-BDS": המיזם האירופי שמחלק את ירושלים
הזוי: גיייסו תוך הונאה 77 מיליון ש''ח
במימון גרמניה: בחינוך הפלשתיני אין שואה, הטבח במינכן לגיטימי
אושר: תוגבל מסירת מידע על תיקים תלויים ועומדים שלא הוגש כתב אישום
תעודה נדירה מימי בית המקדש הראשון הוחזרה לישראל
תצפית נדירה במפרץ אילת: טונה זהובה תועדה לראשונה במים רדודים
מינויים בימי בחירות: רשות המטרו טרם הוקמה - אך יועמ"שית כבר יש
סכנה: זיהום נרחב בנחלי הצפון
טרור בשכם: מתפללים שנכנסו לשכם נורו ורכבם נשרף
א' אלול בפריפריה: מקלב חנך כיתות לימוד חדשות בת"ת איילת השחר