"נמנע פיגוע רחב": שני שוטרים נורו ונדרסו בכפר קאסם

ירי - ואז דריסה: פיגוע אירע הלילה (בין חמישי לשישי) בכפר קאסם, שבמסגרתו שני שוטרים נורו ונדרסו. השוטרים פונו לבית חולים באורח קל. המחבל נורה ולבסוף מת מ...

"נמנע פיגוע רחב": שני שוטרים נורו ונדרסו בכפר קאסם

ירי - ואז דריסה: פיגוע אירע הלילה (בין חמישי לשישי) בכפר קאסם, שבמסגרתו שני שוטרים נורו ונדרסו. השוטרים פונו לבית חולים באורח קל. המחבל נורה ולבסוף מת מפצעיו. כך דווח ב'ישראל היום'.

הלילה הוזעקו צוות לוחמי החטיבה לביטחון הפנים של משמר הגבול לזירת אירוע בה הושלך בקבוקי תבערה לעבר ניידת בכפר קאסם. קצין יחד עם 3 לוחמי מג"ב זיהו את המחבל שנסע במהירות ברכב בנסיעה לאחור לעברם ואף פגע ברכב נוסף וכתוצאה מכך נפצעו באורח קל שני לוחמים. לוחמי מג"ב חתרו למגע וביצעו ירי לעבר המחבל, בכך נוטרל. כמה מבני משפחתו נעצרו כדי לבדוק אם ידעו על כוונותיו.

משפחתו של נעים בדיר, שמוגדר על ידי המשטרה כמחבל, דוחה את הטענות. לטענת בני המשפחה, הוא לא פעל ממניע לאומני והם אף מאשימים את המשטרה ב"רצח בדם קר". דודו של בדיר, סובחי, התייחס לאירוע: "נעים הוא לא מחבל. השוטרים רצו לעשות עליו חיפוש והוא נבהל. הם הפחידו אותו ולכן הוא התנהג ככה. השוטרים הם אלה שפתחו בירי. הוא לא חשב, הוא ילד. הוא רצה לברוח. הוא לא התכוון לדרוס אף אחד, רק רצה לברוח משם".

המפכ"ל: "סגירת מעגל מהירה"

מפכ״ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי, שיבח את פעילות המפקדים והשוטרים באירוע. "אני מברך את מפקד המחוז והשוטרים ומאחל בריאות לשוטרים שנפצעו", אמר המפכ"ל, "שוב סגירת מעגל מהירה של השוטרים עם מהירות תגובה וחתירה למגע. בכך הם מנעו פיגוע רחב יותר שתוכנן על ידי המחבל כנגד כוח המשטרה שפעל ביישוב. תוך כדי האירוע הוקפצו לשטח כוחות ימ"מ והחטיבה הטקטית של מג"ב, ויחד עם השוטרים הצליחו להגיע מהר מאוד לנשקו ולאמצעי לחימה נוספים שהכין. בנוסף נמצאה ברכבו סכין".

"מהראיות והעדויות של השוטרים, מדובר ככל הנראה בפיגוע שתוכנן כמה ימים קודם לכן", אמר מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב אבי כהן, שנכח באירוע. "הפיגוע כלל ירי, זריקת בקת"בים וניסיון דריסה של השוטרים. השוטרים פעלו בצורה נחושה מאוד והביאו לסיום מהיר של האירוע, כולל חיסול המחבל. זו הזדמנות לשבח את העבודה שלהם".

"ידע כל מחבל שביציאתו לפגע, הוא חורץ את גורלו למוות", אמר השר לביטחון לאומי המיועד ח"כ איתמר בן גביר. "הפעולה המדויקת של השוטרים מנעה פגיעה קשה יותר, ופעולת המשטרה לאיתור הנשקים, הייתה מדוייקת וחשובה. חייבים לאסוף את הנשקים הבלתי חוקיים כדי להפסיק את אירועי הדמים".

סריקות נרחבות

המשטרה ערכה סריקות בזירה בסיוע מסוק. במבנה שממנו יצא המחבל, נמצאו נשק מסוג קרלו, תחמושת ובקבוקי תבערה. ברכבו נמצא סכין. מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן שוחח עם הלוחמים והמפקדים ושיבח את תפקודם: "פעלתם באירוע בצורה מקצועית ונחושה, הגעתם לזירת האירוע ועמדתם כחומת מגן מול מחבל שניסה לפגע ולדרוס אתכם. אני מגבה באופן מלא את הקצין ושני לוחמי מג"ב שפעלו בפיגוע ומאחל רפואה שלמה לפצועים".

"קיבלנו דיווח בקשר שזורקים בקבוקי תבערה לעבר ניידת משטרה. היינו בפעילות שגרתית בג'לג'וליה", מתאר מפקח נ', קצין מג"ב מזרוע מרכז של החטיבה לביטחון הפנים, שפיקד על כוחות מג"ב שהוזעקו למקום. "תוך דקות ספורות הגענו לאירוע וישר אמרתי ללוחמים לעלות על ציוד מיגון מלא. בהתחלה שזרקו עלינו אבנים ובקבוקי תעברה הגבנו בירי אמצעים לפיזור הפגנות. לפתע אני והלוחמים שאיתי מזהים מחבל שנכנס לתוך רכב וטס לעברנו בנסיעה לאחור, פתחנו באש לעברו ונטרלנו אותו".

כוחות ימ"מ שהגיעו למקום יחד עם לוחמי מג"ב ושוטרים נוספים ביצעו סריקות נרחבות לאור האירוע ותפסו נשק מסוג קרלו מוטען בתחמושת שכלל הנראה המחבל ניסה לירות באמצעותו לעבר כוחות המשטרה. ברכבו של המחבל נתפסו סכין וגז מדמיע.

זירת הפיגוע
מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל