נציב תלונות הציבור על שופטים בביקורת חריפה על שופטי בג''ץ

השבוע נתן נציב תלונות הציבור על שופטים השופט בדימוס אורי שוהם שתי החלטות כנגד שני תיקים שבהם נעשה עינוי דין. התיק המפורסם הינו חוק דירה שלישית בו בג"ץ פ...

נציב תלונות הציבור על שופטים בביקורת חריפה על שופטי בג''ץ

השבוע נתן נציב תלונות הציבור על שופטים השופט בדימוס אורי שוהם שתי החלטות כנגד שני תיקים שבהם נעשה עינוי דין.

התיק המפורסם הינו חוק דירה שלישית בו בג"ץ פסל את החוק בשנת 2017. בעקבות כך הגיש היועמ"ש לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט בקשה לדיון נוסף. חרף זאת רק החודש ומיד לאחר שהוגשה התלונה בחר השופט חנן מלצר לכתוב החלטה בעניין.

כל גם במקרה נוסף של תיק גירושין סבוך בו דנו שלשת שופטי העליון חנן מלצר מני מזוז ועוזי פוגלמן. סיכומי הצדדים התקיימו בשנת 2015 אולם פסיקת בג"ץ ניתנה בחודש האחרון חמש שנים לאחר הזמן! כזכור תקנון האתיקה של השופטים קובע ששופט יעשה כל שביכולתו למנוע עינוי דין לצדדים.

מנכ"ל בצלמו הגיש תלונה כנגד שני מקרים הללו. בתלונות הוא מציין שחוק דירה שלישית נוגע לכלל אזרחי ישראל ומהווה עינוי דין משמעותי על כולם. בתלונת הגירושין הוא מציין שארגוני מסייע למשפחות שהתגרשו ומקרי גירושים הינם כבר דבר סבוך וכל זמן שהתיק בביהמ"ש פתוח המתח והמריבות ממשיכות להתקיים ולפגוע הן בבני הזוג והן בילדים הרכים .

השופטים שקיבלו את התלונה סרבו כמובן להגיב ודרשו לדחות את התלונה על הסף בשל טענות שארגון בצלמו לא צד להליך או שאין דבר כזה בכלל ארגון בצלמו. הנציב דחה את טענותיהם ודרש לקבל תשובה ברורה והם טענו שהיו עמוסים בדיונים שונים ולכן לא פסקו.

הנציב דחה את דבריהם והעיר להם על כך בדבריו הוא כתב: "מדובר לכל הדעות, בעיכוב ניכר במתן ההחלטה, דבר שעלול לפגוע בתדמית מערכת המשפט ובאמון הציבור בה" ולכן הוא מעיר להם על כך.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מצער ומקומם ששוב שופטי העליון מנסים להתחמק מביקורת. אני מברך את הנציב שבחר לדון בתלונה ולכתוב הערה כנגד המשנה לנשיאה ומקווה ששאר שופטי ישראל יעשו ככל יכולתם למנוע עינוי דין בכל המקרים שהם דנים בהם"

אולם בג
ח''כ אייכלר: "לעשות שיימינג לראשי הערים שלא רוצים חרדים"
"מתחנן בפני נפתלי בנט - תתיר לי את הנדר ותפתח מה היה בפגישה"
צפו: ח''כ ארבל בפיוט על הממשלה
ח''כ מקלב דורש: דיון עם בנט על תקציב המדינה
ממשלה מיותרת: הקואליציה הקימה 5 וועדות נוספות
דרעי: "הממשלה הזאת מחריבה את ההישגים הגדולים שהבאנו לפריפריה"
נתניהו: "הממשלה מעלה מיסים כדי לתת 50 מיליארד ש״ח למנסור עבאס"
"שם על הכוונת את משפחות ברוכות הילדים, הציבור החרדי ועולם התורה"
אייכלר על ימינה: התרחקו מהרבנים שלהם ונלחמים נגד אותה יהדות נאמנה
בנט לליברמן: מוביל בבטחה את התקציב