הותר לפרסום: לוחמי גולני השמידו עמדה בשטח סוריה

מבצע שאושר ע"י הרמטכ"ל ושר הביטחון יצא לדרך בתמוז האחרון • בפשיטה נועזת עברו הלוחמים ליד עמדה מאוישת, ופיצצו עמדה בשטח החיץ • תיעוד מצולם

הותר לפרסום: לוחמי גולני השמידו עמדה בשטח סוריה

בחודש תמוז ה'תש"פ בוצעה לראשונה מזה שנים ארוכות פשיטה בתוך שטח החיץ שבגבול בין ישראל לסוריה על מנת לפוצץ עמדה של הצבא הסורי שנבנתה בניגוד להסכמים, תוך התרסה ברורה נגד צה"ל. כעת, שמונה חודשים לאחר שבוצע המבצע החשאי, הותר לעורך ערוץ חיילים ב-"ישראל היום" חנן גרינווד לפרסם את פרטיה ותיעוד מהאירוע תחת מגבלות ביטחון מידע וצנזורה.

מאז ה'תשל"ד קיים שטח חיץ בין ישראל לסוריה, שבו חל איסור לפעול באופן צבאי, אלא שלפני כשנה החלו כוחות של הצבא הסורי לבנות שרשרת של עמדות במרחק קטן יחסית מהגבול הישראלי, מה שעלול היה לסכן את הלוחמים ואף אזרחים. בצה"ל ראו בחומרה את הנעשה ופנו בצורה עקיפה לסורים באמצעות האו"ם בדרישה לפרק את העמדות לאלתר, אלא שבצד הסורי התעלמו. לכן, ארבעה חודשים לאחר שהן נבנו, ביולי האחרון, הוחלט לצאת לפשיטה יוצאת דופן בהיקפה מעבר לקווי האויב. למרות שניתן היה לפוצץ את העמדה מהאוויר הוחלט לשלוח כוח קרקעי כדי להעביר את המסר בצורה חד משמעית ולא נתונה לפרשנות – אנו יכולים לפעול בסוריה גם בצורה קרקעית ולפגוע באויבנו.

למשימה נבחרו לוחמי גדוד 12 של חטיבת גולני, שפעלו במקום במסגרת הביטחון השוטף. לרוב משימות מעין אלו מוטלות על יחידות מיוחדות, אך הפעם הוחלט כי לוחמי החי"ר יבצעו את המשימה, מתוך הבנה כי במלחמה עתידית עליהם להיות מוכנים למשימה מעין זאת ובהכרה ביכולת המבצעית שלהם. מכיוון שמדובר במבצע נפיץ במיוחד, שכישלון בו היה עלול לגרור את האזור כולו למלחמה, הוא אושר באופן אישי בידי הרמטכ"ל ושר הביטחון, ועבר תחקיר של אלוף פיקוד צפון לפני היציאה לדרך, לאחר חודש וחצי של אימונים והכנות דקדקניות.

בדרך אל העמדהלוחמי יהל''ם מניחים את המוקשים

"זמן קצר מאוד לפני שעת הש' קיבלנו את האישור הסופי לצאת לדרך, ורק אז האמנו שזה באמת קורה", משחזר סגן אלדד יגר, מפקד המחלקה שיצאה לפשיטה. 18 לוחמים, ביניהם הגולנצ'יקים ולוחמי יחידת יהל"ם שמתמחים בחבלה, חצו את הגדר ונעו לעבר היעד שהיה במרחק של 1,200 מטרים מהגבול, כשמאחוריהם כוחות גדולים מוכנים לכל צרה שלא תבוא – ביבשה ובאוויר.

הלוחמים נעו בשקט, עוברים 500 מטר בלבד מעמדה מאויישת של הצבא הסורי, והגיעו בשעות הלילה המאוחרות אל המטרה. "מבחינתנו פעלנו כאילו היעד מאוייש, למרות שעל פי המודיעין בידנו לא היו בה לוחמים, ואת הפעילות ביצענו עם כדור בקנה", אומר יגר. הכוח הגיע ליעד ולוחמי יהל"ם הטמינו את המוקשים. לאחר מכן ניתקו הלוחמים מגע ובמרחק בטוח הפעילו את חומר הנפץ. השמים הוארו בפיצוץ עז והכוח מיהר לחזור לגבול לאחר אישור מגורמי תצפית שהעמדה הושמדה. הכוח כולו שב אל שטח ישראל בשלום.

"מדובר במבצע מאוד ייחודי וראשון מסוגו", מסביר גורם בכיר בפיקוד צפון. "אין ספק שזו קפיצת מדרגה משמעותית בפעילות שעשינו עד אז, אבל היה צורך להבהיר לצד השני שלא נסבול את קיומן של עמדות קדמיות בטווחים שיכולים לפגוע בכוחות שלנו. בסופו של דבר יש חלחול של חיזבאללה לתוך הצבא הסורי, וברגע שיש תשתית שכזו היא גם עלולה לשמש לפעילות חבלנית עויינת. היתה אפשרות להשמיד את העמדה בדרכים אחרות, כפי שבדרך כלל עושים במב"ם, אבל החלטנו להעביר מסר לצד השני, גם אם יש בכך סיכון מסויים. המסר הזה עבר".

"היה לנו חשוב מאוד להעביר מסר שלא נאפשר דבר כזה ומבחינתנו אם יפרו את הריבונות שלנו זה ייהרג ובל יעבור", מסביר סא״ל לירון אפלמן, קצין האג"ם של אוגדת הבשן. לדבריו דווקא מחלקת חי"ר סטנדרטית מסוגלת לעיתים לבצע משימה מסוג זה בצורה יותר טובה, מכיוון שהלוחמים מכירים היטב את השטח, שבו הם פועלים במסגרת הבט"ש, ואינם זקוקים לזמן למידה ממושך כפי שנזקקים לו ביחידות המיוחדות שפועלות באזורים משתנים.

מאז המבצע בתמוז שפרץ את הדרך, נעשו מספר מבצעים נוספים באותה שיטה, ביניהם אחד שנעשה בתשרי האחרון על ידי לוחמי נח"ל שהותר לפרסום. מדובר בעמדות נוספות שנבנו באותו הזמן ולא בעמדות חדשות. "בכל מקום שהיה עמדה פגענו בה והשמדנו אותה. והמסר המרתיע אכן עבד, העמדות הללו לא נבנו מחדש", מוסיף פרלמן. "האויב מסתכל ומנסה למתוח את הקו, ואנחנו צריכים להיות ברורים כל הזמן בפעולות שלנו. ביצענו פשיטה כירורגית מוצלחת והישגנו הישג מבצעי בלי לדרדר את כל האזור למלחמה"

הכוח בדרך ליעדרגע לפני הפיצוץהעמדה הושמדה
מחבל ניסה לבצע פיגוע בחברון וחוסל
110 חימושים מדויקים הוטלו הלילה על ה'מטרו' בעזה
מבצע "שומר החומות" עדכונים מכל הגזרות
נתניהו על עזה: "ממשיכים להכות בתווך התת קרקעי" • צפו
שישה שיגורים זוהו משטח לבנון לשטח ישראל
התקיפות ברצועה: מפקד חטיבה חוסל, בתי בכירים, מנהרות, משגרי רקטות
פיגוע דריסה בירושלים - 7 שוטרים נפצעו, המחבל נורה ונהרגו
עין רואה: כך נתפס מבעיר הפח ביפו • צפו
מפתיע: הרגע בו בנט שולף את הטיל באמצע הראיון • צפו
מדרום וצפון, עכשיו גם ממזרח: חמושים חצו את הגבול מירדן לישראל