לאחר עסקת הטיעון דרעי מבהיר: "אני חוזר לכנסת, אין שום מניעה"

אחרי שיצא נקי מסערת מכתבי האזהרה ששיגרה השבוע ועדת החקירה לאסון מירון •"שקד לא פסולה, לליברמן אין מחילה, גנץ לא יהיה ראש ממשלה" יהודה שלזינגר יהודה שלזינג

לאחר עסקת הטיעון דרעי מבהיר: "אני חוזר לכנסת, אין שום מניעה" יו''ר ש''ס ח''כ אריה דרעי

למרות שהאצבעות כוונו אליו, למרות שבמשך תקופה ארוכה סימנו אותו כאחד האשמים באסון מירון, ימים אחדים לאחר שנשלחו מכתבי אזהרה מוועדת החקירה ודרעי איננו נמנה עם אחד מהנמענים, הוא לא מצליח לשמוח.

בראיון ראשון מאז פרסום מכתבי האזהרה אומר דרעי ל"ישראל היום": "היינו לאחרונה בחופשה משפחתית בצפון, כל פעם שאתה עובר ליד מירון הלב נקרע. חלק מבני משפחות הנספים באסון הם ידידים קרובים אלי בלב ובנפש. משפחת רובין, למשל, האבא היה עוזר שלי במשרד הפנים, הייתי בברית של הילד שלו, בבר מצווה, גדלנו ביחד. את משפחת אלחדד שאיבדה שני בנים, אני מכיר והכאב הוא כאב נוראי. מה שחשוב באמת זה שהוועדה תיתן המלצות שיגרמו לשינוי משמעותי, השקעה של כסף בתשתיות שחלילה וחס לא יקרה אסון כזה".

איך יצאת נקי?

"עזוב. זה באמת לא עניין אישי".

ובכל זאת?

"הייתי שם חמש־שש שעות, שיתפתי פעולה עם הוועדה, עניתי על כל השאלות שלהם. הם הבינו שעשיתי כל מה שאני יכול במסגרת התפקיד שלי ושהמעורבות שלי היתה בעיקר בעניין מגבלות הקורונה. הוועדה קיבלה את העמדה שלי ולא שלחה מכתב".

נתניהו, אוחנה שבתאי והשאר קיבלו מכתבים אישיים, מה זה אומר לעתיד?

"הוועדה תדון ותחליט. יש לה סמכות להסיק מסקנות אישיות. אמרתי לחברי הוועדה שיש כאן הזדמנות היסטורית להציע מסקנות שכולם יקבלו אותן בגלל המעמד של הוועדה. ביקשתי שיעשו דברים יסודיים, שישנו את מה שקרה שם במשך שנים".

• • •

השבוע השיקה ש"ס את קמפיין הבחירות שלה. גם הפעם הקמפיין מדבר על השכבות החלשות, העוני ויוקר המחיה אבל עם תוספת. "הקמפיין הוא לא ספין, לא מצאנו גימיק. זה נושא שמדבר לכל אחד ואחת. כולם מבינים שיש בעיה אמיתית של יוקר מחיה. זה כבר לא עניין רק של השכבות המוחלשות. אחרי השנה האחרונה ועם עליית המחירים הגדולה נמצאים שם גם אנשי מעמד הביניים שמצטרפים לשקופים. אני עושה קניות ביום שישי ואני רואה את ההבדלים - פעם אנשים היו ממלאים עגלה, עכשיו הם בוחנים כל מוצר, מוותרים על דברים. אנחנו נשים את הנושא הזה בראש סדר העדיפויות. אם אין פרנסה בבית אין חינוך, אין שלום בית, אין שום דבר".

זירת האסון במירון

איפה הייתם 12 שנה? אתם הייתם בשלטון.

מדינת ישראל מתביישת בעוני, לא מוכנה להתמודד איתו, כאילו שזו בושה להודות שיש עניים בישראל. אנחנו נקים את רשות העוני. ניקח סמכויות ממשרד הרווחה, החינוך, השיכון ועוד כדי לפתור את בעיית העוני".

למה שלא תבקש פשוט את משרד האוצר?

"אני לא מתעסק בסוגיית התיקים עד אחרי הבחירות. יש לי אחריות. אני לא רוצה להתחייב לדבר שלא אקיים".

זו אפשרות?

"נראה מה יהיה אחרי הבחירות".

אם ליברמן עם שבעה מנדטים קיבל את משרד האוצר למה דרעי עם תשעה חושש לבקש את זה?

"לפני שנתיים נתניהו הציע לי להיות ראש ממשלה כדי למצוא פתרון לפלונטר הפוליטי. זה הזוי. אין מצב בעולם שראש ממשלה יכול להיות עם תשעה או עשרה מנדטים".

הוא יכול להיות שר אוצר.

"אני חושב שמבחינת הכישורים שלי אני יכול להיות. יש לי ניסיון אבל אני לא הולך להגיד מה אני הולך לדרוש".

עד היום לא הצלחתם להשיג 61 מנדטים, מה ישתנה הפעם?

"אנחנו נוגעים שם. בכל הסקרים אנחנו באזור 59־60 מנדטים. בגוש המרכז־שמאל יש כמה מפלגות שנמצאות על גבול החסימה – רע"מ, מרצ, ישראל ביתנו והעבודה. יש סיכוי גבוה שאחת מהן לא תעבור את אחוז החסימה".

גם אצלכם יש סכנה כזאת. אם יהדות התורה לא מתאחדת, אחת המפלגות שמרכיבות אותה תיפול.

"ביהדות התורה ירוצו ביחד. אין אצלנו אף מפלגה בסכנה, לכן הסיכויים טובים מאוד. עם עבודה טובה ונכונה לא נגיע רק ל־61 אלא מעבר לזה. הדבר בידיים שלנו. לא נשב רגל על רגל. צריך לעבוד קשה, להביא את הציבור שלנו לקלפיות. בבחירות האחרונות לצערי גם אנחנו, אבל בעיקר הליכוד, לא הביא את כל המצביעים שלו".

בסופו של דבר הכל יוכרע על שני מנדטים של הימין הרך, שקשה להם להצביע לליכוד או לסמוטריץ'.

"שני המנדטים האלה צריכים לדעת דבר אחד ברור – אין שלוש אופציות, יש רק שתיים: נתניהו או לפיד. אין אופציה של גנץ. אני מכבד אותו אבל הוא לא יהיה ראש הממשלה הבא. זו אשליה שיוצרים גנץ, סער ואלקין".

גפני כבר השמיע קולות של חשבון נפש ורמיזות שהחרדים יכולים ללכת איתם.

"גפני הודיע בצורה המפורשת ביותר שיילך רק עם נתניהו. הוא אמר שיילך או עם נתניהו או לאופוזיציה. מה יותר מזה? מספיק עם הפרשנויות הללו. גם מבחינתי, אין ממשלה אחרת".

מרן שר התורה הגר''ש בעדני, נשיא מועצת חכמי התורה הבא

ואם לא תשיגו 61?

"אם נצטרך לצרף מפלגות אני לא פוסל את גנץ וסער. נעשה מאמץ. אבל אין אפשרות כזאת שאנחנו הולכים עם הצד השני. זאת אפשרות לא קיימת. הליכוד עם 35 מנדטים ביחד עם הציונות הדתית, ש"ס והחרדים ייתנו לגנץ עם תשעה או עשרה מנדטים להיות ראש ממשלה?! זה הגיוני?! לא עברנו את הניסוי הזה כבר?!".

ואם גנץ יגיד - או שאני ראש ממשלה או שאני לא בא?

"אז הוא לא יהיה. הוא אומר את זה לצורך בחירות כדי לשכנע את שני המנדטים להצביע לו. זה או נתניהו או לפיד. נקודה. סוף פסוק".

איילת שקד פסולה?

"ההערכה שלי היא שאיילת שקד לא תעבור את אחוז החסימה. היא סתם תשרוף קולות. אין מי שיצביע לה, אדם ימני כבר ראה שהיא הלכה עם השמאל והערבים. היא עדיין יושבת בממשלה עם רע"מ. מי שבשמאל גם לא יצביע לה. אולי יצביע לגנץ וסער".

היא יכולה להשלים לכם ל־61.

"אני מעריך שהיא לא תעבור. יפה תעשה אם תפרוש, אבל זו החלטה שלה. אם היא תעבור היא לא פסולה בעיניי, אני לא פוסל אף אחד".

אף אחד?

"רק את ליברמן. ליברמן לא יכול להיות שותף איתנו. גם אם יחזור בתשובה מוחלטת - שיעשה תשובה בנוקדים איפה שהוא גר. שיישב כמה שנים ורק אחר כך שיבוא אלינו".

אין לו סליחה ומחילה?

"בימים האחרונים בלי בושה וכלימה הוא עושה קמפיין לאשר רישיונות למפעלים חדשים של חזיר בכל הארץ. הכל ציני. הוא לא יכול להיות שותף איתנו. גם אם ישתנה ויגיד שהוא מוכן לקבל את כל התנאים שלנו. שיעשה תשובה במקום אחר. שיישב כמה שנים בחוץ ויחזור".

אתה חוזר לכנסת?

"כן".

יש טענה שלא תוכל להיות שר אחרי עסקת הטיעון שחתמת.

"לפי כל ההתייעצויות המשפטיות שאני מכיר אין שום מניעה שאהיה שר. עסקת הטיעון שעשינו בבית משפט זה בעבירות מיסוי שהשופט קבע שלא היו בהן טובות הנאה. אין בית משפט בעולם שיכול לייחס לעבירות האלה קלון ולכן אין לי שום מניעה להיות שר".

• • •

"הוא היה מעורב בכל. לפעמים אפילו יותר מהרב עובדיה. היה הבדל מבחינת אופי ההנהגה. חכם שלום היה ראש ישיבה, הוא לא זז מכותלי הישיבה. לא אהב מפגשים עם שרים או עם ראשי ממשלות".

מה יהיה עכשיו? מי ינהיג את ש"ס?

"יש מועצת חכמי התורה, יש את זקן חברי המועצה, הרב בעדני".

אז הוא נשיא המועצה החדש?

"דיברתי איתו בשבעה, הוא אמר שהוא לא רוצה להתעסק בזה עכשיו. אמר שיקרא לי כשצריך להחליט. אני מכבד את רצונו".

יש דיבורים שהרב יצחק יוסף, הרב הראשי הספרדי, יהיה המנהיג הרוחני הבא?

"לא שמעתי דיבורים שכאלה, הוא רב ראשי מכהן. הוא לא עוסק בפוליטיקה".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח