נעדרים במגזר החרדי: לא לוותר על אף יהודי • טור כואב

"מדי שנה נעלמים בארץ ישראל כ-4000 בני אדם. רובם מאותרים לאחר זמן קצר יחסית, אולם כ-200 מתוכם נחשבים נעדרים בסיכון גבוה, שקיים חשש לחייהם. כרבע מכלל הנעד...

נעדרים במגזר החרדי: לא לוותר על אף יהודי • טור כואב אילוסטרציה

"מדי שנה נעלמים בארץ ישראל כ-4000 בני אדם. רובם מאותרים לאחר זמן קצר יחסית, אולם כ-200 מתוכם נחשבים נעדרים בסיכון גבוה, שקיים חשש לחייהם. כרבע מכלל הנעדרים הללו לא מאותר לעולם, וכך מתווספים מדי שנה כ-50 בני אדם לרשימה העצובה של אלפי הנעדרים בישראל שלא נמצאו עד היום הזה". (מידע מהאתר של יכ"ל).

אז האמת שאני לא מגייס מתנדבים ליחידת הכלבנים, ובאופן אישי אין לי שייכות לתחום, בפרט לא לתחום המקצועי; אילוף כלבים, חיפוש ואיתור ביבשה באויר ובים, על ידי שלל כלים טכנולוגים.

הנעדרים בדרך כלל הם אנשים בכל הגילאים עם רקע פסיכולוגי, פסיכיאטרי, סוציאלי, ויש סיפורים של נעדרים שקשורים לרקע אנטישמי, וכמובן פשיעתי – חטיפה על ידי כנופיות פשע וכיו"ב.

האמת שיש לי קשר ארוך של למעלה מעשור, בכל פעם שאני רואה מודעה ברחוב, בטלפון או בכל אופן כזה או אחר, קול פנימי אומר לי: "למה זה חייב לקרות כל כך הרבה". מדוע יש הרגשה שהולכים למירון לפקוד את ציונו הקדוש של רשב"י, יש באזור יותר מודעות של נעדרים ממודעות על שלום זכר...

כאשר אני מדפדף בתמונות הנעדרים במשך השנים, אני שם לב שהרבה מתוכם הם מהציבור שלנו – הציבור החרדי. אני לא מגלה לכם שכיהודים אנחנו מצווים בערבות הדדית, "כל ישראל ערבים זה בזה" (שבועות לט.); נכון שחז"ל אמרו זאת לגבי חיוב לדאוג ולמחות שהשני לא יחטא, ואם רואה את השני עושה עבירה, צריך להשתדל למנוע בעדו לעשותו. וכן מצינו (ראש השנה כט.) את ענין הערבות לגבי דיני ברכות שאף על פי שיצא מוציא, ופירש"י שהוא מטעם "ערבות" ש"כל ישראל ערבים זה לזה".

אולם ערבות הדדית – מתחילה מזה שאנחנו דואגים ושמים לב, שהחבר שלידנו מרגיש טוב, ולא 'נעדר גלוי' או 'נעדר נסתר'. במקום שיבקשנו מאתנו הורים כואבים, מתוחים, שאין להם יום ולא לילה - להפיץ את השם שלו ל10 אנשים שאולי ראו אותו בחודש האחרון, פשוט אולי נמנע את המקרה הבא.

אם כל אחד ייצא מה'ריכוז העצמי' [לפעמים בכמות גבוהה], ויפסיק להיות אכפת לו רק הד' אמות שלו... ויהיה לו בראש עוד נשמה יהודית כאובה, עזובה, זנוחה, שאולי לא מבינים, מכילים את הטוב המיוחד שלה, [שפעמים מתבטא בשובבות והיפראקטיביות], יכול לגרום שלא יהיה את הנעדר הבא... צריך לזכור שכל נשמה בגוף יש לה מקום בעולמו של הבורא - הגדול והנורא, גם אם לנו - זה לא מסתדר.

חוסר תשומת לב, חוסר אהבה, תמיכה, יחס, היא זו שמביאה את רוב הכאב בזה העולם. זה לא נדרש רק מההורים, מהאחים ומהמשפחה, זה נדרש משכן, חבר בישיבה, בבנין, בשכונה – אולי נמנע את המקרה הבא.

פנייה אישית להורים שלא מרוצים מהבן שלהם (בלשון המעטה): אני לא מתערב בבחירה שלכם, אבל תראו מה לעשות, שיהיה לבן שלכם מישהו שכן מסתדר אתו, שכן מבין אותו, מכיל אותו ותמנעו מעוגמת נפש כזו או אחרת.

הרב אורי זוהר זצ"ל: מחיי משחק לחיי תכלית ותוכן
החשיבות המרכזית שבדברי פינדרוס אודות בית המשפט העליון • טור דעה
כל אברך – נשק על ירך! מאמר מיוחד בעקבות הפיגועים בערים החרדיות
בבין הזמנים "כולנו נפגשים" בבית המדרש
מעון רה"מ הוא לא בית במשחק מונופול
עד דלא ידע: שמחה שאינה תלויה בדבר
מה עומד מאחורי מה שקורה בשמעון הצדיק
"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"
הגר"ב שרייבר: תרבות יוון בדרך הלימוד
חג האורים • האור שמסתתר מאחורי היוונים והמתייוונים של 2022