"התעללות פדגוגית": הרשות הפלשתינית הקצינה את תכני ההסתה נגד ישראל

הנער ת'אר חליל מוסלת-אל-יזורי נהרג מאש כוחות צה"ל לאחר שהותיר אחריו צוואה: "נתאחד למען מות הקדושים" • מכון המחקר IMPACT-se פרסם: ממצאים מעודדים במדינות ...

"התעללות פדגוגית": הרשות הפלשתינית הקצינה את תכני ההסתה נגד ישראל אילוסטרציה

הנער ת'אר חליל מוסלת-אל-יזורי נהרג מאש כוחות צה"ל לאחר שהותיר אחריו צוואה: "נתאחד למען מות הקדושים" • מכון המחקר IMPACT-se פרסם: ממצאים מעודדים במדינות האזור, ברמאללה תכני עידוד לג'יהאד ולמוות. כך פורסם ב'ישראל היום'.

בשבוע שעבר נהרג נער פלשתיני בשם ת'אר חליל מוסלת-אל-יזורי בהתכתשות עם חיילי צה"ל ליד רמאללה. התקרית לא זכתה לתשומת לב תקשורתית רבה מכיוון שהתרחשה באותו יום שבו נהרגה בג'נין עיתונאית אל-ג'זירה, שירין אבו אקלה. לאחר מותו של אל-יזורי פורסמה בתקשורת הפלשתינית צוואתו, שבה הוא מביע את כמיהתו להפוך לשהיד וכותב בין היתר: "הו מוראביט (מגן ארצות האסלאם שמכין את עצמו לג'יהאד), היד שלי בידך, הבה נתאחד למען מות קדושים".

השאלה המתבקשת - עוד לפני שצוללים לתכניו המטרידים של המסמך - היא מדוע בכלל תלמיד תיכון כותב צוואה? עיון בחומרי ההסתה שאליהם נחשף אל-יזורי בבית הספר הפלשתיני שבו למד, ואשר מתכתבים היטב עם הצוואה המצמררת, עשוי לספק לפחות חלק מהתשובה.

אל-יזורי למד בבית הספר התיכון לבנים האשימיה בנפת רמאללה. ספרי הלימוד בבית הספר, שמהם למד בחודשים האחרונים לחייו, נכתבו השנה. הם מכילים הסתה קשה לאלימות, לצד שנאה ואנטישמיות נגד יהודים. בין היתר לומדים הנערים שג'יהאד "לשחרור פלשתין" הוא "חובה פרטית לכל מוסלמי", ושעליהם להיות "חתיכה של זכוכית בגרונה של ישראל". חוקי הפיזיקה של ניוטון נלמדים באמצעות דוגמה המתארת ילדה צעירה עם אבן ורוגטקה, כשהתלמידים נשאלים מהי מהירות התאוצה של האבן "אם הילדה תכפיל את מהירות הרוגטקה אבל הרדיוס יישאר קבוע".

יהודים מתוארים בספרים כחמדנים ונצלנים, המיומנים בניצול מרושע של התקשורת והפוליטיקה לטובתם. ירושלים "תירק את חלאת הזרים" ממנה, נכתב באחד הספרים, ובמקום אחר נטען שחיילים ישראלים "מצחקקים" בזמן שהם הורגים פלשתינים. באופן פרדוקסלי, חומרים אלה דוחפים במקרים רבים את התלמידים לפתח הזדהות דווקא עם חמאס - יריבה הגדול של הרשות - וכך אכן היה גם במקרה של אל-יזורי, שהביע בצוואתו תמיכה בארגון הטרור ועיטר אותה באיורים של רקטות.

מכון המחקר IMPACT-se, החוקר ומנתח את תכני ספרי הלימוד במדינות האזור, ביניהן סעודיה, איחוד האמירויות, קטאר והרשות הפלשתינית, פרסם לאחרונה ממצאים מעודדים המצביעים על שינוי היחס לישראל וירידה משמעותית בחומרי ההסתה ובחומרים בעלי אופי אנטישמי. עם זאת, הרשות הפלשתינית חורגת לרעה ממגמה זו. המכון מצא שבספרי הלימוד שלה, שנכתבים ברמאללה על ידי פקידים שמשכורתם ממומנת מכספי סיוע של משלמי מיסים אירופים, התרחשה בשנים האחרונות הקצנה משמעותית.

מחקרי המכון גילו שבכל הכיתות ובכל הנושאים הנלמדים במערכת החינוך הפלשתינית, החומרים החדשים, שנכתבו לאחרונה ויועדו לשנת הלימודים הנוכחית, מכילים תוכן קיצוני יותר מספרי לימוד קודמים. ישנו מספר רב יותר של שיעורים הכוללים תיאורי אלימות, לימוד אנטישמיות, האדרה ומתן לגיטימציה לטרור, עידוד לג'יהאד ולמוות, דחיית רעיון השלום, קידום עלילות דם נגד ישראל, מחיקתה של מדינת ישראל ממפות, ומחיקת כל התכנים שהיו קיימים בעבר ועסקו בניסיונות ההגעה לשלום עם ישראל ובמו"מ עימה.

לאחר מותו של אל-יאזורי פרסם חמאס הודעת אבל שבו כינה את הנער "שהיד הירואי", והפיץ כרזה עם תמונתו ועם לוגו הארגון, שבה נאמר כי היה חבר בו. למרות ההצהרה של חמאס פרסם גם משרד החינוך של הרשות הפלשתינית הודעה המתארת את אל-יאזורי כשהיד, תוך הדגשה כי הוא נורה בסמוך לבית ספרו. בכיר הפתח ג'יבריל רג'וב טען כי אל יאזורי "הוצא להורג בדם קר".

"בתחרות הזו בין חמאס לרשות הפלשתינית, לקחת כמה שיותר קרדיט על פעולות מחבלים, נראה שהפעם יש לנו תיקו", אמר מרכוס שף, מנכ"ל מכון IMPACT-se. "הרשות הפלשתינית לימדה את הנער הזה לפעול באלימות אבל הוא הביע אמונים לחמאס. אין מעציב יותר מהדרך שבה תלמידים פלשתינים עוברים התעללות פדגוגית ואינדוקטרינציה בגילאים כה צעירים".

אריק אגסי, סמנכ"ל IMPACT-se, הוסיף: "כמכון מחקר הפועל כבר חצי יובל מול מדינות במזרח התיכון, לרבות בישראל, למען הכנסת ערכים של קבלת האחר, שלום וסובלנות בספרי לימוד, זה כואב לראות את הרשות הפלשתינית מתדלקת את צעיריה בחומרי שנאה מסוג זה, והתוצאות לכך ברורות. מדינות אחרות שחקרנו באזור, כמו קטאר, סעודיה ואיחוד האמירויות, הבינו את הכוח שיש לספרי לימוד כחסם לרדיקליזציה, וצועדות בכיוון הפוך לגמרי של הוצאת תכני שנאה נגד ישראל, הציונות והיהודים".

מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל