בחמאס נלחמים ברוכלים; "מכים אותם ללא רחמים"

בארגון הטרור הכריזו מלחמה על בעלי הבסטות בעזה• אנשי חמאס פתחו במבצע לסילוקם באמצעות אלימות ברוטאלית • "חמאס מנצל את כוחו ומפעיל נגד תושביו אמצעי דיכוי"

בחמאס נלחמים ברוכלים; "מכים אותם ללא רחמים" מחבל חמאס, אילוסטרציה

טרור לא רק נגד ישראל: בחמאס הכריזו מלחמה על בעלי הבסטות והרוכלים ברצועה. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

דווקא בעיצומו של חודש רמדאן, תקופה חשובה מבחינה כלכלית לפרנסת הרוכלים, בחרו בחמאס להפוך את בעלי הבסטות בחאן יונס יעד למתקפה. זו אמנם לא הפעם הראשונה שחמאס נאלץ להתמודד עם "תופעת הרוכלים", אך מחזות כאלה לא נראו זמן רב בשווקים ברצועת עזה.

אנשי משטרה של חמאס נפרסו בשוק במרכז חאן יונס ופתחו במבצע לסילוק הרוכלים, ולא מדובר במסירת דו"חות או במתן הודעה על בקשה לפינוי. זו היתה התנפלות ברוטאלית של עשרות שוטרים חמושים באלות על רוכלים, שכל חטאם היה העמדת הבסטות שלהם במקומות שנטען כי לא הוסכם עליהם מראש.

שוטרי חמאס נראו כשהם רודפים אחר הרוכלים ושוברים להם את העצמות, בלי רחמים. השוטרים היכו אותם באלימות ופצעו כמה מהם. העימותים תועדו והועלו לרשתות, ודווח כי גם בוצעו מעצרים.

חלק מהרוכלים הם אקדמאים מובטלים ובוגרי אוניברסיטאות, שלא מצאו עבודה בתחומם ופנו לשוק הרוכלות כדי להתפרנס. לא די במצב הכלכלי הקשה ברצועה, בעלי הבסטות ברצועה נאלצים כעת לספוג גם התנכלויות פיזיות.

כמה ארגונים לזכויות אדם גינו את השימוש המופרז בכוח של משטרת חמאס. עלתה ביקורת על ההתנהגות האלימה של השוטרים ועל הפגיעה במקור הפרנסה של הרוכלים, בימים הקריטיים שלפני "עיד אל־פיטר", החג החותם את חודש רמדאן.

מבקרי חמאס טענו כי הארגון "חזק על חלשים": בשעה שהוא מפנה איומים לישראל ועוצר את משגרי הרקטות ברצועה, חמאס מנצל את כוחו ומפעיל נגד תושביו אמצעי דיכוי. "אם הנהגת חמאס חושבת שבמעטה של דגל ההתנגדות, היא יכולה להגן על שלטונה מפני כעס הרחוב, היא טועה", ציין חסן עספור, לשעבר שר ברשות וחבר המשלחת הפלשתינית לשיחות עם ישראל, במאמר ביקורת שכתב על חמאס.

יש מי שסבור עד היום שמה שהצית את "האביב הערבי" הוא ההתנכלות לבעל דוכן הירקות בתוניסיה, מוחמד בועזיזי, שלאחר מכן הצית עצמו והתאבד. גם בעזה חלק מבעלי הדוכנים הם צעירים. המשך התנכלויות לרוכלים עלול להגביר את הביקורת בתוך עזה נגד חמאס.

אמש: פיגוע ירי בקבר יוסף
אמש: פלסטיני גנב רכב ופצע 4 שוטרים
הלילה: נעצרו 13 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון
ירושלים: מחבל ניסה לדקור שוטר ונמלט להר הבית
תחת מתקפת אש כבדה: נעצרו 17 מבוקשים
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"