שרת התפוצות: "דור העתיד נמצא בסכנת הכחדה"

שרת התפוצות ינקלביץ בועידת מקור ראשון על יהדות התפוצות: "דור העתיד נמצא בסכנת הכחדה. הראייה שלנו היא אסטרטגית. המשרד כתובת לקהילות"

שרת התפוצות: "דור העתיד נמצא בסכנת הכחדה" אנטישמיות באנגליה במהלך יום הכיפורים

שרת התפוצות עומר ינקלביץ השתתפה בועידת עם עולם, ועידת התפוצות הבינלאומית השניה של מקור ראשון שמתקיימת במרכז מורשת בגין בירושלים. השרה ינקלביץ התייחסה בראיון נרחב לכתב התפוצות של העיתון צביקה קליין לכל נושאי העשייה שלה במשרד- ככל הנראה ימים לפני תום כהונתה.

בתחילת דבריה חיזקה השרה ינקלביץ, חברת הקבינט המדיני בטחוני, את תושבי הדרום ואמרה כי "אי אפשר לייצר משוואה בין החמאס לביון מדינת ישראל זה חמור מאוד."

השרה אמרה כי תושבי התפוצות יודעים בעת צרה להתאגד ולעמוד לצידנו בתמיכה שלהם בישראל, אך הביעה ביקורת על ההתייחסות לסיוע שלנו להם לעיתים- "כשזה הפוך בתקופת הקורונה כשאנחנו נלחמנו וצריכים לתת תמיכה לקהילות היהודיות בתפוצות- הפידבקים היו קשים."

השרה הוסיפה כי כעת הפרידגמה השתנתה- אותה היא כינתה- "אסטרגיית ההדדיות- ההבנה שאנחנו צריכים לייצר שיתופי פעולה. אנחנו מספיק יציבים וחזקים כדי לעמוד לצידם של הקהילות היהיודות בתפוצות." לדבריה- "הקורונה הביאה הרס עצום על הקהילות. המצב היה לא פשוט ומורכב."

השרה אמרה כי הקשר עם התפוצות נותן חוזק לישראל במגוון תחומים ומכניס לתמ"ג הישראלי סכומי כסף עצומים מדי שנה.

השרה הדגישה את החשיבות בפעילות מול התפוצות כשנושא העלייה נמצא במימדים קטנים ביחס למספר היהודים החיים בתפוצות שמחייבים אותנו. "עם כל הכבוד לעליה לארץ שהיא חשבוה ביותר- היא ערוך עצום. עולים מדי שנה כ24000- ויורדים כ-16,000. מדברים על 8 וחצי מיליון שבוחרים לחיות בתפוצות והם אחינו. במשך שנים הם תמכו בנו. זה בדיוק הרגע לנשום עמוק, זו המחויבות שלנו שלנו." השרה הדגישה את נושא השותפות והמאצ'ינג ואמרה כי על כל שקל שהמשרד שם יש עוד 2 או 3 מהתפוצות.

השרה סיפרה על מנהלת החינוך העולמי שמובילה על מנת לייצר, בין היתר, תכני לימוד ליהודי התפוצות. כשמדברים על חינוך זה לא סתם כי בא לנו, זה מה שמעצב את דור העתיד. בכל התקופה יש אמירה רוחבית מכל חלקי העם היהודי מכולם, מכל זווית- דור העתיד נמצא בסכנה- בסכנת הכחדה. יש מלחמה תודעתית נוראית. במהלך החיים של היהודי לנגוע בו ולחבר אותו לזהות היהודית במבט צופה פני עתיד. בסוף לחבר למשהו שקשור לעבר וצופה פני עתיד כדי שנישאר עם. החינוך הוא סופר חשוב." השרה אמרה כי המטרה בעתיד חיבר קהילות ובתי ספר לפעילות פנים אל פנים.

השרה ינקלביץ התייחס גם למנהלת ישראל שמטרתה לחבר את הציבור בישרל ליהודי התפוצות- "ראיתי שהאוכלוסיה בישראל לא מבינה על מה אנחנו מדברים, רבים לא מבינים את מכפלת הכח העצומה בין עם ישראל ליהודים בתפוצות"

על רקע הכוונה לביטול המשרד השרה התייחסה לחשיבות המשרד ולא להעברכתו למשרד החוץ והדגישה כדוגמא את הסיוע הרחב שנתן המשרד לאחר האסון במירון למשפחות עד רמת ההתארגנות ללוויה וזיהוי הגופות.

השרה אמרה כי לקחה פסק זמן ומאמינה שתמשיך לפעול במישור הציבורי, ולא פסלה חזרה בעתיד לפוליטיקה.

עבד עליהם: התוכי מסיח את הדעת וגונב את הלחם • צפו
רודן צפון קוריאה הודה: "אנחנו על סף רעב"
צפו: כשהקוף יושב על הראש של הצבי
ביידן לאחר הפגישה עם פוטין: "הסכמנו לעבוד ביחד"
פסגה בצל המתיחות בין ארה"ב לרוסיה: ביידן ופוטין נועדים בז'נבה
אלפים מול 770 ביום ההילולא: חגיגת 'סיום הרמב"ם' העולמית
הדילמה של ביידן: לסמן את פוטין כאויב - או כשותף
האם יש מישהו בבית? תנין מנסה להיכנס לבית • צפו
פרידה מהשגריר דיוויד פרידמן עם ספר התורה המפורסם
גלריה: ביקורו של האדמו"ר מויזניץ בארה"ב