לפיד קבע מזוזה באמירויות: "הערבים כמונו"

בדבריו התבטא לפיד כי כוונתו לשלום ואמר כי: "ביכלתנו לחבר שכל לשכל, הערבים הם כמונו. הם מהאיזור שלנו, עם המנטליות שלנו, אני יכול לחתום על האמירה הזו!"

לפיד קבע מזוזה באמירויות: "הערבים כמונו"

בנאום שנשא שר החוץ יאיר לפיד בדובאי בטקס פתיחת הקונסוליה, בחר לנקוב במילים רגישות ביותר לעם היהודי, יצויין כי זאת לאחר שאתמול ערך לפיד טקס קביעת מזוזה בשגרירות באבו דאבי.

לפני הנאום הסירו את הלוט מקיר הקונסוליה, וקבעו מזוזה ביחד- שר החוץ יאיר לפיד והשר לענייני סחר חוץ - ת'אני בן אחמד אל זייודי. אליהם הצטרפו מנכ״ל משרד החוץ, אלון אושפיז והקונסול הכללי של ישראל בדובאי, אילן שטולמן.

בנאומו הסביר לפיד כי הערבים והיהודים הינם אותו הדבר וכי יש לגרום לשלום וקירוב לבבות בין הנוער הערבי והיהודי: "אתמול פתחנו את השגרירות באבו דאבי, היום אנחנו פותחים את הקונסוליה בדובאי. אנחנו מתחילים להתרגל לעשות היסטוריה. הקונסוליה הזו אינה מקום סמלי. היא מקום של חיים. של תיירות, של עסקים, של דו שיח בין שני עמים מוכשרים שיכולים ורוצים לתרום אחד לשני. השלום שאותו אנחנו מנציחים היום, אינו בין ממשלות ומנהיגים, אלא בין בני אדם ועמים. הוא לא השלום שלי ושל עמיתי העומדים פה, אלא של הילדים שלנו. וזוהי גם הדרך שלנו להסתכל על הדברים. וזו הסיבה שאנחנו עומדים כאן היום. מפני שאנחנו לא מקבלים את המציאות, אנחנו יוצרים אותה".

לפיד בטקס הקונסוליה באמירויותלפיד בטקס הקונסוליה באמירויות

בדבריו התייחס לפיד לשלום שפעל ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו: "שני העמים שלנו יצרו את הלא יאומן. פה בדובאי, צמחה מתוך מדבר צחיח אומה מתוחכמת, משכילה, עם יכולות כלכליות וטכנולוגיות יוצאת דופן". ציין לפיד, והוסיף "אצלנו בישראל אנשים שחזרו לארצם אחרי אלפי שנים יצרו את אומת הסטרט אפ, הביאו לעולם את הטפטפות ועגבניות השרי, את "ווייז" ואת הדיסק און קי, את תוכנת התרגום הראשונה ואת גלולת הרנטגן הנבלעת".

לדברי לפיד: "כל ההמצאות האלה נובעות מיכולת אחת: היכולת לשתף פעולה. למצוא שותפים טובים ולעבוד איתם ביחד. לחבר שכל לשכל, אמביציה לאמביציה", בדבריו סיפר לפיד "בני הבכור למד לתואר השני שלו בצרפת. היו איתו לא מעט סטודנטים מפה, מהאמירויות, שאלתי אותו לפני שבאתי איך הוא הסתדר איתם. הוא אמר, "יותר טוב מכולם".

שאלתי אותו: "למה יותר טוב מכולם?" והוא אמר, "כי הם כמונו. הם מהאיזור שלנו, עם המנטליות שלנו, עם אנרגיות כמו שלנו. "אחרי יומיים פה אני יכול לחתום על האמירה הזו".

"ראינו היום את התקדמות פרוייקט האקספו עם השרה הממונה עליו, זו דוגמא מופלאה לדרך שבה רעיונות הופכים למציאות, יוזמות הופכות לשינוי אמיתי בשטח" הוסיף.

"מה שאנחנו פותחים היום אינה רק קונסוליה, אלא גם את המרכז לשיתוף פעולה. את המקום שמסמל את היכולת שלנו לחשוב יחד, להתפתח יחד, לשנות את העולם יחד". סיכם לפיד את נאומו.

יש לציין כי בטקס השתתפו גם נציגי הקהילה היהודית בדובאי.

לפיד בטקס הקונסוליה באמירויות
בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון