ראש הממשלה גינה את ההפגנות בקפיטול • צפו

"ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף" דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו

ראש הממשלה גינה את ההפגנות בקפיטול • צפו

בכעסם כי רב על זיוף הבחירות הנרחב כנגד טראמפ - מפגינים רבים הגיעו לגבעת הקפיטול. בתוך כך נודע הבוקר כי במהלך ההפגנה נהרגו ארבעה נפשות. כשבינם אישה שנורתה על ידי המשטרה ולא שרדה את הפצעים. כ-52 מפגינים נעצרו על ידי המשטרה.

בתוך כך ברחבי העולם נשמעו גינויים רבים על התפרצותם של המפגינים למקום, בין היתר מטראמפ עצמו שניסה להרגיע את הרוחות.

באיחור אופייני ולאחר שבשמאל הספיקו לתקוף אותו, ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא כעת בהצהרה לתקשורת עם מזכיר האוצר האמריקני מנוצ'ין.

בדבריו אמר כי "במשך דורות, הדמוקרטיה האמריקנית היוותה מקור השראה לעולם ולישראל. הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי".

רה"מ גינה את המפגינים "התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים" והוסיף כי "ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף. אין לי ספק שהדמוקרטיה האמריקנית תיגבר - כפי שקרה תמיד".

כזכור וכפי שעלה מעל 'בימה' זו מוקדם יותר הבוקר בשמאל תקפו את ראש הממשלה על שתיקתו כשח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) החרה ואמר כי השתיקה של נתניהו מבישה. "הוא חושב שהוא מעל החוק".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) גינתה את המפגינים האמריקאים ואמרה כי "התמונות המזעזעות שראינו אמש בארה"ב מוכיחות לנו שוב שאין חסינות מפני הסכנות של עריצות, של הסתה ושל פילוג. אין חסינות מפני מנהיגים שמתבלבלים ונאחזים בכסא בכל מחיר. אנחנו נמשיך להאבק על הדמוקרטיה שלנו ולא ניתן לאף אחד להרוס אותה. לא במדינה ולא במפלגה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) קראה למחאה בארה"ב "נסיון הפיכה" וטענה כי זה מונע מתחושה שטראמפ נטע בפורעים כאילו נצחונו הוא חוק טבע או ציווי אלוהי, ששום הצבעה דמוקרטית לא יכולה לשנות. "גם כאן בישראל חלק גדול מדי מהימין חושב שהדמוקרטיה עובדת רק בכיוון אחד. לכן אני רוצה להאמין שלא, אבל אי אפשר להיות בטוחים שזה לא יקרה גם כאן".

לטענה גם כאן ההנהגה הישראלית "מפלרטטת" עם אלימות ופריעת חוק, "כשזה יוצא משליטה, בדיוק כמו שם, היא עוברת לטיעון ״קיצונים משני הצדדים״. ביבי ששותק בינתיים לא יכול להסתפק בגינוי או באמירה דו משמעית. אלה תומכיו שהוא מטפח, ואם לא יתעורר גם הוא יהיה טראמפ".

ח"כ עידן רול (יש עתיד) דיבר על כך ש"התמונות מוושינגטון צריכות להטריד את כולנו". לטענתו "שנים של פייק ניוז והסתה הבשילו לאלימות המעמידה למבחן גם דמוקרטיה ותיקה כמו ארהב. אף מנהיג לא מעל החוק ולא מעל המדינה".

יו"ר המפלגה הירוקה חכ"ל סתיו שפיר החוותה לעבר ראש הממשלה הישראלי וטענה "בזמן שאתם מתחלחלים מהתמונות בארה"ב, זכרו שבבלפור יושב כעת אדם שמתפלל שמעריציו ישאבו מהן השראה".

עוד אמרה כי "דמוקרטיה מבוססת על הרעיון שכל הצדדים מסכימים לכללי המשחק. כשצד אחד מפר אותם ברגע שהפסיד - משלהב את מצביעיו בשקרים וקונספירציות, ממציא אויבים מבפנים - מקבלים תמונות קשות כמו בארהב כעת. הכתובת על הקיר. קריאת השכמה למי שעדיין משתפים פעולה עם הנאשם חסר המעצורים שמסתובב לנו כאן בבית".

יו"ר מפלגת תנופה, עפר שלח טען כי אסור לקחת את הדמוקרטיה כמובנת מאליה. "אפילו במדינה החזקה מכולן, שיש בה דמוקרטיה כמעט 250 שנה, אדם אחד יכול לזעזע אותה".

והקיש את המצב לישראל "לכן כל כך חיוני שנגן עליה גם כאן, בקלפי ובכל מקום אחר".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד - תל"ם) אמרה כי "גם בדמוקרטיה החזקה ביותר הסתה מתמשכת הופכת בסוף לאלימות".

לטענהתה זה יכול לקרות גם בישראל ולכן "התמונות מוושינגטון צריכות להפחיד כל ישראלי, מנהיגים אמורים להתחלף. מה שחשוב זה שישאירו אחריהם מדינה".

ח"כ אורנה ברביראי (יש עתיד) 'עקצה' את ראש הממשלה וכתבה "נתניהו תרים טלפון לחבר הכי טוב שלך ותגיד לו שבישראל לא יכול לקרות ארוע כזה ומוטב לו שילך". והוסיפה כי "בשביל זה יש חברים".

מי שהיה שר התקשורת עד לאחרונה - יועז הנדל (דרך ארץ) נשאר אופטימי אך טען שחשוב ללמוד את הלקח "הדמוקרטיה האמריקאית חזקה, היא תשרוד את האירועים אבל הלקח חשוב".

יועז הוסיף כי "שבטיות ופילוג מסוכנים לקיומה של אומה. כל אומה". והשליך את האחריות על המושלים "האחריות תמיד על ההנהגה, לא על העם".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) לעומת זה ציינה כי "ישראל לא דומה לארה"ב ונתניהו לא דומה לטראמפ אבל הסכנות הניצבות בפני כל חברה דמוקרטית דומות מאד". והאשימה "תאוריות קונספרציה,דה- לגיטימציה מתמשכת של מוסדות השלטון,סלחנות כלפי קצוות אלימים, העמדת אדם ספציפי לפני כלל החברה. דמוקרטיה היא דבר שביר.תהום מלחמת האזרחים ממתינה תמיד. זו המשמרת שלנו".

נתניהו מגנה את ההפגנות בקפיטול

null

"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים