הצעת חוק: להחליש את הרבנות בבחירת הרב הראשי

יוזמה לשינוי בהליך הבחירה: פחות נציגים לרבנות, יותר נשים • היוזם: ח''כ מיש עתיד

הצעת חוק: להחליש את הרבנות בבחירת הרב הראשי הרבנים הראשיים לישראל

בעוד כשנה וחצי תסתיים כהונתם של שני הרבנים הראשיים לישראל, הגר''ד לאו והגר''י יוסף שליט''א - וכבר כעת מבצעים בקואליציה צעדים ראשונים במטרה לשנות באופן דרמטי את הרכב האסיפה הבוחרת.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הצעת חוק של ח"כ משה טור־פז (יש עתיד), מבקשת לצמצם את כוחה של הרבנות הראשית בגוף הבוחר את הרב הראשי, ומנגד, לחזק גורמים ליברליים בהרבה.

על פי החוק כיום מונה האסיפה הבוחרת 150 חברים, ובהם 80 רבנים - שמתוכם נבחרים עשרה על ידי הרבנים הראשיים. אלא שלפי הצעת החוק של ח"כ טור־פז, מספרם של חברי האסיפה יצומצם ל־120, והנציגות לרבנות הראשית תוגבל ל־50 רבנים בלבד. עשרה מתוכם ייבחרו על ידי שר הדתות, מתן כהנא, לצד שישה רבני קיבוצים אשר נחשבים 'ליברליים' יותר, וייבחרו אף הם בידי השר. בהצעה מוסיף ח"כ טור־פז להצר את צעדי הרבנות הראשית, באמצעות הסרת 18 ראשי מועצות דתיות מהאסיפה הבוחרת

הצעת החוק מחזקת את הכנסת באסיפה הבוחרת, עם שמונה נציגים מקרב חברי הכנסת (לעומת חמישה בחוק הקיים). נוסף על כך, בניגוד למצב היום, שבו חברים באסיפה הבוחרת שני שרים בלבד, בחוק המוצע נכללים ארבעה שרים - שר הדתות, שר התפוצות, שר העלייה והקליטה ושרה נוספת שתבחר הממשלה.

לצידם יהיו באסיפה, בין השאר, גם יו"ר אגודת הסטודנטים וסגנו, יו"ר ההסתדרות, עשרה אנשי ציבור מתחומי 'הרוח', החינוך והתרבות, שלוש נציגות של ארגוני נשים העוסקים בתחומים שבהם פועלת הרבנות הראשית ושלושה נציגי ועד ראשי האוניברסיטאות - כלומר, בוחרים שאינם בהכרח דתיים ואף אולי ההפך בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

כמו כן,יכהנו באסיפה 25 ראשי הערים הגדולות וששת ראשי המועצות המקומיות הגדולות. הצעת החוק שמה דגש על הייצוג הנשי באסיפה, וברבים מחלקיו מופיע חיוב להכניס ייצוג נשי בקרב אישי ציבור.

ההצעה כוללת שני שינויים רבי משמעות נוספים: האחד - הפיכת ההצבעה מחשאית לגלויה, כדי למנוע חשד לעסקאות חשאיות מאחורי הקלעים; והשינוי הנוסף - תנאי שלפיו אדם שירצה להתמודד על התפקיד, יצטרך להיות דיין או בעל כושר דיינות. מדובר בפרט חשוב, לנוכח זהות מועמד פוטנציאלי - הרב דוד סתיו, בעל כושר דיינות, עלול להיבחר כרב הראשי.

"במשך השנים נבחרו לתפקיד הרבנים הראשיים פוסקי הלכה עם תפיסה ציונית ואחריות ציבורית", כתב ח"כ טור־פז בדברי ההסבר להצעת החוק, "בשנים האחרונות אנו עדים להחמרה וניתוק, תוך כדי העדפת שיקולים פוליטיים". הודות להצעה, אומר ח"כ טור־פז לדבריו: "בחירת הרבנים תשקף את מגוון הדעות והקולות בישראל".

מפלגת נעם בתגובה לפרסום ב'ישראל היום' על הצעת החוק שתשנה את הרכב האסיפה הבוחרת ברבנות הראשית: "שוב נחשפת המגמה של ליברמן ולפיד להחליש את הרבנות הראשית. חברי הכנסת ממפלגת 'ימינה', ניר אורבך, עידית סילמן, מתן כהנא ויום טוב כלפון, נותנים את ידם לממשלה שמחריבה את הרבנות הראשית".

האם יהיה מותר להכין מכשירי אוכל נפש ביום טוב • הלכה יומית
כמה כח באמת יש לך? תלוי! • צפו
הדף היומי מסכת יבמות דף עו
שידור חי: מרן הראשל"צ הרב יצחק יוסף שליט"א
שידור חי: הרב מאזוז מוצ"ש בחקתי תשפ"ב
הילד טעה? כך נחנך אותו נכון! • צפו
הדף היומי מסכת יבמות דף עה
הדבר שישנה אותך מהקצה לקצה • פרשת בחוקותי • צפו
הדף היומי מסכת יבמות דף עד
מעמד ההדלקה בליל ל"ג בעומר בקאליב