כבר לא הפתעה: התזונה ה"ים תיכונית" הוכרזה כטובה ביותר בעולם

התזונה, המבוססת על דגנים, פירות וירקות, שמן זית ועוד, "זכתה" בפעם החמישית ברציפות בפרס הדיאטה המומלצת ביותר מתוך 40 סוגי מטבחים שנבדקו ע"י עשרות מומחים

כבר לא הפתעה: התזונה ה"ים תיכונית" הוכרזה כטובה ביותר בעולם סלט ים תיכוני, אילוסטרציה

אנחנו כבר יודעים את זה, אבל זה שוב קיבל גושפנקה מדעית: ה"דיאטה" הים תיכונית, המתבססת על תזונה של פירות, ירקות, קטניות, שמן זית ועוד, נבחרה, בפעם החמישית ברציפות, לתזונה הבריאה והמומלצת ביותר בעולם מבין עשרות שנבדקו, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

27 מומחים ותזונאים בחנו עבור "U.S. News & World Report" ארבעים מטבחים ודיאטות מרחבי העולם לפי שורה ארוכה של קטגוריות וקבעו בצורה חד משמעית כי הדיאטה הים תיכונית היא הבריאה ביותר מכל המטבחים האפשריים. כך מדווח הCNN שאף מציין כי "מדובר בדיאטה שזוכה לרצף ניצחונות שפשוט לא ייפסק ככל הנראה".

הפרמטרים השונים שנבחנו על ידי המומחים כללו בין השאר: עד כמה קל לבצע את הדיאטה, מה הסיכויים שבצורה הזו האדם יאבד משקל באופן משמעותי גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך, עד כמה יעילה הדיאטה הזו במניעת מחלות כלי דם, לב וסוכרת וכן עד כמה מדובר בדיאטה שיש בה שלמות תזונתית, משמע, שהיא מאפשרת איזון בין חלבונים, פחמימות ומרכיבי תזונה אחרים שהכרחיים לאדם.

שלא במפתיע, שלוש הדיאטות הכי טובות עוסקות בקביעה מה מותר לאדם לאכול, קרי במה הוא צריך להתמקד ולא במה אסור לו לאכול.

גרטל שולר, ראש תחום הבריאות בU.S. News & World Report, הסבירה בראיון לרשת CNN כי "בתקופה הזו של הקורונה, כשממילא נאסר עלינו לעשות המון דברים, דיאטות חיוביות שעוסקות במה מותר לנו מאוד מקלות על האדם. מה שאנחנו רוצים היום זה אוכל שנוכל ליהנות ממנו, אבל גם כזה שישמור על הבריאות שלנו ואולי אפילו יסייע לחסינות הגופנית שלנו נגד הנגיף. מהבחינה הזו הדיאטות המובילות מציעות בדיוק את זה".

כאמור, אל המקום הראשון התזונה הים תיכונית, את המקום השני תופסת דיאטת דש ואל המקום השלישי המכובד הגיעה "הדיאטה הגמישה" המאפשרת גמישות בתפריט עם אפשרות לאכול המבוגרים מפעם לפעם.

מבחינת העקרונות במטבח הים תיכוני מציינים המומחים כי הוא כולל בישול פשוט על בסיס צמחי, כאשר רוב הארוחה מבוססת על פירות וירקות, דגנים מלאים, שעועית וזרעים, עם מעט אגוזים ודגש רב על שמן זית כתית מעולה.

שומנים אחרים מלבד שמן זית, כמו חמאה, נצרכים לעתים רחוקות, אם בכלל, וסוכר ומזון מזוקק נשמרים לאירועים מיוחדים. באותו אופן מציינים המומחים כי השימוש בבשר אדום הוא במשורה בלבד בדרך כלל כתבלין למנה כשמנגד יש עידוד רב לאכול דגים מלאים באומגה 3.

ביצים, מוצרי חלב ובשר עוף נאכלים גם, אם כי הם לא מרכז המנה וזאת בניגוד למטבח המערבי הרגיל. מעניין לציין שהמומחים רואים גם בדרך האכילה עצמה יתרון כלומר אכילה משפחתית או כזו שיש בה הרבה משתתפים, מציאות שכוללת שיחה, התרועעות חברתית, ותנועתיות במהלך האוכל.

ביחס לנקודות האלו מציינים המומחים כי מעבר לעצם צורת האכילה הבריאה הזו מחקרים רבים מצאו שהתזונה הים תיכונית יכולה להפחית את הסיכון לסוכרת, כולסטרול גבוה, דמנציה, אובדן זיכרון, דיכאון וסרטן השד. הדיאטה, שהיא יותר סגנון אכילה מאשר דיאטה מוגבלת, נקשרה גם לעצמות חזקות יותר, לב בריא יותר וחיים ארוכים יותר.

עלייה נוספת במחיר הביצים
מתכון פרסי אסלי חדש: כופתא קיפודים
מתכון משגע לפיצה הכי מקורית שתטעמו: פיצה רביולי אפויה
הערכה: 50% מהשימוש באנטיביוטיקה עודף ובלתי מוצדק
לרגל יום השוקולד: מתכון להכנת עוגת שוקולד 'טריקולד' ללא גלוטן
ללקק את האצבעות: פלאפל ביתי עם טחינה ופיתה על מחבת
לרגל יום השוקולד הבינלאומי: מתכון מנצח לעוגיות שוקולד רכות
לרגל יום שטרודל התפוחים הבינלאומי: מתכון מנצח של עוגת תפוח בדבש!‎
קינוח כוסות אישי ומתוק: קרם לימונענע עם פירות יער
חיתוכיות: ריבועי גבינה בשילוב בצק עוגיות שוקולד צי’פס